Emekli olmak için yaş bekleyenler

Emeklilik için yaş bekleyenler hangi kuruma bağlı ise o kurumun koşullarını yerine getirmek zorundadır. Biz bu konumuzda sizler için ...

 

Emeklilik için yaş bekleyenler hangi kuruma bağlı ise o kurumun koşullarını yerine getirmek zorundadır. Biz bu konumuzda sizler için SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarında emeklilik için yaş bekleyenlerin yerine getirmesi gerekli olan koşulları anlamış olacaksınız.

SSK Emeklilik İçin Yaş Bekleyenler

İlk etapta SSK' ya bağlı olan ve emeklilik için yaş bekleyenlerin koşullarını anlatalım. SSK yaştan emekli olmak için 15 sene süresince sigortalı olarak çalışmış olması ve çalışmış olduğu süre boyunca 3600 gün prim yatırması gerekir. Çıraklık ve stajlık döneminiz bu süreler içine dahil edilmeyecektir. Koşulları yazacak olursak;

24.05.2008 ile 23.05.2011 tarihleri arasında çalışmaya başlayan kadınlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 56 yaşını doldurmuş olmaktır.

24.05.20011 ile 23.05.2014 tarihleri arasında çalışmaya başlayan erkekler için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 59 yaştır.

24.05.2008 ile 23.05.2011 tarihleri arasında çalışamaya başlayan erkekler için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 58 yaştır.

24.05.2002 ile 23.05.2005 tarihleri arasında çalışmaya başlayan kadınlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 52 yaşını doldurmuş olmaktır.

24.05.2011 tarihinden sonra çalışmaya başlayan kadınlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 58 yaşını doldurmuş olmaktır.

 

24.05.2014 tarihinden sonra çalışmaya başlayan erkekler için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 60 yaşını doldurmuş olmaktır.

24.05.2005 ile 23.05.2008 tarihleri arasında çalışmaya başlayan kadınlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 54 yaşını doldurmuş olmaktır.

08.09.1976′dan önce işe girmiş olan erkekler için emeklilik emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 55 yaşını doldurmuş olmaktır.

24.05.2002 ile 23.05.2005 tarihleri arasında çalışmaya başlayan erkekler için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 56 yaştır.

08.09.1981′den önce işe girmiş olan kadınlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 50 yaşını doldurmuş olmaktır.

24.05.2005 ile 23.05.2008 tarihleri arasında çalışmaya başlayan erkekler için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 57 yaştır.

Bu koşulları yerine getiren insanlarımız SSK' ya bağlı olarak yaştan emekli olabilirler.

BAĞ-KUR Emeklilik İçin Yaş Bekleyenler

Şimdi ise BAĞ-KUR' a bağlı olarak emeklilik için yaş bekleyenlerin koşullarını anlatalım. Hepsinden önce 15 sene prim ödeme gün sayısını doldurmuş olması ve bu süre zarfında yaş şartını yerine getirmiş olması gerekir. BAĞ-KUR' a bağlı olarak yaştan emekli olmak isteyenlerin işlemleri için ilk kez prim ödemeye başladığı tarih dikkate alınmaktadır.

01 Mayıs 2005 tarihinde ve daha ardından prim ödemeye başlayan bayanlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 25 sene prim ödeme olarak belirlenmiştir.

01 Haziran 2002 tarihinden önce prim ödemeye başlayan kadınlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 20 sene prim ödeme olarak belirlenmiştir.

01 Ocak 2014 tarihi itibariyle de kadın ve erkek farketmeden emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 65 yaşını doldurmaları şartı olarak belirlenmiştir.

Bu koşulları yerine getiren kimseler BAĞ-KUR' a bağlı olarak yaştan emekli olabilirler.

Emekli Sandığı Emeklilik İçin Yaş Bekleyenler

Nihayetinde sizler için Emekli Sandığı emeklilik için yaş bekleyenlerin koşullarını anlamış olacaksınız. Emekli Sandığı için bazı kurumlar 5400 gün prim yatırması gerekir. Emekli Sandığı memurlarının koşulları göreve göre farklılık gösterebilir.

Emniyet amirleri ve emniyet müfettiş yardımcıları için yaş şartı 58 yaşını doldurma şartıdır..

Her derecede emniyet müdürleri, emniyet ve polis müfettişleri için yaş şartı 60 yaştır.

Astsubay, başçavuşlar için yaş şartı 49 yaşını doldurma şartıdır.

Astsubay, çavuşlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 43′dür.

Üniversite öğretim üyeleri için yaş şartı 67 yaşını doldurma şartıdır. Astsubay, üstçavuşlar, Yüzbaşı, kıdemli yüzbaşı ve ön yüzbaşılar için yaş şartı 46 yaşını doldurma şartıdır.

Asteğmen, teğmen ve üsteğmenler için yaş şartı 41 yaştır.

Albaylar ve daha üst sınıflardaki askeri memurlar için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 60 yaştır.

Posta, telgraf ve telefon hat baş bakıcı ve baş dağıtıcıları ile hat bakıcıları ve dağıtıcıları için yaş şartı 55 yaşını doldurma şartıdır.

Tabip, veteriner, eczacı, kimyager ve dış tabipleri ile mühendis ve deniz subaylarının binbaşı ve daha aşırı rütbeli kimseler için yaş şartı 57 yaştır.

Polis memurları için yaş şartı 52 yaşını doldurma şartıdır.

Kor ve orgeneraller ve amiraller için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 65 yaşını doldurma şartıdır.

Yarbaylar, askeri hasta bakıcılar, 6, 7 ve 8. sınıf askeri memurlar ve memur yardımcıları, astsubay kıdemli başçavuşlar için yaş şartı 55 yaşını doldurma şartıdır.

Daha yukarı sınıflardaki askeri görev yapan memurlar için yaş şartı 60′dır.

Gümrük memurları için yaş haddinden emeklilik yaş şartı 50 yaşını doldurma şartıdır, gümrük koruma kısım amirleri için de 55 yaştır.

Mareşal ve büyük amiraller için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 68 yaştır.

Baş komiser, komiser ve komiser yardımcıları için yaş şartı 56 yaştır.

Binbaşılar, astsubaylar için yaş şartı 52 yaştır.

Tuğ ve Tümgeneraller ve amiraller için emeklilik için yaş bekleyenlerin yaş şartı 62′dir.

Bu koşulları yerine getiren insanlarımız Emekli Sandığı' na bağlı olarak emeklilik koşullarını yerine getirmiş olabilecektir.

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Yetim aylığı ne kadar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

#1 pasta dolabı,

Onca site dolaştım sosyal güvenlik ve emeklilik konularında en detaylı bilgiler bu sitede teşekkürler.


#2 sohbet,

Emeklilerin özellikle bu konuda sürekli öğrenmeye çalıştığı emeklilik yaşına güzel bir açıklama getirmişsiniz.Sgk web sitesinde detaylı öğrenmek bir haylı zor.Paylaşım için tşkler.


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Sitede Popüler Yazılar

Son Yorumlar

 • Milli Piyango Sonuçları Sorgulama >> çok sabırsızlanıyorum şuan elimde bilet öylece bekliyorum. bir an önce akşam olsun lütfen....
 • Kargo takip >> yurtiçi kargo'da paketim var ama ürün takip kodunu bilmiyorum. nasıl ulaşabilirim....
 • Zonguldak dergaz doğalgaz fatura sorgulama >> DERGAZ üyelik işlemlerimi tamamladım.ancak sisteme bir türlü giremiyorum.çok karışık....
 • Evkur borç sorgulama >> Merhaba, Evkura taksidim var ama internetten kalan borcumu öğrenemiyorum Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?...
 • Allianz bireysel emeklilik >> Bes hesabımın aylık dökümünü mail hesabımda bana dönmenizi istiyorum.İyi çalışmalar....
 • Kargo takip >> Genelde kargo almak ve göndermek benim için bir kabus gibi bir olaydı fakat web sayfanızı gördükten sonra kolay bir şekilde sorgula...
 • YGS sınav sonuçları sorgulama >> YGS/LYS sınav sisteminin değişerek TYT/AYT sınavlarına geçilmesi üzerine puan hesaplamalarında değişiklikler oldu zannediyorum ki. ...
 • Ssk e-bildirge >> ssk e bildirge sistem ile ilgili vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler çok iyi olmuş ellerinize sağlık. bu gibi yararlı paylaşımlar...
 • Gelir Vergisi Hesaplama >> Gelir vergisi hesaplama yapılırken gelir vergisi oranları neden artıyor? Gelire göre oranların değiştiğini farkettim....
 • Kargo takip >> Eylül ayından beri yurtiçi kargo ile çalışıyorum.Çok başarılı göremedim kendilerini. Hele bir selfservice denen hizmetleri var, çok...
 • Kargo takip >> Mesela kargo firması gelmediği halde gelip bulamadık diyor, bunu şikayet ettiğimiz halde de bir cevap alamıyoruz. Bunun için ne yap...
 • Kargo takip >> Ne zaman internetten sipariş versem hep aras kargo bana denk geliyor buradaki şubesi de teslimatı yetiştiremiyor ertesi gün şubeye ...

Kategoride Popüler Konular

Etiketler