Gss borç itiraz

Ülke içerisindeki tüm insanların sosyal güvenlik kapsamına girmesi sosyal güvence içerisinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık ...

Ülke içerisindeki tüm insanların sosyal güvenlik kapsamına girmesi sosyal güvence içerisinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girmiştir. Ama GSS bazen istenmeyen borçların meydana gelmesine neden olur. Bunun nedenleri içerisinde gereken olan işlemlerin yapılmaması ile beraber kimselerin işlemlerinde gecikmeler yaşanmasıdır. Fakat GSS borç itiraz hakkı ile eğer geçerli bir sebebiniz var ise SGK aracılığıyla çıkarılan Genel sağlık sigortası borç itirazı yapabilme imkanına sahipsiniz. Hem de Genel sağlık sigortası borcunuzun artmasını önlemek için de türlü yollar vardır.

Geliri 313 TL'den aşağı olan kimseler gelir testine girmelidirler. Eğer gelir testine başvurulmaz ise yine Genel sağlık sigortası borcu çıkacaktır. Genel sağlık sigortası itirazı için SGK'ya durumu açıklayan bir dilekçe ve bu hali ispatlayan evraklar ile başvuru yapılmış olması gerekmektedir. Bir sonuç alınmaz ise Genel sağlık sigortası borç itirazı için geriye dönük olarak işlenen faizlerin silinmesi için iş mahkemelerine başvuru yapılabilir.

 

Örnek vermek gerekirse; Öğrenimi için yurt dışına giden ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren bir öğrenci geri döndüğünde Genel sağlık sigortası borcu ile karşılaşabilir. Böyle bir hal olmaması için yurt dışında bulunulan süre için adres bildirimi yapılmış olması gerekmektedir. Çünkü SGK, Genel sağlık sigortası kapsamına aldığı kimseleri belirlerken resmi ikametgahları dikkate alır. Eğer döndüğünüzde Genel sağlık sigortası borcuyla karşılaşırsanız Genel sağlık sigortası borç itirazında bulununuz. Genel sağlık sigortası borç itirazı için yurt dışında ikamet ettiğinizi ve öğrenim gördüğünüzü belgelemeniz gerekmektedir. Ek olarak öğrenci olan erkek çocuklarından 25 yaşına, kız çocuklarından ise yaş sınırlaması olmaksızın Genel sağlık sigortası primi alınmaz. Anne ve babalarının üstünden sigortalı görünürler. Çıkarılır ise Genel sağlık sigortası borcu sildirme talebinde bulunabilirsiniz. Ama Genel Sağlık Sigortası borç sildirme işleminde bütün borcunuz silinmeyebilir faiz borçlarınız silinir.

gss borç itiraz e-sorgulama.com

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Rapor parası alacaklara müjde adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar