İnternetten Dava Takibi, Dava Sorgulama

İnternet üzerinden dava takibi, internetten dava sorgulama takibi nasıl yapılır? dava takibi uygulaması ve diğer ayrıntılar hakkında bilgiler...

 

UYAP’ta vatandaşların yargıya daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedefiyle Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir.

Vatandaşların internet üzerinden E-imzasız, E-imza, Mobil imza ve E-Devlet üzerinden dört seçenekle UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak; Türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler. Vatandaş portalı 6 menüden oluşmaktadır.

Fiziki ortamda incelenen dosyanın içerisinde bulunan tüm evrakların içeriğini, safahat bilgilerini ayrıntılarıyla inceleyebilmektedirler. Açacakları dava ve d.iş davaları için ödeyecekleri harç bedellerini hesaplayabilmektedirler. Yargı birimlerinin telefon ve fax numaralarına ulaşabilmektedirler. Yargıtay ve Danıştay'da bulunan dosyalarının ne durumda olduğunu sorgulayabilmektedirler.

e-imza ya da mobil imzası olmayan Vatandaşlar ise, UYAP Vatandaş Portalı üzerinden sadece T.C. kimlik numaralarını kullanarak UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyaları ile dosyada oluşan işlemlerin safahat bilgilerini (dava konusunu, dosyanın durumu, taraflarını, davanın aşamasını, duruşma gününü, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği gibi) görebilmektedirler.

 

Ancak bu sistemde kişisel veri güvenliği açısından evrakların içeriği görüntülenmemektedir. Tarafınıza gönderilen evrakların Adli birimlerden gönderilip gönderilmediğinin teyidi için evrak doğrulama menüsü ile mahkemelerce yazılan elektronik ilanlar,Yargıtay ve Danıştay'da bulunan dosyaların durumu ile davalardan anında haberdar olabilmek için sms aboneliği menüleri bulunmaktadır.

 

UYAP İnternet Adli Bilgi Sisteminden Dava Sorgulaması yapmak için tıklayınız.

İnternet üzerinden Dava Sorgulama ve Dava Takibi Uygulaması

 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?