Emeklilik İşlemleri Hakkında Bilgiler

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak hizmet vermekte olan çalışan kimseler rahat bir yaşlılık ve ferah emeklilik döneminin hayalini...

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak hizmet vermekte olan çalışan kimseler rahat bir yaşlılık ve ferah emeklilik döneminin hayalini bütün çalışma hayatı boyunca kurarlar. Emekli olmak için belirlenmiş olan koşulları yerine getirdikleri durumda çalışan her vatandaş emekli olma hakkına sahiptir. Herkesin aklına takılan emeklilik işlemleri konusu ise özel olarak emekli olmaya aday olan vatandaşlarımızın kafasını karıştırıyor. Bizler de bu makalemizde sizleri emeklilik işlemleri mevzusunda aydınlatacağız.

Emeklilik İşlemleri Nelerdir?

Emeklilik işlemleri bağlı olduğunuz kuruma göre farklılıklar gösterebilir. Emeklilik işlemleri hususunda dikkat etmeniz gerekli olan nokta ise bağlı bulunduğunuz kurumun neler istediğiniz net ve doğru halde öğrenmek olabilecektir. Her kurum için SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için emeklilik işlemlerinden ayrıntılı bir biçimde konu açacağız. SSK'lılar için emeklilik işlemlerinde gereken olan bazı belgelerden bahsetmek gerekecek olursa bunlar, gelir vergisinden muafiyet belgesi, sigortalı işten ayrılış belgesi, tahsis belgesi, emekliliğe hak kazandığını gösteren belgelerdir.

BAĞ-KUR çatısı altında emeklilik işlemlerinden bahsedecek olursak bu kurum için emeklilik işlemlerinde istenen evraklar ise  tahsis talep beyan taahhüt belgesi ve sigortalılık belgesidir.

 

Emekli Sandığı kurumuna bağlı olarak hizmet vermekte olan kimseler ise emeklilik işlemleri evrak takibini makalemizin sonunda sizler ile paylaşmış olduğumuz bağlantı sayfasına tıklatarak yapabilirler. Bu işlemi yapmanız için size ait olan bir E-Devlet şifrenizin var olan olması gerekir. Eğer hala bu parolaya sahip değil iseniz size en yakın Ptt bürosuna gittikçe, 2 TL olarak belirlenmiş olan işlem ücretini tahsis edip şifre anahtarınızı kapalı bir zarf içinde temin edebilirsiniz. Şifre anahtarınızı almanız sonrasında konumuzun sonunda yer bulan bağlantı sayfasına tıklatınız. Daha sonrasında önünüze gelecek olan yeni konuda yapılması çok gerekli olan ilk işlem olan ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula' seçeneğine tıklamalısınız. Bu adımın sonrasında size ait olan T.C. kimlik no nuzu ve E-Devlet parolanızı ilgili kısıma giriniz. Bu işlemleri başarı ile tamamlayınca Emekli Sandığı emeklilik işlemleri evrak takibinizi kolaylık ile yapabilme imkanına sahipsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Evrak Takibi İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan E-devlet bağımsız denetçi sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar