Gss prim borcu

Genel Sağlık Sigortası(GSS), tüm Türkiye insanlarının sağlık haklarını içinde barındıran bir hizmettir. Genel sağlık sigortası, Sosya...

Genel Sağlık Sigortası(GSS), tüm Türkiye insanlarının sağlık haklarını içinde barındıran bir hizmettir. Genel sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu' na bağlı olan çalışan veyahut çalışmayan herkesi sağlık sigortası kapsamına almaktadır. Genel Sağlık Sigortasından prim ödemeden yararlanan insanlar; sigortalı bir işte çalışan kimseler, kendi isteğiyle sigorta yaptıranlar, emekli olanlar, 18 yaşından küçük olanlar ve Genel sağlık sigortası gelir testinde, belli bir gelir seviyesinin altında kalanlardır.

GSS Nedir?

GSS prim borcu ödemek zorunda olan insanlar; sigortasız çalışan bireyler ve işsizlerdir. İlaveten 18 yaşını geçmiş kimselerin Genel Sağlık Sigortası otomatik olarak son bulur. Kişi hala eğitimine devam ediyorsa Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmak suretiyle tekrar Genel sağlık sigortası kapsamına girebilir.

Genel sağlık sigortası prim borcu bulunabilen kimselerin prim borçlarını takip etmeleri oldukça önemlidir. Genel sağlık sigortası prim borcu ödenmemesi veyahut ödenmesinin geciktiği durumda faizleriyle birlikte sizden tahsil edilir. Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama işlemini istediğiniz zaman gerçekleştirerek prim borç durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Daha önceleri Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama işleminizi ve bunun gibi çokca işlemi internet ile iki resmi site vasıtasıyla yapabilmeniz mümkündü. Lakin E-SGM şifresiz işlem yapan resmi internet sitesinin kapatılması sebebiyle bundan böyle bu işlemleri E-Devlet üstünden şifre ile güvenli bir şekilde yapabilmekteyiz. E-Devlet üstünden bir işlem yapmak için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değil iseniz parolanızı nerden ve nasıl alacağınızı yazımızdan öğrenebilmektesiniz.

Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama işleminizi yapabilmek için ilk başta bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip değil iseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez Ptt birimine bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile birlikte gittikçe E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurunuzu yapıyor olmanız sonra 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet parolanızı size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

Parolanızı almanız sonra veya zaten bir E-Devlet şifresine sahip iseniz Genel sağlık sigortası ödeme sorgulama işlemini yapabilmek için makale sonuç kısmında size vermiş bulunduğumuz bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıklattığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunabilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklatmalısınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunabilen ilgili yerlere sırası ile T.C. kimliğin numarasını ve E-Devlet parolanızı yazınız. Daha ardından benzer sayfada bulunabilen “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayıp Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama işleminizi başarılı şekilde tamamlamış olursunuz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Askerliğin hizmet birleştirmesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar