Engelli ötv indirimi

Türkiyede engelli insanların topluma geri kazandırabilmek adına ve onların esasen engellerinin engel olmadığını vurgulamak adına gere...

Türkiyede engelli insanların topluma geri kazandırabilmek adına ve onların esasen engellerinin engel olmadığını vurgulamak adına gerek devlet kadrolarında gerek özel sektörlerde engelli insanlar için birçok kadro açıldı. Bu halin yanında ek olarak hem de başta sağlık alanında olmak üzere birçok sosyal alanda da devlet engellilere imkanlar sağlar. Onların bakımı ile ilgilenen ebeveynleri de bu olanaklardan yararlanmaktadır. Bu imkanların oluşmasının gayesi engellilerin de kendilerine ait bir hayatı olduğunu hatırlatmak ve onlarında bu toplumun birer parçası olduğunu onlara inandırmaktır. Pek çok engelli hastalığından veyahut halinden ötürü asosyal olmayı, eğitim almamayı ve bununla birlikte olabildiği miktardai olabildiği ölçüde az toplum içerisinde bulunmayı tercih etmiştir. Lakin bu hal hayli yanlış bir durumdur. Devlet ve toplum bu halin karşısında durarak engellilere imkanların sunulmasına ve bu olanaklardan yararlanılmasına sonuna kadar destek olmuşlardır.

Son dönemlerde özel olarak yeni seneye girerken halkın en fazla konuştuğu konulardan biri de yapılmış olan zamlar oldu. Bu zamlar süreç içinde yavaşça belirlendi. Bu konu ile ilgili yapılan açıklamalardan önce finans uzmanları bilhassa özel araç alımında ÖTV vergisinin hayli yüksek olacağı tahminlerini açıkladı. Şu nedenle de zamlar yürürlüğe girmeden önce araç satın almak isteyen şahıs sayısı da çok oldu. Engelliler için de hep bu konuda ayrıcalık olduğundan ötürü araç almak isteyen engelli kimseler bu hal ile yakından ilgilendi. Çok sürmeden uzmanlardan ve bilir kimselerden haber geldi. Önceleri engelli bireylerin araç alımına bir sınır yoktu ve aldığı araç fiyatının sınırlaması da hiç bir zaman koyulmamıştı. Yalnızca engelliler kendilerine tanınan haktan yararlanmak istediklerinde belli bir şarta uymaları ve ona göre vergi ödemeleri gerekmekteydi. Şimdi yeni gelişmeler ile beraber Engelli Ötv İndirimi konusuna bir bakış atalım.

 

Engelli Ötv İndirimi Ne Kadar?

Engel oranı %90 yahut daha üstünde olan taşıt alımlarındaki istisna ile beraber engelli Ötv İndirimi ile ilgili yayınlanmış olan tebliğde bilgiler şu biçimde;

87.03 tarife pozisyonunda bulunabilen ve motor silindir hacmi 1600 cm küp veyahut daha altında olan panelvan, binek otomobil, jeep, ATV, steyşın vagon, arazi taşıtı ve pick-up ve benzeri taşıtların,

87.04 tarife pozisyonunda bulunabilen ve eşya taşıma amacı ile olup motor silindir hacmi 2800 cm küp yahut daha altında olan pick-up, kamyonet, panelvan ve van ve benzeri taşıtların,

87.11 tarife pozisyonunda bulunabilen ve motor silindir hacmine bakılma gereği duyulmadan, motosikletlerin engel oranı %90 veyahut daha üstü olan engelli veya maluller aracılığıyla beş senede bir kez olma kaydı ile ilk iktisabı özel tüketim vergisinden müstesna olabilecektir.

Bu istisnadan yararlanmak isteyenler için taşıtın özel tertibata sahip olması ve engelli veyahut malul kimsenin taşıtı şahsen kullanması şartları aranmamaktadır.

Bunun yanında engel oranı % 90 veyahut daha altında olan taşıt alımlarında yukarda yer bulan bilgilerden değişik olarak 87.11 maddesinde bir değişiklik bulunur.

87.11 tarife pozisyonunda bulunabilen ve motor silindir hacmine bakılma gereği duyulmadan, motosikletleri şahsen kullanma gayesi ile engelli kişiye münasip hareket ettirici özel tertibatlar ile düzenlemiş olan engelli veya malul kimselerin ilk iktisabı özel tüketim vergisinden müstesna olabilecektir.

Bunun yanı sıra ilk iktisabı sağlanmış olan araçların deprem, sel, yangın, kaza ve heyelan gibi nedenlerden ötürü kullanılamaz hale gelmesinin sonrasında hurdaya ayrılması durumunda insanlar bir kez daha özel tüketim vergisi ödemeden araç alabilirler.

Engellilik İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Engellilik indirimi uygulaması engelli ücretleri üstünden gelir vergisi matrahlarının hesaplanması dikkate alınmak suretiyle yapılmakta olan bir uygulamadır.

Bu indirimden engelli hizmet erbabı olanlar, engelli kişiye bakmakla yükümlü olan hizmet erbabı olanlar, bakmakla yükümlü olduğu insan bulunabilen serbest meslek erbabı ile engelli olan serbest meslek erbabı ve basit usulde vergilendirilmekte olan engelli kimseler yararlanabilir.

Engellilik İndirimi İçin Nereye Müracaat Edilir?

Engellilik indiriminden yararlanmak için Vergi Dairesi Başkanlığı'nda yer bulan şehirlerde bulunabilen Başkanlıklara ve Başkanlık bulunmayan şehirlerde Defterdarlıklara başvurulmalıdır.

Hür Vergi Dairesi yer bulan ilçelerde ise Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne başvurulmalıdır.

Diğer ilçelerde ise Malmüdürlüklerine gidilebilir.

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Prim borcu olanlara emeklilik yolu açıldı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar