Engelli kredisi nasıl alınır ?

Banka kredileri ara sıra pek kimse aracılığıyla nakit ihtiyacını karşılamak amacı ile başvurulan yöntemlerden biridir. Öyle ki fiziki...

Banka kredileri ara sıra pek kimse aracılığıyla nakit ihtiyacını karşılamak amacı ile başvurulan yöntemlerden biridir. Öyle ki fiziki engelli olan insanların de hassaten iş bulamamalarından ötürü bu tür kredilere olan ihtiyaçları daha da artmaktadır ve bu noktada engelli insanlar için bankaların sağlamış oldukları engelli kredi olanakları bulunur.

Türkiyede hizmet vermekte olan nerdeyse bütün bankalar düşün faiz oranları yönünde engelli kredi imkanını sunuyor. Bunun peşi sıra devlet destekli kamu bankaları da bu avantajlı kredi seçeneklerini sunmaktadır. Bu krediler diğer vatandaşlara tanınan kredi faiz oranlarına göre daha düşük faiz oranlarında olmak ile beraber tabii ki bu imkandan yararlanmak için bankaların belirlediği bazı şartlar bulunuyor. Bu koşulları karşılayan engelli bireylerin bu imkandan yararlanma şansı bulunuyor.

Engelli kredi seçeneğinde yine bankalar engelli vatandaşın gelir durumunu göz önünde bulunduruyor. Tıpkı normal kredi başvurularında olduğu gibi gelir düzeyi engelli kredi başvurusunda da hayli önemlidir. Bu hal verilecek olan kredinin üst limitini belirlemek için gereken bir ön şarttır. Sosyal ve ticari hayatta daha fazla yer alabilmelerini sağlamak amacı ile engelli vatandaşlara özel engelli kredi paketleri de sunuluyor. Özel bankalar aracılığıyla uygulanmakta olan bu sistem de kimselerin engel durumlarının kesinlikle fiziki olması gerekir. Özel engelli kredi paketlerinin diğer krediden farkı ise bir nebze daha kredi faiz oranının azaltılmış olmasıdır. Ek olarak fiziki engeli bulunabilen kimsenin bu durumunu resmi bir şekilde belgeleyebilmesi gerekir. Aksi durumunda bu imkandan yararlanamaz. Ek olarak belirtmekte yarar bulunuyor ki zihinsel engelli kimselerin engelli kredisinden yararlanması pek de mümkün gibi görünmüyor.

 

Engelli Kredisi için Gerekli Evraklar Nedir?

Engelli kredisine başvuru sırasında son 6 ay içinde bir sigortalı işte çalışarak buradan aldığı maaşı ibraz edebilen her engelli vatandaş türkiyede hizmet vermekte olan bankalardan rahat bir şekilde kredi alarak ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bunun yanında her bankanın kendine munhasır değişik kredi prosedürü bulunuyor. Bu değişikliklerin dışında bankaların birleştikleri ortak nokta kesinlikle fiziki engelin olması ve bu engelinde resmi belgeler ile kanıtlanabilir olmasıdır. Diğer detaylar ise normal kredi alır iken bankalar aracılığıyla müşterilerinden istenen detaylardır.

Engelli kredisi için bir bankaya başvurulurken insanların elinde kesinlikle engelli belgesi ve sigorta dokümanının olması gerekmektedir. Ek olarak maaş belgesinin de yanında bulunması işlerin daha çabucak ve problemsiz bir şekilde yürümesini sağlayacaktır. Bütün bunların haricinde hangi bankadan kredi almaya karar vermek de gayet önemli bir aşamadır. Çünkü bazen bankaların kredi faiz oranları fark edebiliyor. Bu neden ile daha öncesinde bankaların engelli kredi faiz oranları ciddi bir biçimde araştırılmalıdır ve en ideal faiz oranına sahip olan hangi banka ise şartlar görüşülmelidir. Yapılacak olan ön araştırma devamında kişiye göre en avantajlı olan banka seçilerek bankanın bir şubesi ile yüz yüze görüşmekte yarar bulunuyor. Bu vesileyle banka personeli engelli bireylerin ellerinde maaş bordrosu ve sigorta haline göre ne kadar bir kredi alabileceği hakkında daha geniş bir bilgi sunacaktır.

Bu bilgiler ışığında kredi başvurusu anında yapılabilmektedir. Başvuru yapıldıktan kısa bir zaman sonra ise başvurunun pozitif yahut negatif sonucu başvuru yapan engelli vatandaşa bildirilir. Bu noktada eğer ki fiziki engeli ispatlanmış ve belli bir maaşı var genelde engelli kredisi pozitif sonuçlanmaktadır. Lakin bankanın koşulları yerine getirilemiyor ise zaten engelli kredi başvurusu henüz başvuru safhasında iken bile reddedilebiliyor.

Görüldüğü gibi bankalar için kimselerin engel durumları kredi başvurusu ve kredi kullanmak için bir engel niteliğinde değildir. Hassaten sabit bir gelirse sahip olan engelli kişiler bankalar nezdinde özel müşteri grubuna dahil edilmektedir.

Telefon ile Engelli Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Engelli başvurusunu kolaylaştırmak için bir çok banka internet bankacılığı aracılığıyla yahut telefon üstünden de başvuru kabul edebiliyor. Kredi başvurusu yapacak olan engelli kimseler dilerse bu yol ile de kredi başvurusu yapabilir. Bu halde kredi başvurusu ön onaydan geçebilir. Lakin unutmamak gerekmektedir ki banka her halükarda maaş bordrosu ve engel durumunu gösteren bir beyanı sonraki aşamalarda isteyecektir. Bütün bunların haricinde muhakkak bir ikametgah belgesinin de bulunması gerekmektedir.

Hem ticaret hayatına hareketlilik kazandırmak aynı zamanda engelli vatandaşları daha aktif ve sosyal bir duruma getirmek gayesi ile verilen engelli kredilerine devlet de destek vermektedir. Özel olarak devlet destekli krediler arasında en başta KOSGEB kredisi bulunuyor. Özel olarak bir iş fikri olan ve iş planı hazırlayarak kendi işini kurmak isteyenleri desteklemek amacı ile kredi kullanma imkanı tanımanın yanında hibe desteği de sağlar.

Bu avantajlar hasebiyle engelli insanlar kendi iş yerlerini daha avantajlı bir maliyet ile kurabiliyor. Ek olarak bütün bu seçeneklerin yanında devlet destekli olan Ziraat ve Vakıfbank gibi bankalar da avantajlı kredi faiz oranları ile engelli bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için değişik seçenekler sağlıyor.

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Ölüm sigortasından sağlanan haklar nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar