Haciz sorgulama

Haciz, insanların belli bir zaman var olan borçlarının ödememesi halinde insanların başına gelmesi olası olan şahsın malına veyahut m...

Haciz, insanların belli bir zaman var olan borçlarının ödememesi halinde insanların başına gelmesi olası olan şahsın malına veyahut mülküne el konması halidir. Bazen bizim ihmalimiz sonucu haciz sorgulama işlemini gerçekleştirmememiz veya borçlarımızın kontrolünü yapmamız halinde aniden böyle durumlarla ya da bildirgelerle karşılaşılabilir. Hacizi sorgulama işleminizi çoğu vergi veyahut borç işleminizde olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üstünden gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Haciz sorgulama işlemi gerçekleştirmiş olduğunuz halde üzerinizde var olan icra durumunuzun bulunup bulunmadığını borç sorgulama sistemi vesilesiyle bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlete borcunuz bulunmuş olduğu halde ödeme yapmamışsanız veyahut başka hallerden ötürü borcun ödenememesi gibi hallerde bu kişilerin banka hesaplarına el konması ve gerektiği hallerde da bu hesaplardan insanların borçları tahsil edilmesi gibi olaylarla karşılaşılması mümkündür. Bu yaptırımın uygulanmaya başlaması ile vergi oranlarında da artma gözlenmektedir. Ek olarak bu hal nedeni ile vergi mükellefleri de bu yaptırıma maruz kalmamak için borçlarını zamanın ödemeye ve bu konularda daha dikkati açık olmaya başlamışlardır. Haciz sorgulama işlemi ile ise bundan böyle vatandaşlarımız icra durumu konusunda anında bilgi sahibi olur ve var ise durumu böyle bir yaptırımla karşılaşmadan ödeme prosedürünü gerçekleştirebilir. Eğer sizinde böyle durumlarla karşılaşma ihtimaliniz bulunmakta ise yani borçlarınız, adınıza kesilmiş cezalar veyahut devlet kurumlarından yaptığınız işlemler sonucu oluşan borçların size hacze sürüklemesi engellemek için işlemi yapabilirsiniz. Makalenin devamı sonrası hacizi sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

 

Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Haciz sorgulama işleminizi internet ile kolay ve hızlı halde gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bunu yapmak için öncelikle makalemizin sonuç kısmında bulunabilen bağlantıya tıklatınız. Linke tıklama işleminizden sonra açılacak sayfada T.C. kimliğin numarasını ve nüfus cüzdanı seri numaranızı giriniz.

haciz sorgulama e-sorgulama.com

Sonrasında annenizin, babanızın, eşinizin, çocuğunuzun alelade birinin T.C. kimlik numarasını yahut annenizin kızlık soyadını giriniz.

haciz sorgulama e-sorgulama.com

Sonra güvenlik doğrulmasını yapınız.

haciz sorgulama e-sorgulama.com

Nihayetinde bilgilerinizi kontrol edip “Tamam” düğmesine tıklatınız.

haciz sorgulama e-sorgulama.com

Bu işlemler dahilinde hacizi sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Haciz Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Haciz Nedir?

Haciz ne demek,haciz nedir gibi sorularınıza cevap arıyorsanız konumuzun tamamını okuyabilirsiniz.Borcu olan bir şahsın, ödeme emrinin kesinleşmiş olmasına karşın borcunu ödememesi ile beraber o insan takibe devam edilir yani kimsenin mallarına el konabilir.İcra müdürlüğü aracılığıyla borçlu olan kimsenin malları haciz edilir yani alacaklı kimsenin borcu karşılanmış olur.Bu halde İcra Müdürlüğü aracılığıyla yasal bir el koyma durumu mümkündür.İcra Müdürlüğü aracılığıyla borçlunun mallarına el koyulabilmesi kesin haciz halinde sözü edilen olabilecektir. Geçici haciz ise farklı durumdur.Kesin haciz, ödeme emri kesinleştikten sonra istenebilen bir haciz çeşididir ve kesin hacizde satış istenebilmektedir.Geçici hacizde ise alacaklı insan satış istememektedir.

Haciz, icra müdürü aracılığıyla yapılabilir.İcra müdürü aracılığıyla yapılmayan hacizler, haciz yardımcısı yahut katipleri aracılığıyla de yapılabilmektedir.Haciz talebi yapıldıktan sonra 3 gün süre tanınmaktadır.3 günlük sürenin nihayetinde icra müdürü haczi yapmakla yükümlüdür.Haciz kimi hallerde gece ve resmi tatil günlerinde de yapılabilmektedir.Haciz yapılmadan önce borçluya haber verildiği gibi borçluya haber verilmeden de haciz yapılabilmektedir.Borçlunun haberi olmadan haciz yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.Borçlunun mahallinde bulunabilen kilitli dolaplar açılıp mallar gösterilmek zorundadır.Eğer borçlu kişi,kilitli dolapları açmıyorsa icra müdürü yahut vekilleri zor kullanmak suretiyle dolapları açabilmektedir.Malları gören vekil haciz yapılıp yapılmayacağına karar vermektedir ve belirlediği tutarı haciz tutanağına işler.Malların bedelleri belirlendikten sonra haciz işlemleri başlayabilir.Bazı hallerde bilirkişiden yardım istenebilir.

Plakadan Haciz Sorgulama

Çağımızda araba fiyatlarının yüksek fiyatları nedeniyle insanlar ikinci el arabalara yönelmektedir.İkinci el araçların alımının artması ile sorunlar da arttı.Bu neden ile araç almadan önce aracın üstüne haciz olup olmadığını öğrenmelisiniz.Araç üstüne bir yasal sorun olup olmadığını Trafik Şube Müdürlükleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz.İsterseniz daha basit ve hızlı biçimde plakadan haciz sorgulama işlemi yapabilme imkanına sahipsiniz. Haciz sorgulama plaka ile internet aracılığı ile yapılabilir.Bu işlem için E-Devlet kapısını kullanabilirsiniz.E-Devlet üstünden yaptığınız işlemler için sizden E-Devlet şifresi istenecektir.E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden 2 TL fiyat karşılığında E-Devlet şifre anahtarınızı isteyebilirsiniz.E-Devlet şifresi kişiye özeldir kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir,bu neden ile E-Devlet şifrenizin size kapalı bir zarf içerisinde verildiğinden emin olmalısınız.E-Devlet parolanızı almanız sonrasında E-Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile beraber E-Devlet haciz sorgulama işleminizi yapabilme imkanına sahipsiniz.

Haciz İhbarnamesine İtiraz

Haciz ile ilgili bir yanlış olduğunu düşünüyor iseniz haciz ihbarnamesine itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.Haciz ihbarnamesine ulaştığınız tarihten sonraki 7 günün içerisinde itiraz etme hakkınız vardır.Süre geçince itiraz ettiğinde bir geçerliliği olmayacaktır.Haciz ihbarnamesine itiraz etmek isteyen için İcra Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak itirazını belirtmelidir.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Pasaport işlemleri sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar