Gss af

2008 yılının ekim ayında yürürlüğe konulan Genel Sağlık Sigortası ile amaçlanan bütün bireylerin sağlık sigortası kapsamına alınmasıd...

2008 yılının ekim ayında yürürlüğe konulan Genel Sağlık Sigortası ile amaçlanan bütün bireylerin sağlık sigortası kapsamına alınmasıdır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kimselerin (sığınmacı ve vatansızlar) da sağlık sigortası kapsamına alınması amaçlanmıştır. 18 yaş altı çocuğunu hastahaneye götüren insanlar Sosyal Güvenlik Kurumunca sağlık sigortası kapsamına girmiştir. Bu bireylerin gelir durumlarına göre aylık prim tahakkuku olarak borçlandırma yapılacaktır. Kimseler genel sağlık sigortası çerçevesinde alınan prim tahakkuku borçlandırmasını anlamakta güçlük çekmektedirler. Bu borçlandırmayı prim olarak değil de bir ceza gibi algılamaktadırlar.

18 Yaş Altı Belirsizlik

19.06.2010 tarihinde yürürlüğe konulan 5997 sayılı kanun ile bu konuda büyük bir farklılık yapılmıştır. Bu kanun yürürlüğe konulmadan önce sosyal sigortası olmayan bireylerin genel sağlık sigortası prim yükümlülükleri 18 yaş altı çocukların hastaneye götürdükleri tarihte başlamaktaydı. 2010 tarihinde yürürlüğe konulan bu kanun ile sosyal güvencesi olmayan insanlar kurumca belirlenecek ve genel sağlık sigortalısı sayılacaklar ve primlerini buna göre ödeyecekler. Yapılmış olan kanun değişikliğine göre genel sağlık sigortalısı olanlar hastaneye yaptıkları giriş tarihi ile değil Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru tarihiyle prim borcu çıkartılmaktadır.

GSS Af Nedir?

 

GSS Af genel sosyal sigorta borcu olan bireylerin belli koşullar altında olan insanların borcunun silinmesidir. Genel sağlık sigortası Af' 'tan okumakta olan, evli olmayan, annesinin ya da babasının sigortası üstünden bakılan kişiler yararlanabilir.

GSS Af'tan Kimler Yararlabilir?

Lise öğrenimi görmekte olan kişiler 20 yaşına kadar anne yahut babasının sosyal güvencesinden yararlanabilmektedirler. Bu durumda Genel sigorta Borcu çıkan kimseler GSS Af sisteminden yararlanabilirler.

Üniversite öğrenimi görmekte olan erkek kimseler evli olmamak şartıyla 25 yaşına kadar anne ve babasının sosyal güvencesi altından bakılmaktadırlar.

Öğrenim görmeyen erkek insanlar erkek kişiler 18 yaşına kadar anne ve babalarının sosyal sigortası üstünden bakılmaktadırlar.

Bayanlarda ise hal başkadır. Öğrenim görse de, görmese de evleninceye kadar anne yahut babalarının sosyal sigortası üstünden bakılmaktadırlar.

Bu halde Genel Sigorta Borcu çıkan insanlar Genel sağlık sigortası Af sisteminden yararlanabilirler.

GSS Af'tan Nasıl Yararlanabilirim?

Üstteki maddelerden birisi sizi tanımladığı durumda borcunuz çıkarsa öğrenci belgenizle şehrinizde bulunabilen size en yakın Sigorta Müdürlüklerine gittikçe Genel sağlık sigortası Af'tan yararlanabilirsiniz.

 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kimler itibari hizmet süresi kapsamındadır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar