Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık

Emeklilik her vatandaşın heyecanla beklediği bir devredir. Bireyler, çalıştıkları zamanda ödedikleri primler hasebiyle emekli oldukla...

Emeklilik her vatandaşın heyecanla beklediği bir devredir. Bireyler, çalıştıkları zamanda ödedikleri primler hasebiyle emekli oldukları zamanda maaş almaya hak kazanırlar. Ek olarak ödedikleri primler ile de sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Emeklilik çerçevesinde önemli olan diğer bir konu da 18 yaş halidir. Biz de bu makalemizde emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık konusunu işleyeceğiz.

Sigortanın Başlaması

Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık mevzusunda her şeyden önce sigorta başlangıcı başlığını inceleyelim. Bireyler belli yaşlarda işlere girerek sigortalılık durumlarını başlatırlar. Sigorta başlatıldığı zaman belli süre geçince ve prim ödemeleri yapıldıktan sonra kimseler 72 kazanırlar. Bazen bireyler erken yaşta, yani 18 yaşından önce sigortalılık durumlarını başlatırlar.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasına göre 18 yaşından önce sigorta girişi yapılmış ve prim ödenmiş olan bireylerin sigorta başlangıç tarihleri 18 olarak kabul edilir. Yani 18 yaşından küçük olan insanlara sigorta yapılmaktadır lakin sigorta başlangıçları 18 olarak hesaplanır. Yani emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık çerçevesinde emeklilik hesapları 18 yaşına göre hesaplanmaktadır.

Aileler çocuklarının emekliliklerinin erken olmasını istedikleri için 18 yaşından önce çocuklarına sigorta yaptırmak isterler. Lakin 18 yaşından önce sigorta yaptırmış olsalar de bu bireylerin emeklilik yaşını etkilemez, çünkü belirttiğimiz gibi 18 yaşından önce hangi yaşta başlamış olursa olsun sigorta başlangıçları 18 olarak kabul edilmektedir.

 

18 Yaşından Önce Ödenen Primler

Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık çerçevesinde diğer bir önemli konu da 18 yaş öncesinde ödenmiş olan primlerin ne olacağıdır. Belirttiğimiz gibi 18 yaş öncesinde çalışılmaya başlansa da sigortanın başlangıç tarihi 18 olarak hesaplanır. Ama kimsenin 18 aşından önceki sigortalı olduğu tarih de, vatandaşın emekli olacağı yaşı ve prim ödeyeceği gün sayısını etkilemektedir. Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık da bu biçimde olur.

Türkiyede bazen bu hal aileler aracılığıyla kullanılır. 18 yaşın sigorta başlangıç tarihi olarak kullanılması da bunu yapmak için yapılabilir. Aileler, çocukları erken yaşta emekli olsun diye çalışmasalar da sigorta başlangıcı yapabilir. İşte bu halde da kanunlar çerçevesinde sigorta başlangıcı sürekli 18 olarak kabul edilir.

Emeklilik Şartları

Bilindiği gibi emekli olmak için bazı şartların sigortalı şahıs aracılığıyla sağlanması gerekir. Bu koşullar sağlanmadığı sürece sigortalı şahıs, 72 kazanamaz. 5510 sayılı yasaya göre SSK çerçevesinde sigortalı olan bir kişiye emekli maaşının bağlanabilmesi için bu çerçevede belirlenmiş olan yaşı tamamlaması, prim ödemesini yapması, istenen süre kadar sigortalı olması gerekir. Ek olarak işten ayrıldıktan sonra da Sosyal Güvenlik Kurumu'na Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile talepte bulunmalıdır.

Yukarda belirttiğimiz koşullardan sigortalı olan kimsenin çalışmış olduğu işinden ayrılması ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı talepte bulunması her sigortalı vatandaş için ortak olan şartlardandır. Yani emekli aylığı alabilmek için her şeyden önce bu iki şart yapılmış olmalıdır. Daha sonrasında diğer maddelere bakılır. Belli bir yaşa ulaşılması, prim ödeme gün sayılarının ne kadar olacağı ve sigortalılık zamanı de her kişinin sigortalılık başlangıç tarihine göre değişkenlik gösterir.

18 Yaşından Önce Sigortalı Olanlar

Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık kapsamına girenler yani, 18 yaşından önce sigortalı olmaya başlayan insanlar de diğer sigortalılarla benzer haklara sahiplerdir. Bu kimseler, ölüm ve malullük sigortaları yönünden bir hak kaybına uğramazlar.

Kademeli Emeklilik Yaşı Uygulaması

Emeklilik yaşının kademeleri olarak ayarlanması ile 18 yaş problemi ortadan kalkmıştır. Yaş kademesi vesilesiyle erkekler 44, kadınlar ise 40 yaşından önce emekli olamazlar.

Kanunda yapılmış olan düzenlemeye göre, sigortalı olan bireylerin aylık almaya hak kazanmalarının koşullarının belirlenmesi esnasında 18 yaş uygulamasına bakılmadan ilk işe girdikleri tarihe göre prim ödeyecekleri gün sayısı ve yaş hesaplanacaktır.

Emeklilik çerçevesinde devlet sigortalı vatandaşlara farklı emeklilik çeşitleri sunmaktadır. Bireyler hangi şartın kapsamına giriyorsa o koşulları sağladığı sürece emekli olabilir. Bu emekliliklerden birisi de nispi emekliliktir. Nispi emeklilikte minimum 3600 günlük bir prim ödemesi yapılmış olması gerekir. Ek olarak prim ödemesinin tamamlanmasına göre de yaş sınırları belirlenmiştir.

Ek olarak emeklilikte bazı şartlar cinsiyete göre de değişebiliyor. Örnek vermek gerekirse, erkeklerde 4500 günlük prim ödemesinin tamamlanması ile emeklilik yaşları 60 olurken, bu yaş kadınlarda 58 olarak belirlenmiştir. Şurada en ehemmiyetli olan konu prim ödemelerinin tam anlamıyla yapılmasıdır. Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılıkta da prim ödemeleri önemlidir. Bu bireyler emekli olacağı zaman 18 yaşın öncesinde ödedikleri pimler emeklilik için sayılmaktadır.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Sgk idari para cezaları hangi bankalara ödenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar