Emekli sandığı gazi maaşları sorgulama

Türkiyede var olan hizmet veren toplamda 4 sigorta kurumu vardır. Bunlar SSK, Emekli Sandığı, Genel sağlık sigortası ve BAĞ KUR'dur. ...

Türkiyede var olan hizmet veren toplamda 4 sigorta kurumu vardır. Bunlar SSK, Emekli Sandığı, Genel sağlık sigortası ve BAĞ KUR'dur. Bu kurumlar insanların sağlık sigortaları için vardır. Sağlık sigorta kurumları bireylerin olası bir hastalıkta veya kazada hastanelerde para vermeden muayene olmalarını sağlamaktadır. Aynı anda eczanelere gittiklerinde de alacak oldukları ilaçların büyük bir bölümünü indirimli halde alırlar. Şu nedenle bireylerin yapacak oldukları sigortalar bir hayli önemlidir. Bundan hariç sigorta kurumları insanların belli bir yaşa geldiklerinde emekli olmalarını da sağlamaktadır. Sürekli biçimde yatırılan prim ücretleri vesilesiyle kişiler emekli olma şansına sahip olurlar. Bu sağlık sigortalarına ise insanlar sahip oldukları mesleklere göre eşleştirilir. Türkiyedeki memurlarda Emekli Sandığı kurumuna bağlı olarak çalışma hayatlarını sürdürür.

Terör olaylarının artması ile birlikte ülkemiz son senelerde ne yazık ki bir çok şehit verdi. Verilen bu şehitler ülkenin sosyopsikolojik durumunu alt üst etti. Binlerce şehitler ailelerini geri kalan hayatlarında yalnız bıraktı. Kimi oğlunu, kimi babasını, kimi eşini toprağa verdi. Lakin tabii ki bu hallerden sağ çıkanlarda oldu. Yaşanan üzücü olayların yanında gazi olarak hayatı devam ettirenlerde yok değil. Devletimiz de canını vatanı için feda eden bireylerin arkalarında bıraktıkları ailelere türlü yardımlarda bulundu. Bunun peşi sıra yaşadığı bir kaza ile gazi ünvanını alan kimseler da devletin sunduğu türlü yardımları almayı hak etti. Şehit ve gazi ailelerine yapılmış olan sosyal sigorta yardımları da devlet yardımları arasında sayılabilmektedir. Emekli Sandığı kurumuna olan gaziler de gazi maaşları alabilecekler. Sağlık problemleri sebebi ile bundan böyle çalışma hayatına devam edemeyecek olan insanlar emekli gibi gazi maaşı ile geçimlerini sürdürebilecek. Sayfamızın devamında Emekli Sandığı Gazi Maaşları Sorgulama işlemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Gazi Maaşı ülkemizi korumak adına terör örgütleri ile savaş esnasında yara alan kimselere verilir. Bunun gibi vatanı uğruna canını hiçe sayan bütün insanlar gazi niteliğindedir. Aldıkları hasar ile hayatının geri kalanında çalışamayacak halde olan insanlar işte bu gazi maaşlarını alarak yaşamlarını sürdürürler. Devletimiz de 2017 senesi itibari ile gazilere verilecek olan maaşlarda belli bir düzenleme getirmiştir. Getirilen bu düzenlemeler nihayetinde da 15 Temmuz gazilerinin de ne kadar maaş alacağı hesaplanmıştır. 15 Temmuz gazileri asgari 3200 lira aylık maaş alacaklardır. En son belirlenen kesin rakam budur. Bunun dışında diğer gazi aylık alacağı paralarının öğrenilmesi için Emekli Sandığı Gazi Maaşı sorgulama prosedürünün yapılmış olması gerekir. Bu işlemin nerden ve de nasıl yapılacağı konusundaki bilgileri ise aşağı kısımda bulunabilen yazımızdan öğrenebilmektesiniz.

Emekli Sandığı Gazi Maaşları Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından daha faydalı olacağı düşüncesiyle değişik düzenlemeler denenmektedir. Türkiyede yapılmış olan bu son düzenlemelerden biri de şehit ve gazi ailelerine eşit haklar tanınacağı yönündeydi. Devletin maddi açıdan destek olduğu bu konu bundan böyle hizmet vermeye başlamıştır. Emekli Sandığı sigorta kurumuna bağlı olan gazi ailelerine bundan böyle gazi maaşı verilir. Bu yüzden emekli sandığı gazi maaşı sorgulama işlemi internet üstünden devamlı sorulmaya başlanmıştır.

Emekli Sandığı sigortasına sahip olan ülke vatandaşları gazi maaşlarını merak ettiklerinde yine devletin oluşturduğu çevrimiçi bir platformdan bilgi alabilirler. Bu işlem için hizmet verecek olan kurum Sosyal Güvenlik Kurumu' nun sitesidir. E devlet şifresini kullanmadan SGK hizmet dökümü sayfası üstünden gazi maaş sorgulama işlemlerini yapabilirler. Hizmet dökümü sayfasından alacak oldukları bütün yardımları ve de Emekli Sandığı gazi maaşlarını tam anlamıyla öğrenebilirler. Dileyen herkes istediği zaman bu sisteme giriş yapmak suretiyle bilgi alabilirler. Bütün bilgiler bu alanda eksik bırakmadan bir biçimde bulunur.

Gazilere verilen maaş yardımının dışında daha bir çok yardım vardır. Gazilerin çocuklarına da eğitim alanında çok büyük yardımlar yapılabilir. Çocuklarının ilköğrenimde 1.398 TL, lise eğitiminde 2.098 TL, yükseköğrenimde ise 2.797 TL biçiminde senede bir kereye mahsus eğitim yardımı yapılacaktır. Buna ilaveten maluliyet derecelerine göre 2017 senesinde ek ödeme yapılacaktır. Gazi ailelerinin elektrik faturalarının yüzde kırkı su faturalarının ise yüzde ellisi devlet yoluyla karşılanacaktır. Sağlık kurumlarına gittiklerin de bir maluliyet parası ödemezler, bütün ilaç ve sağlık araç gereçleri ise devlet yoluyla karşılanır. Yeni seneden sonra belirlenen en güncel yardımları da Emekli Sandığı gazi maaş sorgulama işlemini kullanmak suretiyle yapabilme imkanına sahipsiniz.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan 2013 BAĞKUR Affı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar