Gss prim borcuna itiraz

Genel Sağlık Sigortası, 1 Ocak 2012 tarihinde çıkarılan yasa itibari ile bütün vatandaşlara gerekli hale getirilmiştir. Çok vatandaşı...

Genel Sağlık Sigortası, 1 Ocak 2012 tarihinde çıkarılan yasa itibari ile bütün vatandaşlara gerekli hale getirilmiştir. Çok vatandaşımız çıkan Genel sağlık sigortası yasasından haberdar olmayarak borçlu halde kalmıştır. Genel sağlık sigortası hizmeti belli bir gelire sahip ve bir sosyal güvenceye sahip olmayan kimselerin gelirlerine göre Genel sağlık sigortası primleri belirlenir ve bunlara göre aylık ödemeler çıkarılır. Aylık ödemelerin sürekli olarak yapılmaması halinde, bir acil sağlık durumu durumunda insanlar zor halde kalabilir. Gelir testi yaptırıp Genel sağlık sigortası prim borcu belirlenip ödemeleri düzgün olarak yapılmalıdır. Genel sağlık sigortası hizmetinden yararlanmak için prim borcu ödemek zorunda olmayan insanlarda bulunur. Bu kimseler aylık geliri 313 TL'nin altında bulunabilen ve 25 yaş altı öğrencilik halinde bulunabilen kişilerdir. Eğitim gördükleri kurumun öğrenci işleriyle ilgili bölümlerinden öğrenci belgesi temin ederek SGK'ya başvurmak suretiyle geçmiş döneme ait borçların silinmesi sağlanabilir. Bu şartlara uymayıp Genel sağlık sigortası çerçevesinde iseniz ve size çıkarılan Genel sağlık sigortası borcunun haksız olduğunu düşünüyor iseniz tabiki GSS prim borcuna itiraz hakkınızda bulunur. Genel sağlık sigortası prim borcuna itiraz işlemiyle borcunuzun silinmesini sağlayabilirsiniz. Sizler için makalemizin devamında Genel sağlık sigortası prim borcuna itiraz konusu ile ilgili bilgi vereceğim.

GSS Prim Borcuna İtiraz Nasıl Edilir?

 

Genel sağlık sigortası prim borcunuzun artmasını engellemek ve Genel sağlık sigortası prim borcunuzun haksız yere olduğunu düşünüyor iseniz Genel sağlık sigortası prim borcuna itiraz hakkınızı kullanmak suretiyle dilekçe yolu ile SGK'ya başvurabilirsiniz. Genel sağlık sigortası prim borcuna itiraz için dilekçenizi göndereceğiniz adres aşağı kısımda verilecektir. Genel sağlık sigortası prim borcuna itiraz ile ilgili dilekçeniz işleme sokulup karara varıldıktan sonra sizler için tekrar haber verilecektir. Eğer verdiğiniz gerekçeler haklı çıkarsa Genel sağlık sigortası prim borcunuz silinecektir.

Posta Adresi: Sosyal Güvenlik Kurumu  Ziyabey Cad. No:6 06520 Balgat/ANKARA

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kadınlara 6 yıl erken emeklilik adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar