Emekliye promosyon veren bankalar ve şartları

Yeni seneye girilmesinin hemen sonra, emeklilerin alacakları maaşlar mevzusunda planlanan zamlar ve alınan emekli aylığı miktarlarına...

Yeni seneye girilmesinin hemen sonra, emeklilerin alacakları maaşlar mevzusunda planlanan zamlar ve alınan emekli aylığı miktarlarına göre de promosyon ödemesi yapılmış olması mevzusunda çokca açıklama yapılmıştı. Genellikle de emeklilere yapılacak promosyon ödemelerinde, hangi bankaların ön plana çıkacağı, kimlerin bu promosyonlardan faydalanacağı ve ödemelerin alınabilmesi için ne gibi şartların taşınması gerektiği de merak edilmekteydi. Hepsinden önce emekliye promosyon veren bankalar konusunda bir sıralama yapacak olursak, başvuru yapılabilecek bankaları şu biçimde sıralayabiliriz.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Akbank

Garanti Bankası

Türkiye İş Bankası

Ziraat Bankası

Denizbank

QNB Finansbank

Fibabanka

Emekliye promosyon veren bankalar için netleşen liste yukarı kısımdaki gibidir. İnsanlar başvuru yapınca, bankanın sunduğu aralıklara göre 3 senede bir olacak biçimde bu ödemelerden faydalanabilecekler.

Emekli Promosyonundan Nasıl Faydalanılır?

Emekli vatandaşlarımızın promosyon ödemelerinden faydalanabilmeleri için ilk etapta hangi bankanın ne kadar promosyon ödemesi yaptığına bakması gerekir. Çünkü, verilecek olan promosyon ödemesi için bankaların kimisi maaş gruplarına göre ödeme yaparken, kimisi de her maaş grubunun eşit ölçüde faydalanacağı ama nakit ödemenin yapılmadığı bir biçimde hizmet sunmaktadır.

 

Bütün bankaların sunduğu hizmetler biri birinden değişik olsa da, emekli promosyonu alınabilmesi için belirlenen şartlar hepsinde benzer şekilde geçerlidir. Buna göre, emekli promosyonundan faydalanmak isteyen insanların banka seçimini yapmanız sonrasında, kimliklerini yanlarına alarak banka şubelerine gitmesi ve emekli maaşlarını bu bankaya taşımaları gerekir. Ek olarak, kimselerin emekli maaşlarını taşımaları esnasında, onlara minimum 3 sene süresince sözü edilen banka ile çalışacaklarına dair bir de sözleşme imzalatılcaktır. Maaş taşıma işlemi yapılıp taahhüt de imzalanırsa, promosyon ödemelerinden faydalanılabilecektir.

Emekliye Ne Kadar Promosyon Ödenecek?

Emekliye promosyon veren bankalar, başvurular ardından alınan emekli aylığı tutarlarına göre ödeme yapacaktır. Buna göre kimselerin maaş aralıkları istikametinde alacakları promosyon tutarlarını şu biçimde sıralayabiliriz.

1000 TL ve altındaki emekli maaşlarına 300 Türk Lirası

1000 TL ile 2000 TL arasındaki emekli maaşlarına 375 Türk Lirası

2000 TL'nin üstündeki emekli maaşlarına da 450 Türk Lirası

Bankaların yapacakları promosyon ödemelerinde, alınan emekli maaşına göre yapılacak ödeme miktarları yukardaki gibidir. Kimseler maaş taşıdıklarından ötürü, promosyon ödemelerinin dışında bankanın emeklilere özel hazırladığı kampanyalardan da faydalanmaları sözü edilen olabilecektir. Buna göre, kimseler banka şubesi başvurusu olmadan kredi kullanabilecek, düşük faiz oranları ile kredi başvurusu yapabilecek, vadesiz mevduat hesaplarından parasız para transferi işlemi gerçekleştirecek ve aidatsız kredi kartı kullanımına başlayabilecekler.

Genelde promosyon ödemeleri için miktarlar yukarıdki maaş aralıklarına göre belirlenir. Lakin, Fibabanka aracılığıyla, promosyon ödemelerinde bazı değişikliklere gidilmiştir. Buna göre, Fibabanka'ya emekli aylığını taşımayı kabul eden ve bankaya da 3 sene taahhüt veren insanlar, aşağı kısımdaki gibi ödeme alacaktır.

1000 TL'nin altındaki emekli maaşlarına 330 Türk Lirası

1000 TL ve 2000 TL arasındaki emekli maaşlarına 415 Türk Lirası

2000 TL'nin üstündeki emekli maaşlarına da 500 Türk Lirası

Görüldüğü gibi, maaş aralıklarına göre, diğer bankaların yapacağı ödemelerin 50 TL'ye kadar üstünde promosyon ödemesi yapılabilir. Ödemeler her ne kadar istenen miktarda olsa da, Fibabanka'nın Türkiye genelinde yeterince şube sayısının olmaması, emeklilerin karar vermesinde negatif bir izlenim bırakmaktadır. Buna istinaden çalışmalarını sürdüren banka, maaşını Fibabanka'ya taşıyan kimselerin Türkiye'deki bütün ATM noktalarından komisyon ödemeden maaşlarını çekebilmeleri için anlaşma sağlamıştır. Buna istinaden maaşını taşıdığınızda Fibabanka şubesini aramadan, ayda bir kere para vermeden para çekimi yapabileceksiniz.

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Emeklilik gününü hesaplama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar