İlkokul mezunları memur olabilirler mi?

Bir devlet kurumunda memur olmak son yıllarda pekçok çalışanın hayalini süslemekte. Bunun altında özel sektörün tersine düzenli çalış...

Bir devlet kurumunda memur olmak son yıllarda pekçok çalışanın hayalini süslemekte. Bunun altında özel sektörün tersine düzenli çalışma saatleri, resmi tatiller ve kademe artırarak maaş artırma imkanı gibi sebepler yatıyor. Dönem dönem türlü kurumlara memur atanması yapılıyor. Lise ve üniversite mezunları memur olabiliyorken çok ilkokul ve ortaokul mezununun aklında da ilkokul mezunları memur olabilirler mi sorusu yatıyor.

Son günlerde memur olmak iki halde mümkündür: merkezi atama ve açıktan atama. Merkezi atamada, ÖSYM aracılığıyla orta öğretim(lise), ön lisans ve lisans düzeyinde yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavı nihayetinde yapılmaktadır. Adaylar tercih ettikleri kurumlara ve kurumların aradığı puana bakılarak yerleştirilirler ve atamaları yapılmaktadır. Açıktan atamada ise, türlü bakanlık ve devlet kurumlarının kendi açtıkları ilanlara yapılmış olan başvurular istikametinde yaptıkları sınav ve mülakatlar sonucu adayların ataması yapılmaktadır.

İlkokul Mezunları Memur Olabilirler Mi?

Evet, ilkokul ve ortaokul mezunları da memur olabilirler, yasal olarak bunu engelleyen bir hal bulunmamaktadır. Ama, KPSS'nin orta öğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılan sınav olmasından ötürü ilkokul veya ortaokul mezunu adayların bu sınava girip tercih yapması mümkün değildir. Sınava giremediklerinden ötürü merkezi atama yoluyla memur da olamazlar.

 

İlkokul yahut ortaokul mezunlarının memur olabilmesi için tek yol kurumların kendi yayınladıkları ilanlar ile başvuru yapmaları ve açıktan atanmalarıdır. Lakin ne yazık ki çok devlet kurumu ve bakanlık, memur alımı için yayınladıkları ilanlarda lise mezunu olma şartı aramaktadır. Lakin yine de, ilkokul veyahut ortaokul mezunlarının aşçılık, terzilik, berberlik gibi bir meslekleri olması ve bu yetkinliklerini belgeleyebilecek olmaları açıktan atanma şanslarını artıracaktır.

İlkokul Mezunları İşçi Olabilirler Mi?

Memur olmasa da özel sektörde çalışmak istemeyen ilkokul veyahut ortaokul mezunları kamu kurumları yahut bakanlıklar aracılığıyla açılacak ilanlarla işçi olarak çalışabilirler. Bunu yapmak için İŞKUR kullanılır. Adaylar kendilerine bir İŞKUR üyeliği alıp oradan açılacak işçi ilanlarını takip etmeli, koşulları kendilerine uyan ilanlara hemen başvurmalılar. Güncel iş ilanlarını görebileceğiniz bir linki konumuzun sonuna ekledik.

15 Temmuz'da FETÖ terör örgütü aracılığıyla yapılmış olan darbe girişimi ve devamında çok memurun işten çıkarılması nihayetinde başta Adalet Bakanlığı olmak üzere türlü bakanlık ve devlet kurumlarına sınavsız memur alındığı ile ilgili haberler çıkmıştır. Ama bu haberlerin aslı yoktur, darbe girişimi sonrasındaki memur açıkları merkezi atama yani KPSS sonucuna göre yapılmış olan atamalar ile doldurulmuş veyahut doldurulacaktır. Çok bakanlık aracılığıyla yapılmış olan resmi açıklamalar bunu doğrulamakta, sınavsız alınacağına inanan ülkede yaşayan kişiler hayal kırıklığına uğramaktadır.

İşkur'daki Güncel İş Alanları İçin TIKLAYINIZ!

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Emekliye üçlü ödeme adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar