Engelli hakları

Türkiyede büyük bir orandan engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Gerek günlük hayatlarından gerekse özel hayatlarında çevre aracılığıyl...

Türkiyede büyük bir orandan engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Gerek günlük hayatlarından gerekse özel hayatlarında çevre aracılığıyla engelli vatandaşlara çokca yardım yapılabilir. Devlet de engelli indirimleri yapmaktadır ve bunları genişletmeye devam etmektedir. Biz de bu konumuzda engelli haklarını ele alacağız.

Engelli Kimdir?

Engelli, doğuştan veyahut sonrasında geçirmiş olduğu bir kaza yahut hastalık nihayetinde vücudundaki bazı kısımların işlevini yitirdiği kişidir. Engelliler bazı hallerde zorluklarla karşılaşabilmektedir. O yüzden devlet engelli haklarını belirlemiştir ve bu çerçevede engelli vatandaşlara çok ayrıcalık tanınmıştır. Bu ayrıcalıklar sayesinden engelli vatandaşları hayata kazandırma oranı gün geçtikçe artmaktadır.

Engelli Hakları Nelerdir?

Engellilerin hakları, devlet aracılığıyla belirlenmiş olan ve engelli insanların hayatını daha da kolaylaştırmak için kabul edilen haklardır. Bu haklar vesilesiyle engelli vatandaşları hayata kazandırabiliriz ve yaşam seviyesini artırabiliriz. Şimdi maddeler durumunda engelli haklarının neler olduğunu inceleyelim.

Engelli hakları çerçevesinde engelli vatandaşlara devlet tiyatroları, ücretsizdir. Böylelikle engelli kimseler devlet tiyatrosuna gittikçe fiyat ödemeden oyun seyredebilmektedir.

Engelli kimseler, Türk Hava Yolları ile seyahat ettikleri vakit içerisinde biletlerden indirimli yararlanabilmektedirler.

 

Devlet Demir Yolları ile seyahat etmek isteyen engelli kimseler, engelli hakları kapsamındaki % 50 oranındaki engelliler indiriminden yararlanabilirler.

Engelli hakları çerçevesinde, engellilerin özel spor yapabilmeleri için devlete bağlı engelliler spor federasyonları bulunur.

Engelli hakları çerçevesinde seçim olacağı hallerde, engelli insanlar için düzenlemeler yapılmış olması gerekir.

Ehliyet almak da engelli hakları arasındadır. Bu çerçevede engelli kimseler H sınıfı sürücü belgesi alarak özel araç kullanabilmektedir. Ek olarak, H sınıfı sürücü belgesi olan bazı engelli insanlar taşıt alım vergilerinden muaf olabilir.

El ve ayak kullanımını toptan kaybetmiş olan engelli kişiler, yurt dışından getirtmiş oldukları özel minibüsler, engelli hakları çerçevesinde gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır.

Yükseköğrenime girmeye hak kazanmış olan engelli kişiler, bulundukları yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuru yapmak suretiyle Başbakanlık bursundan faydalanabilmektedir. Ek olarak engelli hakları çerçevesinde yardım eden araç gereçler de verilebilmektedir.

Engelli öğrenciler istek yaptıkları halde Kredi ve Yurtlar Müdürlüğünün kapsamındaki yurtlardan yararlanabilmektedir.

Engelli hakları çerçevesinde, kurumlarda engelli vatandaşlara ayrılmış olan boş kadrolar için her sene belli aylarda sınavlar yapılmaktadır.
Kurumlar, engelli insanların çalıştıkları yerleri onların çalışmasını kolaylaştıracak halde düzenlemek zorundadır.

Engelli hakları çerçevesinde engelli vatandaşlara meslek edinme kursları açılmaktadır ve işe yerleştirmelerde bu vatandaşlara öncelik tanınmaktadır.

Engelli kişiler kendi işlerini kurdukları zaman gelir vergisi indiriminden yararlanmak hakkına sahiptir.

Engelli hakları çerçevesinde görme engelli olan şahıslara, okul öncesi devirlerde eğitim verilir.

İşitme engelli öğrenciler engelli hakları çerçevesinde meslek liselerine sınavsız yerleşebilir.

Engelli insanlar erken emekli olma hakkına sahiptir.

Yukarda belirttiğimiz gibi engelli insanlarımız engelli hakları çerçevesinde çokca şeyden faydalanmaktadır. Bunlardan en önemli olanı de ulaşım hakkıdır. Bu çerçevede kullandıkları araçlara ve engel oranlarına göre belli indirimler uygulanır. Kimi hallerde özel araçlar da temin edilebilmektedir.

Engelli hakları kapsamındaki diğer bir önemli hak da eğitim ve kültür hakkıdır. Bunun sayesinde eğitim yönünden de zorluk çekmemeleri hedeflenmektedir. Eğitimlerini tamamlayan engelli bireylerin hayata geri kazandırılma oranları gün geçtikçe artış gösterir. Kültür sanat haklarından da faydalanabilmektedirler. Devlet tiyatrolarında engelli kişiler para ödemesi yapmadan oyun izleyebilmektedir. Böylelikle kaynaşma ortamına sahip olabilirler.

Açık Öğretim programlarında da engelli hakları çerçevesinde indirimler vardır. Engel oranının %40 yahut daha üstünden olduğunu belgeleyebilen engelli insanlar, öğretim giderinden muaf tutulurlar.

Engelli hakları kapsamına iletişim hakkı da girmektedir. Engelli kişiler bu çerçevede, %50'ye varan indirimler yapılabilir.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Ölen kişinin babasına maaş adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar