Emekli sandığı doğum parası

Doğum parası, doğum yapmış bayanlara geçici iş göremezlikten ötürü ödenen yardımdır. Emekli Sandığı doğum parası almak için Emekli Sa...

Doğum parası, doğum yapmış bayanlara geçici iş göremezlikten ötürü ödenen yardımdır. Emekli Sandığı doğum parası almak için Emekli Sandığı çerçevesinde yer almak gerekir.

Emekli Sandığı doğum parası, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta üstünden verilir. Şahıs eğer doğumdan önce daha çok çalışmak isterse ve doktor da buna onay verirse, insan doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışabilmektedir. Bu halde doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışmış olan kimse için doğumdan sonra 14 hafta izin oluşabilmektedir. Emekli Sandığı doğum parası ile ilgili bilgileri konumuzda bulabileceksiniz.

Emekli Sandığı Doğum Parası Nasıl Alınır?

Emekli Sandığı doğum parasını almak için belli koşullar bulunur. Bu ödeneği almak için doğum öncesindeki iznin başladığı zamanda sigortalılık halinin devam ediyor olması gerekir. Belirtilmiş izin vakti içinde işyerinde görevine devam etmemiş olması gerekir. Doğumdan önceki 1 senede asgari 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekir. Emekli Sandığı doğum parası için gereken koşullara uyuyorsanız ilk başta çalıştığınız yerden vizite kağıdı ve doktorunuzdan doğum raporu alarak SGK‘ ya başvuru yapmanız gerekir. Bu işlemler sonucu doğum parasını alabilirsiniz.

Emekli Sandığı Doğum Parası Hesaplanması Nasıl Yapılır?

 

Doğum parasının hesaplanması hayli basittir. Çalışan kimsenin günlük brüt kazancının yatarak tedavi edildiği günlerde yarısı, ayakta tedavi edildiği günlerde ise 2/3′ ü üstünden hesaplanmak suretiyle geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ssk dökümü sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar