Engellilere kredi

Dezavantajlı gruplar arasında yer bulan engelliler, çok ağır kusurları olduğu takdirde iş gücü piyasasına katılamazlar. Ülkemizde yür...

Dezavantajlı gruplar arasında yer bulan engelliler, çok ağır kusurları olduğu takdirde iş gücü piyasasına katılamazlar. Ülkemizde yürürlükte olan kanunlarla tanımlanan bir çeşit maddeler uyarınca esasen koşulları sağlayan şirketlerin, firmaların, fabrikaların veya kamu kurum ve kuruluşların engelli çalıştırma zorunluluğu bulunsa da bu hal hep mümkün olmamakta ve gerçekleşmemektedir. Bu yüzden de engelliler için gelir kaynağı bulunmamaktadır. Eğer engelli olan kişinin çok kusurlu biz özrü veya engeli yoksa bazı işlerde çalışabilmektedirler. Lakin bu işler için aldıkları fiyat yeterince gelirleri onlara sunmamaktadır. İşte bütün bu sebeple bankalar veya bazı mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar engellilere kredi mevzusunda pek parlak davranmamaktadır. Engellilerin çektikleri krediyi ödeyebilecekleri maddi olanaklarının olmadığını düşünüp kredi vermeyebilirler. Bütün bu negatif hallere karşın engelli dostu olan ve engellilere kredi veren bankalar da bulunur. Engellilere Kredi konusundaki detay içeren bilgilere haberimizden ulaşabilmektesiniz.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

 

Engellilerin dezavantajlı grupta yer aldığının farkında olan yetkililer engellilere kredi mevzusunda bir çeşit çalışmalar başlatmıştır. 2007 senesinden bu yana sürdürülen bu çalışmalar hasebiyle bundan böyle bazı bankalar özel olarak ta devlet bankası olarak adlandırabileceğimiz bankalar engellilere kredi mevzusunda yardım eder. Engellilere kredi mevzusunda yardım eden ilk banka Ziraat Bankası'dır. “Engelsiz Destek Paketi” olarak anılan engellilere kredi imkanı son günlerde bir çok engelli aracılığıyla tercih edilir. Ziraat Bankası'nın engellilere kredi vererek gerçekleştirmek istediği bir çok hedef vardır. Hepsinden önce ilk hedefleri engelli olan insanların maddi imkansızlıklar yüzünden toplumdan soyutlanmalarını önlemektir. Bunun dışında kredi çeken engelli kişilerin ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamaya çalışır. Ek olarak engellilere kredi çerçevesinde verilen kredilerin de olabildiği kadar az masraflı olmasını sağlar. Örnek verilecek olursa engelli kredisinde faiz uygulamasını kaldırmışlardır.

Bütün bunların dışında Ziraat Bankası'nın engellilere kredi çerçevesinde temelini oluşturan “Engelsiz Destek Paketi” BES adı verilen kişisel emeklilik sistemini de engelli vatandaşlara sunmaktadır. Engelli olan kimseler çalışma hayatında ve iş gücü piyasasında çok fazla aktif olamadıklarından emeklilik onlar için nerdeyse ulaşılmaz olan bir kavramdır diyebiliriz. İşte o neden ile Ziraat Bankası kredi paketine kişisel emeklilik sistemini de eklemiştir. Bütün bunların dışında “Engelsiz Destek Paketi” içerisinde sigortacılık uygulamaları da bulunur. Engellilere kredi veren bankalar çerçevesinde yer bulan diğer bir banka ise Yapı Kredi Bankası'dır. Yapı Kredi Bankası da “Hizmette Sınır Yoktur” mottosu ile yola çıkmış ve engelli dostu olan bankalar arasındadır. Yapı Kredi Bankası türkiyede 2008 senesinde “Engelsiz Bankacılık Programı” ile engellilere kredi çerçevesinde hizmet vermeye başlamıştır.

Engellilere kredi veren bankalar arasında yer bulan bir başka banka ise QNB Finansnank'tır. QNB Finansbank ise yola engelli kişilerin sosyolojik yönünden toplumdan soyutlanmalarını ve dışlanmalarını önlemek ve onları topluma kazandırmak gibi düşüncelerle çıkmıştır. Ek olarak QNB Finansbank engelli kişilerin sosyo-ekonomik durumlarını değiştirmek ve geliştirmek, hayat standartlarını yükseltmek adına da engellilere kredi vermeye başlamıştır. QNB Finansbank engellilere kredi verirken onların engellilik yüzdesi ile aylık gelirlerinin olup olmadığına; eğer aylık gelirleri var ise bu gelirin ne kadar olduğuna bakmaktadır. Bu doğrultuda ise onlara kredi hizmeti sağlar.

Bütün bu unsurların ve bankaların yanında engellilere kredi veren bankalar arasında Vakıfbank ve Toplum Bankası gibi devlet bankaları da yer alır. Esasen engellilere kredi veren nerede ise her banka benzer düşünceleri paylaşmaktadır. İşte Vakıfbank ile Toplum Bankası da engelli bireyleri topluma kazandırmak, gelir düzeylerini bir süreliğine arttırmak ve onların da piyasa ekonomisine katılımını sağlamak amacı ile engellilere kredi vermektedir.

Engelli Kredisi Şartları

Engellilere kredi ve engellilere kredi veren bankalar konusundan sonra engelli kişilerin bu kredilere ulaşmak için yerine getirmeleri gerekli olan koşullardan da bahsetmekte yarar vardır. Hepsinden önce her bankanın engelli kredisi koşulları farklılık gösterebilir. Her bankanın engelli kişinin kredi çekmesi için taşıması gerekli olan spesifik ve özel koşulları olabilir. Lakin neredeyse her bankanın engelli kredisi için ilk şartı kredi talebinde bulunabilen engelli kişinin gelirinin olmasıdır. Özel olarak engelli fertlere devlet yoluyla aylık olarak verilen engelli maaşı veya engelli ödeneği bankalar için çok önemli kıstaslardandır. Ek olarak engelli kredisi koşulları çerçevesinde diğer bir şart ise engelli olan şahısların sigortalarının minimum 6 ay yatmış olmasıdır.

Engelli kişilerin kredi almak için birkaç yıl boyunca çalışmaları gerekmemektedir. Minimum 6 ay yatırılmış olan sigorta yani asgari 6 ay bir iş yerinde çalışmaları yeterlidir. Bunun peşi sıra engelli olan fertlerin engelli kredisi çekebilmeleri için gerekli olan koşullardan bir diğeri ise kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu noktada engelli olan kişinin engelli maaşında veya engelli ödeneğinde haciz olmaması büyük önem taşır. Engelli kredisi koşulları çerçevesinde dikkatli olunması gerekli olan diğer bir unsur ise kişinin engel halinin zihinsel değil fiziki olmasıdır. Çünkü çoğu banka zihinsel engelli bir bireyi toptan engelli olarak görmemektedir. Bu neden ile de engelli kredisi vermemektedir.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sgk Rapor Girişi Nasıl Yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar