Emekli sandığı sorgulama

İnternetin gelişmesi ile beraber çokca işleminizi internet ile yapabiliyoruz. Web aracılığıyla gerçekleştirebileceğimiz işlemlere ise...

 

İnternetin gelişmesi ile beraber çokca işleminizi internet ile yapabiliyoruz. Web aracılığıyla gerçekleştirebileceğimiz işlemlere ise her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Hem de çok devlet kurum ve kuruluşu da bu hizmeti sağlar. Bu kurumlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu hizmetlerden bir tanesi de Emekli Sandığı sorgulama işlemidir.

Emekli Sandığı sorgulama işleminizi internet aracılığı ile yapabilme imkanına sahipsiniz. Sizler için bu makalemizde Emekli sandığı sorgulama hakkında kapsamlı ve anlaşılır bir biçimde bilgi vereceğiz. Bu yazıyı okumak suretiyle emekli sandığı sorgulama  hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevabına ulaşabilmektesiniz. Emekli Sandığı Sorgulamaları arasında Hizmet dökümü sorgulaması, evrak takibi, maaş sorgulama gibi işlemler bulunur.

Emekli Sandığı Nedir?

Emekli sandığı ilk kurulduğu dönemlerde Maliye Bakanlığına bağlı bir kurum olarak hizmet vermekteydi. 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı kanundan sonra ise hizmetlerini 4c adı altında Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir biçimde sürdürmüştür. Yani bundan böyle Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumu 4c olmuştur. Emekli sandığı genel müdürlüğü Ankara’da bulunur.

Emekli Sandığı Maaş Sorgulama

 

Emekli Sandığı Sorgulama işlemlerinden bir tanesi de emekli sandığı maaş sorgulamasıdır. Emekli sandığı maaş sorgulama işlemi de diğer çok işlem gibi internet üstünden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiş olan bir işlemdir. E devlet sistemi aracılığıyla 4c Emekli Aylık Bilgisi hizmeti aracılığıyla maaşınız üstünde kesinti olup olmadığını net maaş miktarınızın ne kadar olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Emekli Sandığı Hizmet Dökümü

Emekli sandığı sorgulamalarından emekli sandığı hizmet dökümü işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmadan önce neden yapmamız gerektiğini yani hizmet dökümü ile hangi bilgilere ulaşabiliriz, her şeyden önce bu konudan bahsedeceğiz. Emekli sandığı sorgulama işlemlerinden en önemli sorgulama işlemlerinden biriside emekli sandığı hizmet dökümü sorgulamasıdır.

Hizmet dökümünüzü sorgulayarak pirimlerinizin ne zaman yattığını, primlerin gün sayılarını ve benzer işlemleri takip edebilirsiniz.

Emekli sandığı hizmet dökümü sorgulaması için bilmeniz gerekli olan şeylerden birisi de sicil no dur. Emekli sandığı sicil no sosyal güvenlik kurumunun sizi tanıyabilmek için adınıza vermiş olduğu numaradır. Herkese bir adet değişik sicil no vermiş olduğu için sizi ayırır ve tanır.  Hizmet dökümünü sorgulayabilmeniz için sorulan sorulardan bir tanesi de sicil numaranızdır. İleriki zamanlarda sicil numarası yerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın kullanılması planlanıyor.  Eğer emekli sandığı sicil numaranızı bilmiyor iseniz internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Hizmet dökümü sorgulaması e devlet sistemi aracılığıyla yapılabilen bir işlemdir. Bildiğimiz üzere 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile beraber SSK 4a, Bağ-kur 4b ve Emekli Sandığı 4c olarak adlandırılmıştır. E devlet sistemi üzerinden Emekli Sandığı hizmet dökümü sorgulaması yapabilmek için yapılması gerekli olan ilk şey e devlet kapısına giriş yapmaktır. Bunu yapmak için e devlet şifresine ve T.C. kimlik numarasına ihtiyaç duyacaksınız. Daha sonrasında hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumunu seçmelisiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri içinden 4c Hizmet Dökümünü seçerek Emekli Sandığı Sorgulamayı pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli sandığı sorgulama emeklilik  sandığı emeklilik koşulları cinsiyete göre erkek ve bayan olmak üzere 2 kısımda incelenir.

Emekli olabilmek için doldurulması gerekli olan üç temel şart vardır.

Çalışma senesi

Yaş

Sigorta pirimi

Bayan Memurlar için emeklilik koşulları:

08.09.1999 tarihinden önce işe girmiş bayan memurların koşulları:

 Bu gruba giren bayanların 20 fiili hizmet yılını doldurmalarının üzerine yaş ile ilgili bir şarta uymaksızın istekleri yönünde maaşa bağlanır .

Emeklilik süresini doldurmasına 2 seneden az kalan kadın memurların 38 yaşını doldurmaları ve başvuruda bulunmaları üstüne emekli maaşı almaya başlayabilirler.

Bu koşullara uymayan kadınların ise  20 yılını doldurmaları ve belli bir yaşı tamamlamaları şartı ile emekli olabileceklerdir.

 08.09 1999 tarihinde ve daha sonrasında işe girmiş bayan memurların şartları :

08.09.1999 tarihinden sonra memur olan kadın çalışanların 58 yaşını ve 25 fiili hizmet yılını doldurduktan sonra  emekli olmaları mümkün.

08.09.1999 tarihinde resmi gazetede bir kanun yayınlandı. Yayınlanan bu kanunla beraber bir kadının emekli olabilmesi için

58 yaşını doldurmuş olması

7200 gün prim ödemesi

Gerekmektedir.

Emekli Sandığı hesaplamaları aya göre yapılmaktadır

Ayın 15 i ay başı sayılır

Erkek memurlar için emeklilik koşulları

08.09.1999 tarihinden önce işe başlayan erkekler  için emeklilik koşulları

Bu gruba giren erkek memurların 25 fiili hizmet yılını doldurmaları üstüne yaş ile ilgili hiç bir şarta uymaksızın istedikleri zaman başvuruları yönünde  emeklilik maaşına bağlanırlar.

Emeklilik hizmet süresini doldurmasına 2 seneden az kalmış olan erkekler  43 yaşını  tamamlamaları ve istekte bulunmaları üstüne emekli maaşına bağlanabilirler.

08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayan erkekler için emeklilik koşulları:

 Resmi gazetede 08.09.1999 tarihinde yayınlanan kanun üstüne emeklilik koşulları değişmiştir.

Bu tarihten sonra çalışmaya başlayan erkekler  60 yaşını doldurmak zorundadır . 7200 gün sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir emekli olabilmesi için.

Bu kurallarla birlikte hem erkekler için hem hem kadınlar için  yaş sınırı (yani kadınlar için 58 ,erkekler için 60 olan yaş ) 2035 senesinden başlayarak her iki senede bir artacaktır. Bu 2045 e kadar devam edecek ve 2045 den sonra hiç kimse 65 yaşından önce emekli olamayacaktır.

Emekli Sandığı Evrak Takibi Nedir?

Emekli sandığı evrak takibinin ne olduğunu ve önemini hepsinden önce bilmemiz gerekmektedir. Emekli olmak için yapılması gerekli olan resmi işlemler çok fazladır.  Bu işlemlerde her hangi bir aksilik ya da hata olmaması için bu işlemleri takip etmek gerekmektedir. Emekli olmak adına kuruma vermiş olduğunuz evrakların dilekçelerin takibinin yapılmış olması işlemine evrak takip diyoruz. Evrak takip işlemini hem Sosyal Güvenlik Kurumu üstünden aynı zamanda e devlet kapısı üstünden yapmak mümkündür.

Emekli sandığı sorgulama vesilesiyle web aracılığıyla evrak takibi yapabilme imkanına sahipsiniz.

Evrak  takip  sistemi 4 değişik gruptan oluşur

Standart evraklarınızı takip edebilmeniz için

Emeklilik işlemlerinizi takip edebilmeniz için

Emekli sandığı emeklilik işlerinizi takip edebilmeniz için

Malulluk evrak takibi için ( 2022 Evrak takibi.

Emekli sandığı iletişim yalnızca internet üzerinden değil ayni zamanda telefon aracılığıyla de yapılabilmektedir. Emekli sandığına telefondan ulaşmak için yapılması gereken tek şey Alo 170 ‘i aramanızdır.

Bu biçimde emekli sandığı sorgulama işlemlerinizi telefon ile de yapabilme imkanına sahipsiniz.

Emekli Sandığı hizmet sorgulama işlemi E-Devlet sitesi üstünden yapılabilir. E-Devlet sistemi, 22 adet devlet kurum ve kuruluşu bünyesinde bulundurmaktadır. Bu biçimde bu site üstünden çok kuruma ulaşabilir ve sorgulamalarını yapabilme imkanına sahipsiniz. E-Devlet üstünden işlem yapmak için E-Devlet şifrenizin bulunması gerekir. E-Devlet parolanızı PTT şubelerinden 2 TL fiyat karşılığında alabilirsiniz. Parolanızı almanız sonrasında konumuzun devamında verilen bilgileri takip ederek Emekli Sandığı hizmet sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Emekli Sandığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üstünden Emekli Sandığı hizmet sorgulama işlemi için hepsinden önce yapılması gereken makalenin sonunda verdiğimiz bağlantıya basmak olabilecektir. Linke tıklamanız sonrasında açılacak sayfa içerisinden kimliğimi şimdi doğrula isimli tuşa tıklatınız.

emekli sandığı sorgulama e-sorgulama.com

Kimliğimi şimdi doğrula adlı düğmeye tıklattıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfada sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. TC kimlik numaranız ve E-Devlet parolanızı girerek kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştiriniz ve sisteme giriş yap adlı düğmeye tıklatınız. Bu biçimde Emekli Sandığı hizmet sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız.

emekli sandığı sorgulama e-sorgulama.com

 

E-Devlet Sistemi Üzerinden Emekli Sandığı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan 4b ödeme dökümü adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

#1 mehmet altıntaş,

Vefat eden babam Fahrettin Altıntaş'ın emekli ikramiye farkını almak istiyorum,gerekli bilgiler aşağıdadır,gereğini arz ederim.
Mehmet Altıntaş T.C.40903159832

Vefat eden babam Fahrettin Altıntaş T.C. No; 40909159614
Emekli sicil no: 27.821.690 Emeklilik Tarihi: 01.11.1981
Veraset ilamı ibraz edilebilir.


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Sitede Popüler Yazılar

Son Yorumlar

 • Kargo takip >> Genelde kargo almak ve göndermek benim için bir kabus gibi bir olaydı fakat web sayfanızı gördükten sonra kolay bir şekilde sorgula...
 • YGS sınav sonuçları sorgulama >> YGS/LYS sınav sisteminin değişerek TYT/AYT sınavlarına geçilmesi üzerine puan hesaplamalarında değişiklikler oldu zannediyorum ki. ...
 • Ssk e-bildirge >> ssk e bildirge sistem ile ilgili vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler çok iyi olmuş ellerinize sağlık. bu gibi yararlı paylaşımlar...
 • Gelir Vergisi Hesaplama >> Gelir vergisi hesaplama yapılırken gelir vergisi oranları neden artıyor? Gelire göre oranların değiştiğini farkettim....
 • Kargo takip >> Eylül ayından beri yurtiçi kargo ile çalışıyorum.Çok başarılı göremedim kendilerini. Hele bir selfservice denen hizmetleri var, çok...
 • Kargo takip >> Mesela kargo firması gelmediği halde gelip bulamadık diyor, bunu şikayet ettiğimiz halde de bir cevap alamıyoruz. Bunun için ne yap...
 • Kargo takip >> Ne zaman internetten sipariş versem hep aras kargo bana denk geliyor buradaki şubesi de teslimatı yetiştiremiyor ertesi gün şubeye ...
 • E-devlet hekim bilgilendirme >> hastane işlemlerin daha rahat ve kolay ulaşılabilir hale getirilmesi çok güzel, bilgi ve hizmet için teşekkürler...
 • KYK Yurt Başvuruları >> Öğrenciler, "444 19 61" numaralı Kurumsal İletişim Merkezi'nden veya Kurumun resmi Twitter hesabı "@KYK_DESTEK" üzerinden de yardım...
 • KYK Yurt Başvuruları >> YURT BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? KYK yurt başvurularının başlamasının ardından hızlı bir şekilde başvurularını tamamla...
 • SGK kredi kartı ile ödeme >> Teşekkürler bilgilendirmeniz için bir bir uygulayıp SGK kredi kartı ödemesini gerçekleştirdik. Cidden detaylı ve kolay bir anlatım ...
 • Kargo takip >> Peki adrese gelmedikleri halde evde bulamadıklarını bildiren kargo şirketleri için yapabileceğimiz bir şey yok mu?...

Kategoride Popüler Konular

Etiketler