Kapıdan satış belgesi sorgulama

Günümüz teknolojisi gelişmeye devam ettikçe esasen gelişen teknoloji güzel şey olsa da önümüze değişik değişik sorunlar çıkmakta bu p...

Günümüz teknolojisi gelişmeye devam ettikçe esasen gelişen teknoloji güzel şey olsa da önümüze değişik değişik sorunlar çıkmakta bu problemlerden biriside satışı kapıdan yapılmış olan ürünlerdir. Kapıdan satış adı verilen bu pazarlama yönteminin dikkatli olunması gerekli olan durumları ve koşulları vardır bunlar nelerdir. Bunlardan yola çıkarak size kapıdan satış belgesi  sorgulama işlemini nasıl yapacağınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Kapıdan satış yapmak için istenen evraklar şu biçimde sıralanmıştır. Kapıdan satış yapmak için istenmekte olan belgeler Ticaret İl Müdürlükleri aracılığıyla değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonunda “İşyeri Dışında Satış Yetki Belgesi” verilmektedir. “İşyeri Dışında Satış Yetki Belgesi” geçerlilik vakti 2 sene olarak belirlenmiştir. Fakat bunlara karşın kapıdan satış yapabilmek için gelen kimseler hep satış yapmak gayesi ile gelmemiş olabilir bu kimseler konusunda dikkat göstermek gerekmektedir. Kapınıza gelen kimselerin resmi görevli olup olmadığı konusunda bilgi almalısınız eğer resmi görevli oldukları konusunda bilgi verirler ise bu insanların kimlik belgelerini görmek isteyin. Kapıdan satış belgesi olmayan kimselerden alışveriş yapılmaması gerekmektedir. Bu belgenin doğruluğunu da kapıdan satış belgesi sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Eğer ki kapınıza gelen kimsenin belgesine inanmıyorsanız resmi siteden kapıdan satış belgesi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Kapıdan satış belgesi sorgulama ile güvenilir biçimde alışveriş yapabilme imkanına sahipsiniz. Teknoloji ile dolandırıcılık olayları azaldığı gibi kapıdan satış belgesi sorgulama ile bu işlemde de kendinizi güvene almış olursunuz.

 

Kapıdan Satış Yetki Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kapıdan satış yetki belgesi için hizmet standartları adı altında belirtilmiş olan işlemler tamamlanma süreleri istenen bütün evraklar eksik bırakmadan verildi ise geçerlidir. Bu evraklar şu biçimde sıralanmıştır; dilekçe, bakanlıkça bastırılmış olan 3 adet kapıdan satış belgesi örneği bu belgeyi ticaret il müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Yetkili kimselerin noter aracılığıyla tasdikli imza sirkülerinin bir örneği, satış sözleşmesi örneği, ticari faaliyet alanını ve kuruluşunu gösteren ticaret sicil gazetesi, serbest muhasebeci mali müşavir veyahut mali müşavir aracılığıyla onaylanmış olan en son tarihli bilanço örneği. Başvuru sırasında belirtmiş olduğumuz evraklar dışında belge istenmesi veya başvuru noksansız belge ile yapılmış olduğu durumda hizmetin belirtilmiş olan vakit içerisinde tamamlanmaması gibi bir halde ilk müracaat yerine veyahut ikinci müracaat yerine başvuru yapınız. Müracaat yerleri şu şekildedir; ticaret il müdürlüğü ve bulunduğunuz ilin valiliği. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ise belgenizin durumunu görebilmek için kapıdan satış belgesi sorgulama işlemi ile kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Kapıdan Satış Yönetmeliği

Yönetmelik dört grupta incelenmekte; amaç, kapsam, dayanak ve tanımlar olarak bilinir. Amaç olarak 1 madde sunulmaktadır. Bu yönetmeliğin gayesi işyeri dışında kurulan sözleşmeler ile direkt satışlara ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektedir. İkinci grup olarak kapsam bilinir. Madde şu biçimde verilmiştir. Bu yönetmelik işyeri dışında kurulan sözleşmeler ile direkt satışlara uygulanmaktadır. Bu yönetmelik hükümleri; finansal hizmetler, taşınmaz malların veyahut bu mallara ilişkin hakların oluşumu, devri veyahut kazanımı, konut kiralama, paket turlar, devre tatil, uzun bir zaman tatil hizmeti ve bunların tekrar satımı ya da değişimi, fuar, panayır ve pazar yerlerinde yapılmış olan satışlar, beslenme destek ürünleri dışında olmak üzere yiyecek ve içecekler gibi günlük tüketim maddelerinin satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine ya da iş yerine götürülmesi, mal veyahut hizmet bedeli otuz Türk lirasını aşmayan satışlar, malların montaj hakkını ve onarımı. İkinci madde olarak bunu görebiliriz. Üçüncü grup dayanaktır. Bu yönetmelik 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 47 ve 84 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır. Dördüncü ve son grup olarak tanımlar gelir. Bu yönetmeliğin uygulamasında bakanlık gümrük ve ticaret bakanlığını, hizmet bir fiyat veyahut menfaat karşılığında yapılmış olan veya yapılmış olması taahhüt edilen mal sağlama dışarısındaki her çeşit tüketici işleminin konusunu içine almaktadır.

Kapıdan Satış Belgesi Örneği

T.C.

……………….. VALİLİĞİ

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

KAPIDAN SATIŞ YETKİ BELGESİ

Belgenin Veriliş Tarih ve Sayısı :

Belgenin Son Geçerlilik Tarihi :

Bu belgenin kullanılmasına; 4822 sayılı Kanun ile farklı 4077 sayılı Tüketicinin Korunması

Hakkında Kanun’a dayanılarak yürürlüğe konulan Kapıdan Satışlara İlişkin Uygulama Usul ve

Esasları Hakkında Yönetmelik uyarınca, T.C. …………… Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü aracılığıyla izin

verilmiştir.

FiRMANIN ;

Unvanı :

Merkez Adresi :

Telefonu :

Telefaksı :

Vergi Dairesi :

Vergi Numarası :

FİRMA YETKİLİSİNİN ;

İmza ve Kaşesi :

Kapıdan satış yapabilmek için evinize gelmiş olan bir şahsın size yukarıdaki örneğe benzer belge göstermesi gerekir. Lakin bugünlerde dolandırıcılık vakalarında ki artışı göz önünde bulundurmalısınız. İşte bundan dolayı kapınıza satış yapabilmek için geldiğini söyleyen herkese güvenmemelisiniz. Çağımızda internet bağlantısı olmayan ev bulunmamakta. Bu halde her şeyden önce Kapıdan satış belgesi sorgulaması yapmalısınız. Kapıdan satış belgesi sorgulama işlemi son derece kolaydır.

Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kapıdan satış belgesi sorgulama işleminizi internet ile rahat bir biçimde yapabilme imkanına sahipsiniz. Kapıdan satış belgesi sorgulama işleminizi yapmak için T.C gümrük ve ticaret bakanlığı resmi internet sitesine giriş yapıyor olmanız gerekmektedir. Siteye giriş bitirdikten sonra belge numarasından veyahut firma ünvanından gibi iki seçenek bulunmakta bu seçeneklerden size uyanı seçiniz. Bu seçeneklerden birisini seçtikten sonra kapıdan satış yetki belgesi işlem seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Bu işlem sonrası seçmiş olduğunuz seçeneklerden birisini yani ya belge numarasını veyahut firma ünvanını girmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse belge numarasını bilginizi girdiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kapıdan satış belgesi sorgulama işlemini yapmak için ara düğmesine basmanız gerekmektedir. Bu yaptığınız işlemler devamında kapıdan satış belgesi sorgulama prosedürünüz gerçekleşmiş olabilecektir. Bu işlem devamında konu ile ilgili bilgilere ulaşmış olursunuz.

Yazının devamında vereceğimiz bilgiler hasebiyle sitemiz üstünden vermiş bulunduğumuz link vesilesiyle kapıdan satış belgesini sorgulama işleminizi web aracılığıyla pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Online Olarak Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama İşlemimi Nasıl Yapabilirim?

Çağımızda sıkça karşılaşmakta olduğumuz hallerden biri de kapıdan yapılmakta olan satışlardır diyebiliriz. Konumuzda bahsetmiş olduğumuz bu bilgiler çerçevesinde kapıdan satış belgesi sorgulama işleminizi web aracılığıyla pratik bir biçimde yapabilmektesiniz. Kapıdan satış belgesini sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek istiyor iseniz öncelikle makalemizin son kısmında sizler ile paylaşmış olduğumuz link sayfasına tıklatmanız gerekir. Açılmış olan  TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sayfası üstünden her şeyden önce ‘Belge Numarasından’ ya da ‘Firma Ünvanından’ seçeneklerinden işlem yapmak istediğinizi seçeneği seçiniz.

kapıdan satış belgesi sorgulama e-sorgulama.com

Sonrasında, ‘Kapıdan Satış Yetki Belgesi’ seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

kapıdan satış belgesi sorgulama e-sorgulama.com

Sonrasında sizden istenmekte olan ‘Belge Numarası’ bilginizi ekranda gördüğünüz ilgili kutucuğa yazmanız gerekir.

kapıdan satış belgesi sorgulama e-sorgulama.com

Bu işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, kapıdan satış belgesini sorgulama prosedürünüz için ‘Ara’ düğmesine tıklamanız gerekir.

kapıdan satış belgesi sorgulama e-sorgulama.com

Yaptığınız bütün bu işlemlerden sonra, satış belgesi sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilir ve konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Yurtdışı çıkış yasağı sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar