Gss prim borçlarına af geliyor!

Torba kanun ile GSS prim borçlarına af geliyor! Bu Genel sağlık sigortası affı, torba kanun ile Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK gibi k...

Torba kanun ile GSS prim borçlarına af geliyor! Bu Genel sağlık sigortası affı, torba kanun ile Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK gibi kurum ve kuruluşlardan alelade birine bağlı olmayan insanlar para ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Peki, Genel sağlık sigortası prim borçlarına af geliyor mu, Genel sağlık sigortası affı kimleri kapsayacak, kimlere ne kadar borç indirimi gerçekleşecektir? Genel sağlık sigortası 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan herkes için geçerlidir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel sağlık sigortası prim borçlarına af geliyor mu sorusundan önce Genel sağlık sigortası nedir, sorusunu inceleyelim. Genel Sağlık Sigortası'ndan 18 yaşını doldurmuş, öğrenci olmayan ve bir sağlık kuruluşuna bağlı olmayan herkes yararlanabilir. Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanmak için bir başvuru gerekir. Daha sonrasında gelir testi yaptırılır. Gelir testi yaptırmayanlar veyahut öğrencilik durumunu beyan etmeyen vatandaşlara aylık 240 TL borç çıkmaktadır. Genel Sağlık Sigortası yaptırıp, ödemesini geciktirenlerin de sağlık hizmetlerinde aksamalar gerçekleşebilir. Peki, Genel sağlık sigortası prim borçlarına af geliyor mu?

GSS Prim Borçlarına Af Geliyor Mu?

 

Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde borçlanıp, borcunu ödeme mevzusunda sıkıntı yaşayanlar için belli şartlara uymak koşuluyla borç indirimleri, afları geliyor. 2012 Aralık ayında torba kanun ile beraber, Genel sağlık sigortası prim borçlarına af geliyor. Devlet Genel Sağlık Sigortası, milyon etrafında bir gelir almayı planlıyordu lakin; yalnızca 300 milyon etrafında bir gelir elde etmiştir. Geriye 8 milyarlık borç ise vatandaşlarımızın zor halde kalmasından dolayı, vazgeçilen borçlardır. Bu vazgeçilen borç vatandaşlara borç affı veyahut indirimi olarak yansıtılmıştır. Ödeyen toplamda 4 milyona yakın kimse bulunur.

Gelir testine girme şansı ve gecikme faizinin % 50'si sildirilebilmektedir. Ek olarak, 18 ay vade ile toplamda 36 aya kadar taksitlendirme olanakları ile Genel sağlık sigortası prim borçlarına af geliyor.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ssk döküman adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar