İstifa edene işsizlik maaşı

Her çalışan vatandaşın isteği rahat bir emekliliğe ve sosyal güvenceye sahip olmaktır. Ama işsiz kalma ihtimali herkes için geçerlidi...

Her çalışan vatandaşın isteği rahat bir emekliliğe ve sosyal güvenceye sahip olmaktır. Ama işsiz kalma ihtimali herkes için geçerlidir. İşsizlik maaşı her vatandaşa belli oranlarda yardım eden oluyor. İşsizlik maaşı insanlara benzer koşullarda olmasa da hayatlarını devam ettirmelerine yardım eden oluyor. Her çalışan bu hakka sahip. Çünkü sigorta primleri yatırılırken bu kapsam içerisinde ücretlerimizden kesinti yapılıyor.

İşsizlik Maaşı İçin Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşını almak için bazı şartlar aranır. Çok önemli şart ise kendi isteği dışında işsiz kalınması halidir. Yani işten çıkarılmış olmaktır. İşten çıkmadan önce olan 120 gün prim ödemesi yapıp, çalışmak da gerekmektedir. Ek olarak son 3 sene içinde asgari 600 gün olmak kaydıyla işsizlik sigortasının prim ödemesini yapmış olmak gerekmektedir. Yani sigortalı çalışmış olmak şartı da aranıyor.

İşsizlik maaşı alacak olan bireylerin içine kendi isteği ile ayrılanları da dahil edilmekte. Çünkü çalışma hayatında 'haklı fesih' diye bir kavram bulunuyor. Eğer sizin iş yerinden ayrılma sebebiniz haklı bulunursa, ihbar dışında kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabiliyorsunuz.

İşsizlik maaşını aynı anda, iş yerinde çalışana yönelik ahlak ve iyi niyet durumlarına uymaması neden olabilir. İşten çıkarılma nedeni eğer iş yerinin el değiştirmesi, iş yerinin kapanması gibi haller ise de işsizlik maaşı alınır. Ek olarak işçiye hakettiği maaş verilmediyse de işsizlik maaşı alınır.

 

Üst Limit

İşsizlik maaşı son 120 gün içinde alınan brüt fiyat ortalamasının yüzde 40'ı şeklindedir. Her maaşın yüzde 40'ı işsizlik maaşı olarak alınmaz. Bu sene içerisinde alınacak azami işsizlik maaşı 856 lira 80 kuruş olarak belirleniyor. İşsizlik maaşı  6 ile 10 ay arasında ödeniyor. Bu süreç sizin yatırdığınız prim gününe göre belirleniyor.

Dikkat!

İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içerinde İŞKUR'a başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu vakti geçtiğiniz durumda geçirdiğiniz süre kadar alacağınız maaşın zamanı de azalır. Ek olarak işsizlik maaşı aldığınız süreç içinde çalışmanız mümkün değildir. İşsizlik maaşı aldığınız durumda çalışırsanız bu belirlendiği durumda işsizlik maaşınız kesime uğrar.

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Anneye yarım gün çalışma izni adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar