Gss borç affı

Bir kuruma bağlı olmayan insanlar Genel Sağlık Sigortası kapsamı altına alınmıştır. Genel Sağlık Sigortası SSK, BAĞ-KUR ve Emekli San...

Bir kuruma bağlı olmayan insanlar Genel Sağlık Sigortası kapsamı altına alınmıştır. Genel Sağlık Sigortası SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi kuruluşlara bağlı olmayan kimseler için oluşturulmuş olan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası sisteminden yararlanmak için başvuru yapmanız gerekir. Daha sonrasında Genel sağlık sigortası gelir testi yaptırarak gelir durumunuza bağlı olarak primlerini ödemeniz gerekir. Gelir testi sonucuna göre maddi durumu yetersiz görülebilen insanların primleri devlet yoluyla ödenmektedir.

GSS Borç Affı

Af ile ilgili yapılacak olan düzenlemelerin arasında GSS borç affı konusu da bulunur. Genel sağlık sigortası borç affı ile Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki vatandaşlara de bazı pratiklikler sağlanacaktır. Genel sağlık sigortası borç affı ile  Genel sağlık sigortası gelir testine girmeyen kimseler için 3 ile 4 ay arasında süre verilecektir. Kimseler bu vakit içerisinde gelir testine girerek gelir durumlarına göre primlerini ödeyebileceklerdir. Genel sağlık sigortası borç affı ile gelir testine giren kimsenin aylık gelirinin minimum ücretin üçte birinden az olması halinde primler devlet yoluyla karşılanacaktır.

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bağ-kur ssk çakışması adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

#1 berkan yıldırım,

Benimde GSS prim borcum vardı SGK'ya gidip sildirdim. Öğrenci belgenizle gittiğiniz zaman siliyorlar. Ancak daha sonra yine çıktı bu borç, uğraşmaktan bıktım. Umarım af gelirde kurtuluruz bu borçtan.


#2 esra gülin,

İnsanların akıllarında bunca soru işareti varken, açık ve net bilgiler için teşekkür ediyorum. Gss borç affını dört gözle bekleyen insanlar var. Umarım kısa zamanda yine bir af gelirde rahatlatır bizleri.


#3 sohbet,

bu gss prim borcu her yıl zaten affa gidiyor gereksiz bişi bence kaldırılması lazım zaten ve ücretsiz yapılması lazım


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar