Gss'den emekli olunur mu?

Genel Sağlık Sigortası; SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi kurumlardan yararlanmayan insanlar için getirilen bir uygulamadır. GSS'de...

Genel Sağlık Sigortası; SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi kurumlardan yararlanmayan insanlar için getirilen bir uygulamadır. GSS'den önce Yeşil Kart uygulaması bulunmaktaydı. Yeşil kart uygulamasında pek çok aksaklık bulunmuş olduğu için ve sosyal güvenlik yönünden herkese eşit ve adil davranılması gerektiği için 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle yeşil kart tedavülden kaldırıldı, yerine Genel sağlık sigortası getirildi. Genel sağlık sigortası için her şeyden önce gelir tespiti yaptırmanız gerekmektedir. Bu gelir testi nihayetinde bazı primler ödemelisiniz. Genel Sağlık Sigortası hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyor iseniz eğer Lütfen basınız!

Peki GSS'den Emekli Olunur Mu?

GSS'den emekli olunur mu, sorusu son dönemlerde en çok sorulmaya başlanmıştır. Fakat GSS'den emekli olmanız mümkün değildir. Genel sağlık sigortası, adı üzerinde Genel Sağlık Sigortası demektir. Yani yalnızca sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Eğer yüksek ücretli Genel sağlık sigortası primi ödüyorsanız isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalı olduğunuz zaman hem emekli olabilir aynı zamanda sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sosyal yardım prim teşvik şartları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar