Emekliye kıdem tazminatı var mı?

 

Emekliye kıdem tazminatı var mı?

Soru: Ben 27.11.1952 doğumluyum. 1971'den beri SKK sigortalısıyım. 15 yıl ve 3.600 prim günü ödememi tamamlayarak 1991'de emekli oldum. Mart 2007'den beri bir özel şirkette çalışıyorum. Ben emekli birisi olarak, işimden kendi isteğimle ayrılmam durumunda kıdem tazminatı alabilir miyim? Nur Beker

Cevap: Çalışanlar SGK'dan alacakları "kıdem tazminatı alabilir" yazısını işverene verdikten sonra, işten kendi istekleri ile de ayrılmış olsalar, kıdem tazminatına hak kazanırlar. Ancak siz zaten emekli olduğunuzdan, emeklilik gerekçesiyle iş akdinizi feshedemezsiniz. Sadece tarafınızca haklı fesihle ya da işveren tarafından haksız fesihle iş akdinizin sona ermesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

Saadettin Orhan / Bugün Gazetesi

 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Eşimin emekli aylığı bana kalır mı? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

#1 ,

ben 1945doğüumluyum emekli oldum yanlız tazminatımı alamadım 17 yıl 8 ay hizmet sürem var 1971 de işe başladım emekli sandığına bağlı 657 devlet memuruyum 01.08.2006da emekli oldum ama tazminatımı alamadım bana emeli olduğumda gelen bildiride belli bir miktar alacağımı belirtmişlerdi ama sonra bankadan sordumda cevap olarak adınıza böyle bir ödemenin gelmediğini söylediler ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim


#2 ,

SSK'dan süper emelilik diye tanımlan sistemde,önceden verilen haklar dondurulduğundan yeniden çalışmak zorunda kaldım.Tekel Genel Müdürlüğünün 1990 yılında açtığı seçme imtahanını başarark,Alkollü İçkiler Müessese Müdürlüğünde çalışmaya başladım.14.07.2004 tarihinde sözleşmem tek taraflı olarak iptal edildi.İpal işlemine gerekçe gösterilmedi.Gerçek neden bir mütehitin hazırladığı kabul tutanağına yetersiz-
lik açıklaması işledim.Bu yüzden sözleşme iptal edildi.İptal işleminin kaldırılması için Danıştayda.İdare mahkemesinin iptalini istedim.Davaya Tekel Genel Müdürlüğü itirazda bulundu,bu kez Danıştay kendi kararını gerekçesiz iptal eti.Tekrar itiraz ettim dava devam ediyor.

Bağku'8 aylık prim ödersem Emekli Sandığından emekli olabilirmiyim.?
Saygılarımla
Halil Başel SP.2181
Mak.Müh


#3 ,

slm.ben rabia benim babam mehmet kaykın emniyetten emekli memur emeklisi.sicil no :504811690 fakt son 6 ay kala ihraç edildi.geri kalan zamanı dışardan tamamladı .tazminatını alamadı .şimdi sizden istediğmiz tzminatını alabilecekmi ?bize bu konuda yardımcı olabilrmisnz .saygılarımla...


#4 ,

ben 1980 ve 1986 arasında ssk da ambulans şöförlüğü yaptım ve kendi isteğimle 1986 ayrıldım daha sonra kendi işimle uğraştım ssk ödeyerek emekli oldum 1998 de . Şimdi yeni bi yasa duydum kendi isteğimle istifa etsem bi tazminat alma şansım olduğunu söylüyolar bilginiz var mı ?


#5 ,

Yeni kıdem tazminatı:
Hükümetin yeni kıdem tazminatı fonu sistemine 1 yıla yarım maaş formulü...

Kıdem tazminatı fonu ekonomiyi büyütecek
Ekonomi yönetimi yeni kurulacak kıdem tazminatı fonu sistemiyle birçok amacı birden gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yeni sistemle 10 yıl dokunulamayacak 'fon'da 172 milyar liralık kaynak birikecek.

YATIRIMCI BU ADIMI ÇOK SEVECEK !

Başta yabancılar olmak üzere özel sektörün istihdam ağırlıklı yatırımlarını hareketlendirecek yeni bir yapı hedefleniyor.

Yatırımcılar, mevcut sistemin işveren üzerinde ciddi bir tazminat yüküne neden olduğu, bunun da yatırım için engel teşkil ettiğini söylüyorlardı. Yükün fona devredilmesiyle, Türkiye'nin özellikle uluslararası yatırımcılar nezdinde daha cazip bir yatırım ortamına kavuşacağı düşünülüyor.

KIDEM TAZMİNATLARI FONDA BİRİKECEK

Yeni sisteme göre, yasanın çıktığı tarihten sonra ilk kez işe başlayanlarla bu tarihten sonra iş değiştirip yeni işyerinde çalışanların kıdem tazminatı fonda birikecek.

Yapılan hesaplamalara göre, 'bir yıla bir maaş' tutarında kaynak aktarılması halinde fonda daha ilk yıl 17,2 milyar lira, 10 yılda ise 172,2 milyar lira birikecek.

HEDEF TASARRUF AÇIĞINI KAPATMAK

Yine, fondan 10 yıl boyunca para çekilemeyecek. Fon'un kaynakları tıpkı İşsizlik Sigortası Fonu gibi risksiz alanlarda değerlendirilecek. Bu nedenle kaynağın en az yüzde 60-70'i Hazine'nin iç borçlanma senetlerinde değerlendirilecek. Bu sayede Hazine'nin 10 yıllık dönemde bankalardan 100 ila 120 milyar lira daha az borçlanacağı hesap ediliyor.

1 YIL İÇİN YARIM MAAŞ !

Kıdem tazminatının mevcut uygulamada olduğu gibi 'bir yıla bir maaş' şeklinde belirlenip belirlenmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Yine de fonun büyüklüğüne ilişkin yapılan alternatif çalışmalar, 'bir yıla yarım maaş' ihtimalinde dahi fona yılda yaklaşık 8,6 milyar lira kaynak akacak.


#6 ,

Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi:

* İşçinin kıdem tazminatı brüt ücretin her ay yüzde 4’ü oranında kesilip fon hesabına işveren tarafından yatırılacak. 

* Ait olduğu ayda kıdemi yatıramayan işveren sonraki dönemlerde nemasıyla birlikte ödeme yapacak. 

* Çalışanlar, işten atılsa dahi 15 yılı doldurmadan ve adlarına 3 bin 600 gün kıdem primi yatırılmadan kıdem tazminatına dokunamayacaklar. 

* Bu şartları sağlayanlar ise tazminatının sadece yarısını çekebilecek. İkinci kez para çekimi içinse 1800 günlük prim ödenmesi gerekecek. 
* Çalışanlar ev almaları halindeyse prim günü şartı aranmaksızın tazminatın yarısını çekebilecekler. 

* Emeklilik halinde tazminatın tümü alınacak. Ölüm halinde ise tazminatın tümünü mirasçılar çekebilecek. 

* Fon şirketini işveren seçecek, tazminatın ne şekilde değerlendirileceğine ise işçi karar verecek. 

* Fonun nema geliri üzerinden Maliye ayrıca vergi alacak. 

* Unutup 10 yıl boyunca kıdem tazminatını hesaptan çekmeyen çalışanın tazminat hakkı kaybolacak, biriken para Maliye’ye kalacak.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?