Engelli kartı sorgulama

Bir çeşit işleri yapamayacak halde olan kimseler engelli olarak kabul edilmektedir. Onların bu engellerini kaldırmak ve ihtiyaçları g...

Bir çeşit işleri yapamayacak halde olan kimseler engelli olarak kabul edilmektedir. Onların bu engellerini kaldırmak ve ihtiyaçları gereği hizmet vererek hayatlarını kolaylaştırabiliriz. Bu çerçevede çok hizmet yapılmıştır. Misal verecek olursak; yürüme engelli insanlar için akülü arabalar, bir binaya girebilmeleri için pratiklik sağlayacak asansörlü sistemler, toplum otobüslerini kullanabilmeleri için otobüse binme sistemleri, görme engelli insanlar için özel çıkıntılı ve sarı renkli kaldırımlar ve bunların haricinde çok imkan sağlamak herkesin vatandaşlık görevidir.

Bu kolaylıklardan biri de belediyelerin çıkardığı engelli kartlarıdır. Sizler için bu yazıda engelli kartı ile ilgili bilgi vereceğim ve engelli kartı sorgulama işleminden bahsedeceğim. Engelli kimlik kartı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığıyla verilir. Engelli kartları ile otobüslere para vermeden taşıma kartları ile binebilirler, belediyeler aracılığıyla kurulan şirketlere girebilirler yahut bazı özel firmaların yaptıkları olanaklardan yararlanabilirler. Engelli kartı, doğuştan yahut sonrasında bir sebeple meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde 40 ya da daha yüksek bir oranda kaybeden engelli insanların çıkarabildikleri bir karttır. Engelli kartı çıkarmak için bir çeşit belgelerde gerekir. Bu evraklar; engelli raporunun aslı ve aslının noterden onaylı aynıdır belgesi, engelli şahsın 2 adet kimlik fotokopisi, 2 adet fotoğraf ve müracaat işlemini halleden kimsenin kimlik fotokopisi gerekir.

 

Şimdi birazda engelli kartı sorgulama işleminden bahsetmek istiyorum. Engelli kartı sorgulamayı internet aracılığı ile kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Aşağı bölümde verilecek bağlantıya tıklatarak Başbakanlık engelli kimlik kartı sorgulama sayfasına yönleneceksiniz. Buradan yayınlanan liste kullanılarak engelli kimlik kartı alıp almadığınızı sorgulayabilmektesiniz.

Engelli Kartı Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bakıma muhtaç özürlü çocuk erken emeklilik adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar