İcra Haciz Sorgulama

Son yıllarda internet kullanımının bilinir hale gelmesi ile devlet kurumlarındaki çok dosya elektronik ortama aktarılmış ve vatandaşı...

Son yıllarda internet kullanımının bilinir hale gelmesi ile devlet kurumlarındaki çok dosya elektronik ortama aktarılmış ve vatandaşın erişimine açılmıştır. Geliştirilmiş olan çokca uygulamayla kurumlarda sıra beklemeden internet üstünden haciz sorgulama da dahil olmak üzere çokca sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Haciz sorgulama işlemi ile kimselerin ödemedikleri bir borcun mahkeme kararıyla belirlenmesi sonucunda kişilerin mal varlığına, aldığı aylığa, sahip olduğu sabit bir gelirine devlet yoluyla el konulmasını kapsayan bir uygulamadır.

Haciz edilen mallara el konulma geçicidir. İlk olarak borcu olan vatandaşa ödemesi için ödeme emri gönderilir. Ödeme emri gönderilen vatandaş belli olan süre içerisinde ya borcunu öder ya da borcuna karşılık olarak bir malını göstermektedir. Eğer borç ödenirse haczedilen mallar vatandaşa geri verilir. Eğer borçlu olan vatandaş borcunu inkar ederse mahkemeye başvurulur ve haczedilen mallar geri verilmeyerek devlet yoluyla bir başkasına satılır. Bu mallardan elde edilen gelir alacaklı kişiye verilir.

Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Haciz uygulanan bir borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için haciz sorgulamayı yapmanız gerekir. Haciz sorgulamayı 4 tür borç türüne bağlı olarak yapabilme imkanına sahipsiniz;

Trafik cezası borçları

Motorlu taşıt vergisi borçları

Kira gelir vergisine bağlı borçlar

Maliye borçları

 

Haciz sorgulamayı yapmak için her şeyden önce aşağı kısımda verdiğimiz bağlantıya tıklatınız. Önünüze gelen sayfadan yapacağınız borç türüne bağlı olarak haciz sorgulamayı yapabilme imkanına sahipsiniz.

Haciz Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan E-devlet pasaport kaydı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar