Engelli ihtiyaç kredisi

Belli nedenlerden ötürü engelli halinde olan vatandaşlarımızın hayatlarını en iyi biçimde sürdürebilmeleri, haklarının en iyi biçimde...

Belli nedenlerden ötürü engelli halinde olan vatandaşlarımızın hayatlarını en iyi biçimde sürdürebilmeleri, haklarının en iyi biçimde temsil edilebilmesi ve engelli olduklarını asla hissetmemeleri amacı ile çokca düzenlemenin gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Orada yapılmış olan düzenlemeler, sosyal hayatlar ile alakalı olmakla beraber, son günlerde iktisadi alana da yönelmiş haldedir. Engelli olduklarından ötürü maaş alan insanlara, daha iyi geçim sağlayabilmeleri için bazı zamanlarda belli oranlarda zamlar yapılmış, bundan hariç da bankalar vasıtası ile kredi kullanmalarının önü açılmış haldedir. Şuan engellilere kredi çerçevesinde her ne kadar kısıtlı sayıda imkan bulunsa da, ihtiyaç kredileri ile bir nebze de olsa insanların ihtiyaçlarına cevap verildiği görülür.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engelli konumundaki kişilerin kredi kullanabilmeleri amacı ile ilk çalışma PTT aracılığıyla yapılmıştır. Bilindiği gibi PTT hem bünyesinde bulundurduğu mevduatlar aynı zamanda resmi olarak anlaşma sağladığı bankalar ile kredi başvurularını kabul etmektedir. Engelli bireyler aldıkları maaşları bilhassa PTT aracılığıyla tahsil ettiğinden ötürü, kolay bir biçimde kredi başvurusu yapabiliyorlar. Bunu yapmak için engelli aylık alacağı paralarının veya bir gelirlerinin olması yeterlidir. Sonra PTT şubelerine gittikçe, anında kredi başvurularını tamamlayabilmektedirler. PTT aracılığıyla verilecek kredilerde, genellikle alınan maaşın 10 katına kadar ihtiyaç kredisi verilir. Ama, anlaşmalı bankaların vereceği kararlar da son derece önemlidir. Banka politikalarına aykırı bir hal olduğunda, PTT aracılığıyla de ne yazık ki kredi alınamayacaktır.

 

PTT dışında engellilere kredi veren bankalara bakacak olursak, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank ve Halkbank'ı misal gösterebiliriz. Fakat bu bankalar, emekli olan yahut kira ve faiz geliri olan insanlara hizmet sunmaktadır. Alınan engelli maaşının miktarının düşük olmasından ötürü, sözü edilen bankalardan hem istenen düzeyde kredi alınması zor olacak aynı zamanda onay alma mevzusunda bir takım sorunlar yaşanacaktır. Bu nedenden ötürü eğer insanlar emekliyse, bir kira gelirleri var ise, bankadaki mevduatlarından da faiz gelirleri var ise, lakin bu biçimde kredi başvurusunda bulunabilirler.

Engellilere Kredi Şartları Nelerdir?

Engelli bireylerimiz bankalar aracılığıyla kredi kullanacaklarında, ister engel durumlarından ötürü isterlerse de normalde aldıkları gelirleri bankaya ibraz ederek kredi başvurusu yapabiliyorlar. Şurada bankaların temel beklentisi, kredi başvurusu yapacak olan şahsın belli bir geliri olması ve bu gelirin de şahsın eline sürekli biçimde geçecek olmasıdır. Eğer düzenli gelir yoksa yahut gelir durumu bankaya belgeli bir biçimde ispat edilemiyorsa, ne yazık ki kredi başvurusu işleme alınmayacaktır.

Genelde engellilere kredi veren bankaların aradıkları kriterler ve bankaya sunulması gerekli olan evrakları, şu biçimde sıralayabiliriz.

Başvuru işlemlerinde kimselerin kimlikleri ile beraber şubelerde olması gerekir.

Gelir bilgisinin resmi belge durumunda sunulması gerekir. Eğer düzenli aylık maaş miktarınızı aldığınız bankada başvuru yapacaksanız, bu belgeye gerek kalmadan işleminizi yapabilirsiniz. Çünkü bankaların maaş müşterilerinden bu biçimde bir beklenti bulunmamaktadır.

Dönem dönem engellilere yönelik çıkarılan özel kredi paketlerine başvuru yapılacağında, muhakkak engel durumunu gösteren evraklar kapsamında başvuru yapılmış olması gerekir.

Gelir durumunuz göz önünde bulundurularak belli bir sınıra kadar kredi imkanından faydalanabileceksiniz. Bu yüzden, aylık olarak hesaplanan geliriniz ile doğru orantılı bir başvuru yapmalısınız.

Kredibilite yani kredi notu ve banka sicili sorgulamanızın problemsiz çıkması gerekir. İcralık, idari veyahut yasal takibe düşmüş bir borcunuz var ise veyahut geçmişte bu biçimde bir hal yaşamışsanız, kredi alma ihtimaliniz hayli düşüktür.

Eğer bankaya güvence olarak yani ipotek ettirebileceğiniz bir taşınmazınız var ise, kredi başvuru işlemlerinde hem daha yüksek limitlerde başvuru yapabilir aynı zamanda onay alma şansınızı birazcık daha arttırabilirsiniz.

Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engellilere kredi çerçevesinde hangi bankalardan destek alınabileceği, bankaların koşullarının neler olduğu ve ne kadar kredi kullanılabileceğini yukarı bölümde bahsettik. Nihayetinde, insanların nasıl başvuruda bulunacaklarını ele alalım. Her şeyden önce, kredi başvurusu için sizden istenen gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgahınızı gösteren evrakları alarak şubeler üstünden başvuruda bulunabilirsiniz. Bundan hariç da belge şartı bulunmadan kredi imkanı sunan bazı bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. İlgili belgesiz kredi veren bankalar, internet aracılığı ile sizden gelecek başvuruları incelemekte, kredi notu, gelir durumu ve banka kredi geçmişini inceleyerek, sizler için bir geri dönüş yapacaktır.

Şubelerden yapılmış olan başvurularda yukarda da belirttiğimiz gibi genel açıdan nüfus cüzdanı sureti, gelirinizi gösteren resmi belge ve ikametgah durumunuza dair evraklar talep edilmektedir. İkametgah için muhtarlıktan veyahut e-devlet üstünden belge temin edebilir veya adresinize gelen ve adınıza kayıtlı olan faturalardan birisini beraberinizde getirebilirsiniz. Ama, engelli maaşı üstünden kredi almak ister iseniz, banka sizden ek belge veyahut şart talebinde bulunabilecektir. Orada genel olarak kefil şartı karşımıza çıkmaktadır. Gelir halinin düşük olmasından ötürü borcunuza kefil olacak bir şahıs bulabilir veya toptan size ait olan ev, arsa, tarla veya iş yerinin tapusunu bankaya getirerek ipotek şartı ile kredi alabilirsiniz.

Hangi Bankalara Başvuru Yapabilirsiniz ?

Ziraat Bankası Engelli İhtiyaç Kredisi İçin TIKLAYINIZ

Garanti Bankası Engelli Kredisi İçin TIKLAYINIZ

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Emekli sandığı emekli maaşı hesaplama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar