Gss prim ödemesi

Genel Sağlık Sigortası (Genel sağlık sigortası, 5510 sayılı kanun gereği bütün vatandaşlara gerekli hale getirilmiştir. Genel sağlık ...

Genel Sağlık Sigortası (Genel sağlık sigortası, 5510 sayılı kanun gereği bütün vatandaşlara gerekli hale getirilmiştir. Genel sağlık sigortası, hizmeti çalışan ya da çalışmayan bireylerin ödeme yükümlülüğünün bulunmuş olduğu bir prim borcudur. Her ay düzenli bir şekilde ödenmelidir. Genel Sağlık Sigortası primleri insandan kişiye farklılık gösterir. Bu farklılık çalışan şahsın aylık gelirine göre belirlenir. Aylık geliri belirlemek için öncelikle gelir testine girmemiz gerekir. Gelir testine girip gelir belirlendikten sonra, bu gelire göre Genel Sağlık Sigortası primi ve GSS prim ödemesi planlanır. Bütün bu işlemler 1 Ocak 2012 tarihli kanun ile bütün vatandaşlara gerekli kılınmıştır. Yasa ilk çıktığında kişiler böyle bir yasadan haberdar olmayarak gelir testi uygulamasına girmemiş ve Genel sağlık sigortası borcunun birikmesiyle beraber faiz ve cezai işlemlerle karşı karşıya kalmışlardır. Genel sağlık sigortası prim ödeme işlemlerini iyi takip ederek ödemeleri zamanında gerçekleştirmeliyiz.

 

Ek olarak Genel sağlık sigortası prim ödemesi zorunluluğunda olmayan bir takım vatandaşlarımızda bulunur. Yapılmış olan gelir testi sonucu aylık geliri 313 TL'nin altında bulunabilen insanlar Genel sağlık sigortası prim ödemesi yapma halinde değildirler. Diğer bir kesim ise 25 yaş altı ve öğrencilik halinde bulunabilen kimselerdir. Bu kimseler Genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanırlar ama Genel sağlık sigortası primi ödeme zorunlulukları yoktur. Bu kimselerin bütün Genel sağlık sigortası masrafları devlet yoluyla karşılanır. Lakin yapılması gerekli olan ufak bir işlem vardır. SGK'ya başvurarak borç sildirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem için öğrenci belgesi gerekir. Öğrenci belgesini, eğitim gördüğünüz kurumun öğrenci işleri biriminden kolayca temin edebilirsiniz. Temin ettikten sonra öğrenci belgesiyle beraber SGK'ya gittikçe hem o anki aynı zamanda geçmiş döneme ait borçları sildirme işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Ödemesi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Üst bölümdeki hallerde bulunmayan ve Genel sağlık sigortası prim ödemesi gerekli olan kişiler için Genel sağlık sigortası borç sorgulama işlemi yapıp Genel sağlık sigortası prim ödeme prosedürünü buna göre yapmaları tavsiye edilir.

Daha önceleri Genel sağlık sigortası prim ödemesi sorgulama işleminizi ve bunun gibi çokca işlemi internet üstünden iki resmi site vasıtasıyla yapabilmeniz mümkündü. Lakin E-SGM şifresiz işlem yapan resmi internet sitesinin kapatılması nedeniyle bundan böyle bu işlemleri E-Devlet üstünden şifre ile güvenli bir biçimde yapabiliyoruz. E-Devlet üstünden bir işlem yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değil iseniz parolanızı nerden ve nasıl alacağınızı yazımızdan öğrenebilmektesiniz.

Genel sağlık sigortası prim ödemesi sorgulama işleminizi yapmak için ilk başta bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip değil iseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez Ptt birimine bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile beraber gittikçe E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekir. E-Devlet şifresi alma başvurunuzu yapmanız sonrasında 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet şifre anahtarınızı size özel kapalı bir zarf içinde teslim alabilirsiniz.

Şifre anahtarınızı almanız sonrasında veyahut zaten bir E-Devlet şifresine sahip iseniz Genel sağlık sigortası ödeme sorgulama işlemini yapabilmek için makale sonunda size verdiğimiz bağlantı linkine tıklatmanız gerekir. Bağlantıya tıkladığınız zaman karşınıza çıkacak olan sayfada bulunabilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfada bulunabilen ilgili yerlere sırası ile T.C. kimlik no nuzu ve E-Devlet parolanızı yazınız. Daha sonrasında benzer sayfada bulunabilen “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayıp işleminizi tamamlamış olursunuz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Ödemesi Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Sgk hizmet belgesi vermeme cezaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar