Emekli sandığı emeklilik hesaplama tablosu

Emekli Sandığı kamu kuruluşlarında görev yapan memur kişilere sağlanan bir sosyal güvence olarak 1954 senesinde kurulmuştur. Emekli S...

Emekli Sandığı kamu kuruluşlarında görev yapan memur kişilere sağlanan bir sosyal güvence olarak 1954 senesinde kurulmuştur. Emekli Sandığı kamu kuruluşlarında çalışmakta olan yahut emekli olmuş olan memur kimselere sağlanan bir sosyal güvencedir, SSK, BAĞ-KUR ise değişik sektörlerde görev yapan kimseler için sosyal güvence sağlamaktadır. Emekli Sandığı eskiden Maliye Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyetlerine devam etmekteydi ama 2006 senesinde sosyal devlet yoluyla belirlenen kanuna göre Emekli Sandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na geçerek faaliyetlerine bu bakanlık çatısı altında devam etmektedir. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlanarak tek çatı altında toplanmışlardır. Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olan kişiler sosyal ve sağlık alanında bir çeşit hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre emeklilik koşullarına sahip olan kimseler emekli olmaya hak kazanabilirler. Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olan memurlar devlet hastanelerinde, dal hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, sağlık ocaklarında para ödemeden muayene ve tedavi edilirler. Muayene veya tedavi için özel sağlık kuruluşlarını tercih ederseniz emekli sandığına ödenen primlere göre, özel sağlık kuruluşu bir fark ücreti çıkarmazsa ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz. Ama Emekli Sandığı'na ödenen sigorta prim ücretine göre, sağlık kuruluşu bir fark çıkarırsa o farkı kendiniz ödemek durumdasınız.

 

Emekli Sandığı emeklilik hesaplama çerçevesinde belirlenen yasalarca ölen memur olarak çalışanların emekli aylığı kesilmez, bir çeşit koşullara bağlı olarak birinci dereceden olan yakınındakilere kalır.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kamu kuruluşlarında çalışan memur olarak çalışanların emekli olabilmeleri için bir çeşit koşullara sahip olmaları gerekir. Bu koşullar sigortalılık zamanı, sigorta prim ödeme günü ve yaş kriteridir. Sosyal devlet aracılığıyla belirlenen yasalara göre sigortalılık süresini dolduran, sigorta prim ödeme gününe sahip olan ve emekli olma yaşını doldurmuş olan memurlar Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre emekli olmaya hak kazanırlar.

08.09.1999 tarihinden önce kamu kuruluşlarında görev yapmaya başlamış olan erkek memurlar 25 sene sigortalılık süresine sahip oldukları zaman kendi istekleri kapsamında emekli olmaya hak kazanırlar. Bu tarihten önce sigortalı olarak işe başlayan erkek memur olarak çalışanların emekli olmaları için gereken olan sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş kriteri gibi emekli olma şartlarını belirleyen yasalar olmadığı için, onların emekliliğinde bu koşulları sağlamaları istenmez. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama çerçevesinde 25 sene sigortalılık süresinin olması yeterlidir. Bu tarihten önce işe başlamış olan kadın memur olarak çalışanların emekli olabilmeleri için 20 sene sigortalılık zamanı olması şartı aranmaktadır.

08.09.1999 tarihinde işe başlamış ve sigortalı olan erkek memur olarak çalışanların Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu çerçevesinde 50 ve daha üstü bir yaşa sahip olmaları halinde yaş haddinden ötürü emekli olmak isterlerse 10 senelik sigortalılık süresine sahip olması beklenmektedir. Aynı tarihte işe başlamış olan kadın memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre aynı şartlar geçerlidir.

08.09.1999 tarihinde ve sonraki tarihlerde işe başlamış olan erkek memur olarak çalışanların Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre, 60 yaşını doldurmuş olmaları ve asgari 9000 sigorta primi ödeme gününe sahip olmaları gerekir. Bu hal kadın memurlarda Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre 58 yaşını doldurmuş olmaları ve asgari 9000 sigorta primi ödeme gününü sahip olmaları şartı ile belirlenmiştir.

08.09.1999 tarihinde ve sonraki tarihlerde işe başlamış olan erkek memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre 5400 sigorta prim ödemesi ve 61 yaşını tamamlamış olma şartı ile yaş haddinden emeklilik halinde emekli olmaya hak kazanırlar. Benzer tarihte işe başlamış olan kadın memurlar için de benzer şartlar tanınmaktadır.

01.05.2008 tarihinde ve daha sonraki tarihlerde işe başlamış olan erkek memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama koşullarına göre sigorta primi ödeme gün sayısı yine 9000 olarak belirlenmiştir. Emekli olmaları için gereken olan yaş kriteri ise kademeli artışın 9000 sigorta primi ödeme gün sayısını tamamlayacakları tarihe göre belirlenir. 01.05.2008 tarihinden ve sonraki tarihlerde kamu kuruluşlarında görev yapan kadın memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre, erkek memur olarak çalışanların emeklilik halinde istenen şartların aynısını sağlamaları gerekir.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosuna Nasıl Ulaşılır?

Emekli olmak isteyen memur bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yürütmekte olduğu yasalara göre bir çeşit koşullara bağlı olarak emekli olmaktadırlar. Bu koşullar sağlandığında Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu çerçevesinde emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu ile kendi emekliliğinize ne kadar kaldığını kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Bunu yapmak için her şeyden önce Sosyal güvenlik Kurumu'nun internet sitesini açmanız gerekir. Konumuzun sonunda yer bulan bağlantıya basarak Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu sayfasına hızlı biçimde ulaşabilmektesiniz. Açılacak olan web sayfasında yer bulan bilgilerinizle doldurmanız gerekli olan boşluklara bilgilerinizi eksik olmadan olarak sisteme aktardığınızda Emekli Sandığı emeklilik hesaplama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz.

emekli sandığı emeklilik hesaplama tablosu e-sorgulama.com

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu İçin TIKLAYINIZ!

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Emeklilik başvuru formu sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar