Engellilere bakım maaşı

Ailesinde engelli yakını bulunabilen insanlara Devlet aracılığıyla her ay engellilik oranlarına göre fiyat ödenmektedir. Ödenen bu be...

Ailesinde engelli yakını bulunabilen insanlara Devlet aracılığıyla her ay engellilik oranlarına göre fiyat ödenmektedir. Ödenen bu bedel engellilere bakım maaşı olarak bilinse de esasen maaş değil Devlet yoluyla engelli insanlar için yapılmış olan sosyal yardımdır. Bu fiyat aylık olarak engelli alamayacağı için, onun ihtiyaçlarında kullanılmak üzere engelli kişiye bakan yakınına ödenir.

Engellilere Bakım Maaşı Hangi Şartlarda Verilir?

Devlet tarafından engellilere bakım maaşı olarak ödenen ücretten faydalanabilmek için bazı kriterler mevcuttur. Misal verilecek olursa; engelli olan şahsın Tam Teşekkülü Devlet Hastanesinden, engelli oranının %50 ve üstü olduğu belirtilmiş raporu olması ve bu raporda ağır engelli bölgesinde evet ibaresi yazılı olması gerekir.

Bu raporun alınabilmesi için engelli olan şahsın bireysel ihtiyaçlarını (yemek yeme, banyo yapma, tuvalet ihtiyacını) kendisi yalnız olarak yerine getiremeyecek kadar bakıma muhtaç halinde, olması gerekmektedir. Bundan hariç engellinin yaşadığı evin gelirinin kimse başı minimum ücretin 2/3ünü geçmemesi gerekir. Engelli olan kişiye benzer ikamette oturan yakını aracılığıyla bakılıyor olması gibi kriterler aranmaktadır.

Engelli Bakım Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Evde bakım maaşı alabilmek için her şeyden önce kimlik, ikamet belgesi ve diğer gereken belgeler ile beraber yaşanan yerdeki Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı'nın il ve ilçelerde bulunabilen Müdürlüklerine müracaat etmek gerekmektedir. Bu işlemler esnasında engelli kimsenin de orda bulunması gerekmiyor.

 

Gereken evraklarla yapılmış olan müracaat değerlendiriliyor ve evde bakım maaşı bağlama işlemleri gerçekleştiriliyor. Engelli maaşından yararlanmak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından verilen sevk ile Tam Teşekküllü Devlet Hastanesine gidilerek buradan sağlık raporu alınıyor. Hastahane aracılığıyla verilen bu sağlık raporu ücretsizdir. Rapor üstünde belirtilmiş engellilik oranına göre değerlendirme yapılıyor ve belirlenen engellilere bakım maaşı bağlanıyor.

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Sgk hangi süreler borçlanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar