Genel sağlık sigortası yapılandırması nasıl yapılmalıdır?

Genel Sağlık Sigortası yaptırmayanlar, zaman geçtikçe borçlanmaktadır. SGK borcu çoğalan kimseler borçlarını ödemekte büyük zorluklar...

Genel Sağlık Sigortası yaptırmayanlar, zaman geçtikçe borçlanmaktadır. SGK borcu çoğalan kimseler borçlarını ödemekte büyük zorluklar çekmektedir. Genel Sağlık Sigortasına başvurmanız ve bu sigorta için cüzi miktar ödemeniz gerekir. Başvurmayan kişiler 12 bine kadar borç ödemek zorunda kalıyor. Ödenmeyen borçlar için SGK borç yapılandırması da mevcuttur. Bunu yapmak için SGK borç yapılandırma başvuru formu doldurmanız gerekir. İnternet üstünden formu doldurabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası yapılandırma 2017 için başvurular web aracılığıyla veyahut SGK binasından yapılabilir. Eğer SGK borcunuz var ise bunu taksitlere böldürerek yapılandırabilir siniz. 20.000 TL borcunuzu ayda 53 lira ödeyecek biçimde yapılandırabilmeniz mümkün. Bütünüyle SGK'nızı kullanamasanız da 4 bine yakın bir ödemenizde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Ödemeleri

genel sağlık sigortası yapılandırması nasıl yapılmalıdır e-sorgulama.com

Yapılandırılarak ödenebilen borçlar 12 ay taksit halinde ödenmektedir. Borcunuzu peşin olarak öderseniz sağlık hizmetlerinden hemen yararlanabilir ve SGK'lı olabilirsiniz. Ama yapılandırarak ödemek istiyor iseniz 12 ay süresince ödemeniz gerekli olan cüzi bir nebze vardır. Genel sağlık sigortası yapılandırma ödeme eskiden olduğu gibi gelir belgenizi istememektedir. Bu hal 2017 senesinde değişmiştir.

 

Nisan ayından başlayarak uygulanan bu sisteme göre bundan böyle gelir durumu önemsenmeden taksitlendirme yapılabilir. Ek olarak SGK borçlarına gelen aflardan da yararlanabilmeniz mümkün. Bu aflar borcunuz bazen tamamını bazen yarısını silmektedir.

genel sağlık sigortası yapılandırması nasıl yapılmalıdır e-sorgulama.com

Genel Sağlık Sigortasına yapılmış olan afları öğrenebilmek için haberleri takip etmeniz gerekir. Af geldiği zaman affın uygulama koşullarına uyuyorsanız yararlanabilirsiniz. Aftan yararlanmak isteyenler Genel Sağlık Sigortası İl Müdürlükleri'ne gidip başvuruda bulunabilir ve aftan yararlanabilirler.

Yapılandırma İçin Gelir Testi Nedir?

Gelir testi 2017 senesinde SGK için yapılandırılma da bundan böyle kullanılmamaktadır. Eskiden kullanılan bu sistemde vatandaşlara gelir testi yapılırdı ve ona göre yapılandırma ayarlanırdı. Gelir testlerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı'nda yaptırmanız gerekir.

genel sağlık sigortası yapılandırması nasıl yapılmalıdır e-sorgulama.com

Gelir testi yaşadığınız aileye göre belirlenir. Gelir miktarına göre insan başına düşen milli gelir hesaplanır ve buna göre bir yapılandırma uygulanmaktadır. Gelir testine göre insan başına düşen milli gelir eğer minimum ücretin üçte biri ya da daha düşükse o ailenin sigortası devlet aracılığıyla karşılanır.

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bağ-kur maaş kesintisi öğrenme adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar