Gss itiraz

Bütün vatandaşları sağlık güvencesi kapsamına almak sonrasında oluşturulan Genel Sağlık Sigortası, sağlık güvenceleri karşılığında be...

Bütün vatandaşları sağlık güvencesi kapsamına almak sonrasında oluşturulan Genel Sağlık Sigortası, sağlık güvenceleri karşılığında belli bir nebze prim ödenmesini istemektedir. Bu hal bazen istenmeyen prim borçlarının oluşmasını sağlar. Bu prim borçlarının oluşmasının nedeni insan hakkındaki işlemlerin yapılmaması ya da geç yapılmasıdır. Eğer geçerli nedenleriniz var ise GSS itiraz işlemini yapabilirsiniz. Genel sağlık sigortası prim borcunuz için GSS gelir testine girmeniz gerekir. Eğer geliriniz minimum ücretin 3'te 1'inden az ise prim borcunuzun bulunmuyor olması gerekir. Eğer prim borcunuz gözüküyorsa Genel sağlık sigortası itiraz işlemini uygulayabilirsiniz.

GSS İtiraz İşlemi

Genel sağlık sigortası itiraz için durumu anlatan bir dilekçe göndermelisiniz. Ek olarak durumu ispatlayan belgelerinizin de bulunması gerekir. Bir sonuç alamamışsanız durumu iş mahkemelerine taşıyabilirsiniz. Özelikle 18 yaşını doldurmuş, yurtdışında ve eğitimini yurtdışında sürdüren öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Bunun nedeni ikametini yurtdışına aldırmamalarından kaynaklanmaktadır. Bu halde sistem yeterince belgelerinin olmamasından dolayı kişiyi, Genel sağlık sigortası kapsamına almaktadır. Bu halde da kimse prim ödemekle yükümlü duruma geçmektedir. Şahıs Genel sağlık sigortası çerçevesinde olduğunu öğrendiği zaman Genel sağlık sigortası itiraz işlemini gerçekleştirebilir. Yurtdışında okuduğu öğrenim kurumundan aldığı gereken evraklarla Genel sağlık sigortası itiraz işlemini tamamlayabilir. Bu işlem sonrası belgelenen günlerin primleri silinecektir. Ek olarak Genel sağlık sigortası itiraz işlemini gerçekleştirebilecek insanlar; öğrenci olup 25 yaşına gelmemiş erkekler ve yaş sınırı olmaksızın kız öğrencilerdir. Çünkü belirtilmiş kimselerin sağlık güvenceleri anne yahut babasından sağlanmaktadır ve Genel sağlık sigortası prim borcu durumları olmamaktadır.

 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Neden ssk hizmet dökümü alamıyorum? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar