Enerjisa borç sorgulama

Enerjisa 1996 senesinde Sabancı Şirketinin elektrik üretimi alanında kurmuş olduğu bir şirkettir. Yerli üretime yönelmek ve dışa bağı...

Enerjisa 1996 senesinde Sabancı Şirketinin elektrik üretimi alanında kurmuş olduğu bir şirkettir. Yerli üretime yönelmek ve dışa bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerjiye dayalı bir enerji üretimi şirketidir. Amaç kaliteli ve sürdürülebilir bir enerji üretmektir. Rüzgar, doğalgaz ve yerli kömür proje santralleriyle Türkiye’de daha geniş bir alana hizmet etme yolunda çok faaliyet sürdürülmektedir. Enerjisi, Türkiye’nin kamu kontrolündeki kapasitesi dışında kalan gücünde %7 paya sahiptir. Enerjisa  Türkiye’nin elektrik alanında önemli sayılabilecek bir rol almıştır. Enerjisa ülkemizin ekonomisinde fabrikalarda, iş yerlerinde ve konutlarda ihtiyaç olan elektrik enerjisini dışa bağımlılıktan biraz olsun hafifleten bir enerji şirketidir. Ekonomiyi millileştirme ve yerli kaynakları kullanmaya yönelik önemli adımlar atılmıştır. Kullanılan üst düzey teknolojiler vesilesiyle insanların sağlığı ve küresel ısınma tehditleri bilinciyle yeni yöntemler uygulanmıştır. Enerjisa çokca sosyal sorumluluk projelerine de imza atmış bir şirkettir. Ekonomi ve enerji dünyasında hızla gelişen milli bir enerji şirketidir.

 

Enerjisa 2016 senesinde 450 NE gücünde olan Tufanbeyli Santralini kurmuştur. Yatırım bedeli 1,1 milyar dolar. Türkiye’nin maksimum Avrupa’nın dördüncü yüksek kuru tip soğutma kulesi inşa edilmiştir. Yüksekliği ise 158.6 metredir. Ek olarak Türkiye’nin en büyük  özel linyit santrali olma özelliği vardır. Alanı 380.000 metrekaredir. Linyit rezervi 250 milyon ton. Proje safhasında istihdam edilen kimse sayısı 4562. Santral işletmesinde ise 1000 şahıs istihdam edilmekte. Teknolojiyi insanların sağlığına saygılı bir biçimde uluslararası standartların altında emisyon salınımıyla kullanmışlardır. 1.5 milyon konuta yetecek enerji üretimi sağlanmıştır. Toroslarda 1470 metre yüksekliğindeki bir alanda kurulmuştur. Adananın Tufanbeyli ilçesi Yamanlı Kayarcık Taşpınar mahalleleri arasında yer bulan saatte 845 ton linyit, senede  5,5 milyon ton kömürü yakarak senede  2,5 milyar kilovat/saat elektrik enerjisi üretebilen bir santral kurulmuştur.  Kireç taşının fırına ve FGO sistemine eklenmesiyle baca gazı arıtma sistemi üst düzey teknolojiyle kurulmuş bir yoldur. Türkiye’nin enerji ihtiyacının %2 sini karşılayacak olan, zehirli gazların deşarj edilmesiyle inşa sağlığına saygı ve çevre bilincinin oluşturulduğu bir santraldir.

Enerjisa’nın büyük projelerinden biri de Türkiye’nin en büyük doğalgaz çevrim santrali Enerjisa Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali. Türkiye’nin elektrik talebinin %3,5 ini karşılayacak. Senede elli bin ton daha az karbon salınımı ile küresel ısınmaya alınan tedbir yönünden önemlidir. Ek olarak %59 verimi ile Türkiye’nin en verimli doğalgaz santralidir. Senede 7 milyar kilovat saatin üzerinde elektrik üretimi yapılabilir.

Enerjisanın şu anda yirmi adet aktif santrali mevcuttur.

1) Bandırma Doğalgaz Santrali - Balıkesir - Doğalgaz  

2) Bandırma 2 Doğalgaz Santrali - Balıkesir - Doğalgaz  

3) Tufanbeyli Termik Santrali - Adana - Linyit  

4) Arkun Barajı ve HES - Erzurum - Hidroelektrik  

5) Kandil Barajı ve HES - Kahramanmaraş - Hidroelektrik  

6) Kavşak Bendi ve HES - Adana - Hidroelektrik  

7) Köprü Barajı ve HES - Adana - Hidroelektrik  

8) Balıkesir Rüzgar Santrali - Balıkesir - Rüzgar  

9) Hacınınoğlu HES - Kahramanmaraş - Hidroelektrik  

10) Kentsa Doğalgaz Santrali - Kocaeli - Doğalgaz  

11) Sarıgüzel HES - Kahramanmaraş - Hidroelektrik  

12) Menge Barajı ve HES - Adana - Hidroelektrik  

13) Yamanlı 2 HES - Adana - Hidroelektrik  

14) Çambaşı Hidroelektrik Santrali - Trabzon - Hidroelektrik  

15) Dağpazarı Rüzgar Santrali - Mersin - Rüzgar  

16) Çanakkale Rüzgar Santrali - Çanakkale - Rüzgar  

17) Kuşaklı HES - Adana - Hidroelektrik  

18) Akçansa Çimento Atık Isı Santrali - Çanakkale - Atık Isı  

19) Çimsa Atık Isı Santrali - Mersin - Atık Isı  

20) Dağdelen HES - Kahramanmaraş - Hidroelektrik

Yenilenebilir enerji gücü  1.524 MW,  Yurtiçi kurulu gücü 3,632 MW, Kurulu güce oranı %4,622, senelik üretimi 19.235GWh ve yurtiçi ortaklı kurulu gücü 3.632, MW dir.

Enerjisa’nın enerji üretim projelerinden bahsetmek gerek duyulursa:

Pervari Barajı ve Hidroelektrik Santrali:

Yapımına 2014 senesinde başlanmıştır ve 2018 senesinde tamamlanması bekleniyor. Santralin iki adet 190 MW ve iki adet 10 MW gücündeki ünite tribünleri ile 400 MW güce sahip olması bekleniyor. Siirt’in Botan Çayı üstünde yapımına başlanan Pervari Barajı firmanın sahip olduğu maksimum kurulu gücünde hidroelektrik santrali olması bekleniyor.

Alparslan II Barajı ve Hidroelektrik Santrali :

Toplamda 280 MW gücüne sahip Muş ilinde Murat nehri üstünde yapımına başlanan bir projedir. 2012 senesinde yapımına başlanmıştır.

İncir Barajı ve Hidroelektrik Santrali:

168 MW güce sahip olması planlanmaktadır. 150 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin maksimum barajı olması bekleniyor.

Doğançay Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali:

2011 senesinde yapımına başlanan santral 2016 da tamamlanmıştır. Adana’nın Seyhan ilçesinde Doğan Çayı üstünde yapımına başlanmıştır.

Enerjisa hissedarları olan Sabancı Holding ve E.ON ile beraber gücüne güç katarak Türkiye’nin büyüyen ekonomisinde büyük bir pay sahibidir. Enerjisa Türkiye’nin enerji sektörünün verimli ve rekabetçi bir özellik kazanmasında rol oynamıştır. Ek olarak insanlara iş  imkanı sağlayarak sosyal ve iktisadi refah seviyesinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Enerjisa’nın faaliyetleri dört ana iş kolunda toplanır. Elektrik üretimi,  Elektrik ticareti,  Elektrik dağıtım ve elektrik perakende satışı. Büyüme alanı yenilenebilir yatırımlara yöneliktir. Şurada en büyük faktör, çok önemli hizmet vatandaşa yöneliktir. Enerjisa “Enerjini Koru ” sloganıyla yeni kampanya başlatmıştır. Bu sloganla elektrik tasarrufunun önemine dikkat çekmiştir. Ülkenin iktisadi geleceğine yönelik önemli bulunan bir sosyal sorumluluk projesidir aynı anda. Bu kampanyada elektrik tasarrufunun ne biçimde sağlanacağı bilgileri de vatandaşa sunulmuştur.

Ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyeli çok yüksektir. Enerjisa’nın  bu faaliyetlerden en ehemmiyetli, en fazla üstünde durduğu kavramlar yenilenebilir, yerlileşme, milli kavramlarıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarımız rüzgar, güneş  ve Hidroelektriklerdir. En büyük yatırımlar rüzgar ve güneş üzerinedir. Enerjisa’nın ürettiği elektriğe önemli bulunan bir arz talep fazlası vardır. Bunun sebebi ise ucuz olmasıdır. Bunun nihayetinde yeni üretim faaliyetlerini devreye alınması gerekmektedir. Enerjisa’nın bir gayesi da yerli kömüre yönetimini sağlamaktır.

 Enerjisa Abonelik

Enerjisa Türkiye’nin üç büyük elektrik dağıtım bölümü İstanbul Anadolu, Ankara, Adana ve Toroslar bölümlerinde elektrik tedariki uygular. Bundan dolayı sadece bu bölümdeki kişiler abonelik talebinde bulunabilir. Enerjisa’nın hizmet vermiş olduğu illerde bulunabilen Enerjisa Abone Merkezine gitmeniz gerekmektedir. Yoğunluk olmaması yönünden Enerjisa Abonelik işlemi yapmak isteyen kimseler için randevu sistemi uygulanmıştır. Enerjisa internet sitesi üstünden veya Enerjisa çağrı merkezlerini arayarak randevu alabilirsiniz. Randevu esnasında gereken evraklar hakkında bilgi verilecektir. Gereken belgeler şunlardır : – Kira Sözleşmesi, ikametgah tapu kaydı  –gerekli deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası – Kiracı iseniz ev sahibinin kimlik bilgileri, nüfus cüzdanı,  – iş yeri için ise: yetki belgesi işletmecinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi.

Abonelik bedeli kilovat başına meskenlerde 19.8 TL, ticarethane ve sanayi için 56,0 TL dir. Ücretlendirme seneden seneye değişebilir. Kesme bağlama ücreti 22 TL dir.

Enerjisa Abonelik İptali

Abonelik işlemlerini müşteri merkezlerine gittikçe iptal ettirebiliyorsunuz. Çağrı merkezleri yahut internet üzerinden randevu alarak iptal işlemlerini daha tez yapabilme imkanına sahipsiniz. Genellikle on dört işgünü içerisinde iptal işlemi gerçekleşir. Bundan dolayı bizim tavsiyemiz iptal ettirmek istediğiniz günden on dört gün önce iptal başvurusunu yapınız. Gereken belgeler* Son ayın faturası * iban veya hesap numarası * nüfus cüzdanı ve fotokopisi. Güvence bedeli ise iptal işleminden 7 gün sonra ödenir.

Enerjisa Arıza

Enerjisa dağıtım şirketleri oluşturdukları mobil uygulama vesilesiyle arıza bildirimlerini daha kolay hale getirmiştir. Uygulama “arıza bildir” “arıza kaydını sorgula” ve “planlı kesinti sorgula ”

bölgelerinden oluşuyor. Ayrıca alo 186 yı arayarak ta arıza bildirimi yapabilme imkanına sahipsiniz.

Enerjisa Başvuru

Enerjisa şirketinde çalışmak istiyor iseniz başvuru işlemleri şu biçimde : kariyer.net iş ilanları sitesi ya da Enerjisa sitesinden iş başvurusu formu doldurulur. Başvuru formu firmanın insan kaynakları aracılığıyla incelenir. Onay işlemini geçenler mülakata çağrılır ve adayların boşta olan iş pozisyonu için münasip olup olmadığına bakılır. Başarılı olan kimseler işe başlar.

Enerjisa Devir İşlemleri

Elektrik aboneliğinizi iptal ettirdiğiniz yerden aynı anda yeni abonelik için devir işlemi yapacağınız yerin benzer il sınırları içinde olması.

Enerjisa Çalışma Saatleri

Pazartesi :08:30-17:30 Salı :08:30-17:30 Çarşamba :08:30-17:30 Perşembe :08:30-17:30 Cuma :08:30-17:30 Cumartesi :Kapalı  Pazar: kapalı

Enerjisa Borç Sorgulama

Faturanızı Enerjisa çevrimiçi merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Enerjisa elektrik internet adresinden de fatura sorgulaması yapabilme imkanına sahipsiniz. Ek olarak çevrimiçi hizmetler uygulaması üstünden borç sorgulama yapılabilmektedir. Fatura ödeme noktalarından borcunuzu öğrenip ödemeyi de gerçekleştirirsiniz. Enerjisa elektrik faturasının ödenebildiği  diğer noktalar ise: Anlaşmalı Kurumlar  (PTT), Anlaşmalı bankalar ve web aracılığıyla çevrimiçi işlemler şubesine üye olarak kredi kartı ile ödeme yapabilme imkanına sahipsiniz.

İnternet ile yapabildiğimiz sorgulama işlemleri gün geçtikçe çoğalıyor. Bundan böyle çokca borcumuzu internet üstünden öğrenip, web aracılığıyla ödeyebiliyoruz. Bu bize zaman kazandırıyor. Çünkü kurumlara gidip sıra beklemek zorunda kalmıyoruz. Bilgisayarlarımız başından işlemlerimizi oturduğumuz yerden yapabilmekteyiz. Bu alanda hizmet veren çok kurum ve kuruluş var olan. Bu kurum ve kuruluşlardan bir tanesi de ENERJİSA’dır. Enerjisa Sabancı şirketlerinin elektrik gereksinimlerini karşılamak üzere kurulmuş bir otoprodüktör şirketidir. Nisan 2013 senesi itibari ile, dünyanın büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden birisi olan E.ON’un Enerjisa’ya %50 ortaklık prosesi tamamlanmıştır. ENERJİSA, Türkiye’nin en büyük serbest enerji üreticisidir. Türkiye’de elektrik üretiminde takriben %4, tedariğinde ise %26 pazar payına sahiptir. ENERJİSA resmi web sayfası üstünden borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Konumuzun devamında ENERJİSA borç sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır kısaca anlamış olacaksınız.

ENERJİSA Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu sorgulama işlemini yapmak için hepsinden önce sisteme üye olmanız gerekir. Üye olmak için her şeyden önce makalemizin sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklatınız. Açılan sayfanın sağ üst tarafında yer bulan üye ol butonuna tıklayabilirsiniz. Bu düğmeye tıkladığınız vakit açılacak olan sayfada sizden istenen üyelik bilgilerinizi doldurunuz. Sonrasında bağlantıya tıkladığınız zaman açılan ilk sayfaya geliniz.

enerjisa borç sorgulama e-sorgulama.com

Şurada sizden istenen müşteri numaranızı, cep telefonu numaranızı ve oluşturduğunuz şifre anahtarınızı girerek sisteme giriş yapınız. Bu biçimde açılacak olan sayfa üstünden ENERJİSA borç sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

enerjisa borç sorgulama e-sorgulama.com

ENERJİSA Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Aesaş borç sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

#1 tester parfüm,

Merhabalar artık enerjisa elektrik faturanızı mesaj yoluyla telefonunuza göndererek sizleri bilgilendiriyor. Eğer size herhangi bir bildirim gelmiyorsa enerjisa sitesi üzerinden online işlemlerden mesaj izinlerimizi ayarlayarak ücretsiz bir şekilde faturanız ödeme bilgisi ile cep telefonunuza gönderecektir. İyi günler.


#2 kişisel blog,

Merhaba,
Fatularımızı online olarak sorgulayabilmek ve gerçekten hem zamandan hemde maddi olarak tasarruf sağlıyor. Teknolojinin nimetlerini vatandaşların lehine olarak kullananları tebrik ediyorum. Teşekkür ederim


#3 aysel oguz,

Nisan faturası iptal olacak mı? Benim faturam otomatik ödemede


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar