Gümrük araç ihaleleri

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı elektronik ihalesi diye bilinen e-İhale uygulamasını vatandaşların hizmetine sunmuştur. Gümrük araç ihale...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı elektronik ihalesi diye bilinen e-İhale uygulamasını vatandaşların hizmetine sunmuştur. Gümrük araç ihaleleri hizmetini sunmakta amaç 4458 Sayılı Gümrük Yasası 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa aslında yapılmış olan uyarlamalara göre tasfiye halinde olan eşya yahut araçların internet dünyasına taşıyarak satış yapılmış olması ve bu satış işlemine katılan insanların şahıs sayısı ile rakip sayısı ile birlikte tasfiye edilen eşyalardan kazanılan gelirin arttırılmasıdır.

Gümrük Araç İhaleleri Elektron İhale Olarak Bilinen E-ihale Nedir?

 

Gümrük araç ihaleleri dediğimizde akla gelen ilk şey elektronik ihaledir. Elektronik olarak uygulanan gümrük araç ihaleleri gayesi;

1) Gümrük araç ihaleleri, elektronik ihalenin hayata geçirilmesinde amaç rakip kimselerin elde ettikleri geliri artırmaktadır.

2) E-ihale uygulaması değişik etaplarla uygulanır. İlk başta Ergazi Tasfiye ve İşletme Müdürlüğünde araç satışları yapılmış olması ve bir yıl içerisinde yıl sonuna kadar eşya satılacaktır. Bu nedenden dolayı elektronik biçimde e-İhale vasıtasıyla satışı yapılmış olan araç ya da eşyalar için tasfiye işlemi teklifi yapılabilir.

 

3)Elektronik ihale için yapılması Gümrük araç ihaleleri için Elektronik ihaleye girmek internet vasıtasıyla mümkündür. Bu zaman paylaştığımız bağlantısına tıklayarak ana sayfadaki ”Üye ol” yazısına tıklamak suretiyle kayıt işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu zaman sizin tarafınızdan belirlenmiş olan aracın ihalesine e-İhale yoluyla katılmak suretiyle bankadan döner sermaye adına açılmış olan bir hesaba yatırılması gerekmektedir. Vatandaşların gümrük araç ihaleleri uygulamasında elektronik ihale hizmetinden faydalandığı gibi tüzel insanlar de bu hizmetten yararlanabilirler. Tüzel insanlar de üye olarak işlemlerini devam ettirebilirler. Tüzel kimseler için Üyelik Başvuru Formu imzalamak şartı aranmaktadır. Daha sonrasında bu form iadeli taahhütlü olarak Merkez Tasfiye İşletme Müdürlüğüne gönderilecek. Bahsini ettiğimiz bu İşletme Müdürlüğü aynı anda tüzel insanların üyelik başvurusu incelemesini yaparak hiçbir sorun bulunmuyor olması durumunda aktive edecektir. Lakin tüzel kişiliklerin üyelikleri incelenme aşamasından geçip aktive edilinceye kadar askıda kalarak bu ihaleler için onların aktive edilmesine kadar olan süreçte teklif yapılmayacak.

4) E-İhale üyelik kayıtı tümüyle para vermeden olan internet üstünden kolayca yapılan işlemdir. Bu işlem için hiçbir zaman bir ödeme yapılmamıştır ve internet ile yapılan çok hizmet gibi ilerleyen dönemlerde da ödeme yapılmış olması planlanmamıştır.

5) Gümrük araç ihaleleri için üye olmak gibi bir hal söz konusudur. İster tüzel insanlar ister gerçek insanlar yalnızca üye olarak ihalelere katılma hakkına sahiptirler.

6) Gümrük araç ihaleleri hakkında olan bilgileri e-ihale yoluyla sisteme üye olmadan da görüntülemek mümkündür. Bunu ”Güncel İhaleler” kısmından sorgulayabilirsiniz.

7) Gümrük araç ihaleleri için elektronik ihalelere girmek ve bu ihalelere girebilmek için de belli bir teminat bedelini göze almak gerekmektedir. İhale için verilen teklif yüzde 10’dur. Maksimum teminat tutarı kurum idaresi tarafından belirlenen araçların satış bedeli asgari yüzde 10 olmalıdır. Maximum (maksimum) teminat tutarı ise 100.000 Liradan çok olamaz.

 

Bunu kısa bir örnekte açıklamaya çalıştık:

100 bin liradan satışa çıkarılan bir araba (sözü edilen araç motorsiklet veyahut başka araçlar da olabilir) için azami (azami) tutar 10.000 lira olarak belirlenmiştir. Gerçek ya da tüzel şahıs bu araba için 50 bin lira teklif vermektedir. Bu zaman 5 bin liralık bir teminat yeterince olabilmekte iken kimsenin benzer araba için 100 bin lira değerinde yahut 100 bin üstü bir teklif vermesi halinde teminat tutarı 10 bin lira olabilir. 1 milyon lira ya da daha fazla satış değeri belirlenen arabada satışa esas bedelli ihalelerde azami (azami) teminat tutarı 100 bin lira olarak belirlenecektir. Arabanın teminat bedelini o araba için biçilen satış değeri belirlemektedir.

 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Araç vize randevu adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar