Hem babadan hem eşten maaş

Sigortalı olan eşi hakkın rahmetine kavuşan kadınların veya anne, babasını kaybetmiş kimselere maaş verilir. Eşini kaybeden kadına, e...

Sigortalı olan eşi hakkın rahmetine kavuşan kadınların veya anne, babasını kaybetmiş kimselere maaş verilir. Eşini kaybeden kadına, eşinin sigortalılık süresine münasip olması halinde da maaş bağlanmaktadır. Yetim kalan çocuklara da maaş ödemesi yapılabilir. Erkek çocuklara öğrencilik zamanında 25 yaşını geçmemek koşulu ile maaş ödenmektedir. Kız çocuklara ise evlenene kadar ve çalışmaya başlayana kadar maaş ödenmektedir.

Hem Babadan Hem Eşten Maaş Alma Şartları

Bunların haricinde hem babadan hem eşten maaş alma durumu da vardır. Bu hal değişik kurumlara bağlı insanlarda farklılık gösterir. Eğer kız çocuk çalışmıyor ise ölüm etmiş olan anne veya babasından maaş alabilmektedir. İşe başlaması halinde almış olduğu maaş kesilmektedir. 1 Ekim 2008 tarihi öncesi kadar hem babadan hem eşten maaş almak için kurumların değişik olması gerekir. Bu biçimde hem babadan hem eşten maaş almak için aylık türünün değişik kurumlardan olması gerekmektedir. Yani hem babadan hem eşten maaş için, vefat eden kimselerin ölüm tarihleri 2008 tarihinden önce olması gerekir. Bunu dışarısındaki kimseler yalnızca bir maaşı seçmek durumundadırlar.

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan E-devlet emeklilik hesaplama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar