Engelli annesine ssk'dan erken emeklilik

Toplum hayatına yavaşçacık daha fazla katılım sağlayan kadınlar, çokca yollarla sosyal güvence altına girebilmektedirler. Toplum arac...

Toplum hayatına yavaşçacık daha fazla katılım sağlayan kadınlar, çokca yollarla sosyal güvence altına girebilmektedirler. Toplum aracılığıyla omuzlarında hissettiği yüklerin çeşitleri artsa da esasen pratiklikler da bulunmakta. Devlet, bundan böyle başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunabilen annelere erken 72 sağlanıyor. Ama erkek çalışan kişiler bu haktan yararlanması şimdilik mümkün değil.

Devamlı bakıma ihtiyaç duyan bir çocuğa sahip olan annelerimizin erken emekli olma hakkı bulunuyor ve böylelikle belki de çok anne çocuklarına bakmak için erkenden emekli olacak ve rahata erecekler. Kısacası engelli annesine SSK'dan erken emeklilik hakkı var.

'Sürekli Bakıma Muhtaç' Kavramı

Esasen şurada önemli olan noktalardan birisi de devamlı bakıma muhtaç kavramının nasıl şekillendirildiğidir. Çünkü bir kısım engel oranları bu konu kapsamına girmediği için bazı engelli çocuğa sahip anneler emeklilikten faydalanamayabilir. Bu kavramın hukuki açıklaması SGK aracılığıyla yayınlanan 'Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği'nde belirtilmiştir.

Bu yönetmeliğe göre;

 

• Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veyahut merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile beraber olan diğer hastalık ve arızalar,
• Süreli ya da devamlı ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar,
• İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı,
• İki elin kaybı,
• Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı,
• Her iki bacağın alttan minimum 1/3'ünün kaybı,
• Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler

 

1 Ekim 2008 Öncesi Sayılmıyor

SGK'nın yaptığı değişikle 'başkasının devamlı bakımına muhtaç derecede malul ibaresi', 'başkasının devamlı bakımına muhtaç derecede ağır engelli' olarak değiştirildi. Ama başkasının devamlı bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunabilen annelerimizin erken 72 yalnızca 1 Ekim 2008 sonrasını kapsar. Bu vesileyle annelerimizin 1 Ekim 2008 öncesi çalışmaları için erken emeklilik sözü edilen değil. Sağlık kurulu raporu da erken emeklilik hakkının başlayacağı tarihi belirler. Eğer sağlık raporu tarihi 1 Ekim 2011 ise 1 Ekim 2008 – 1 Ekim 2011 arasındaki çalışmalarından emeklilikte faydalanamazlar.

Şartlar

Tabii ki de bu haktan yararlanmak için de bazı şartlar gerekmektedir. Engelli çocuklarına yatılı bir kuruma veren anneler bu erken emeklilik hakkından faydalanamazlar, zira böyle bir halde bakımını üstlenmiş olarak sayılmamaktadırlar. Eğer engelli çocuk aileye evlatlık olarak katılmışsa; o anneler de bu haktan yararlanabilir. Engelli çocuğun evlenmesi durumunda annenin erken 72, evlilik ile sona erer. Engelli çocuğun çalışması durumu ise annenin bu hakkı kullanmasına engel değildir.

Başvuru Zamanları

SSK'dan erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen anneler çalıştıkları zamanda yahut emekli olacakları zamanda yapabilirler lakin başvurunun sağlık raporunun alındığı zamanda yapılmış olması (1 Ekim 2008 ardından) daha münasip olabilecektir.

Annelerimizin engelli çocukları için rapor alabilmeleri için en son çalıştıkları yerin kaydının olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvurmaları gerekir. Başvurulan yer, engelli çocukları hakem hastaneler adı verilen ve bünyesinde sağlık kurulu barındıran hastanelere sevk edecektir.

20 Yıl Çalışma Süresi Yeterli

Bu hak ile anneler 53 yaşında emekli olabilecekler. Daha önce hiç çalışmamış olan ve çocuğu 1 Ocak 2016 tarihinde 'başkasının devamlı bakımına muhtaç derecede ağır engelli' olduğu tespit edilen kadın sigortalı bu tarihte isteğe bağlı sigortalı olmuşsa, 9.000 gün ve 58 yaş kaydıyla emekli olabilecektir. Bu durumdaki kadınların çalışmış olduğu her sene 360 yerine 450 gün olarak kabul edilir ve böylelikle 20 sene çalışması yeterince olabilecektir. 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları ger gün 1.25 gün olarak hesaplanır ve bu da emeklilik yaşını 1 gün öne çeker.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Emekli maaşım ne kadar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar