Ek ders miktarı ne kadar?

Türkiyede çok öğretmen görev yapmaktadır ve her yıl de yeni atamalarla yeni öğretmenler atanmaktadır. Öğretmenler okulda verdikleri d...

Türkiyede çok öğretmen görev yapmaktadır ve her yıl de yeni atamalarla yeni öğretmenler atanmaktadır. Öğretmenler okulda verdikleri dersleri tamamladıkları durumda gerek olursa ek ders verebilmektedir. Ek derslerin süreleri okul yönetimi aracılığıyla belirlenir ve öğretmenlere bildirilir. Biz de bu konumuzda ek ders miktarı ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

Ek ders, öğretmenlerin yükümlü oldukları derslerin dışında fiyat karşılığında verdikleri derslere denir. Öğretmenler her dönem belli sayıda ek ders alabilmektedir ve ek derslere karşı ödenen ücretler bazı koşullara göre değişebiliyor. Ek derslerin ücretlerinin değişmesine neden olan etkenleri şöyle sıralanmaktadır:

Ek dersi veren öğretmenin eğitim durumu (Lisans, master yahut doktora eğitiminin olması ek derslerin ücretlerini değiştirmektedir.)

Ek dersin verilme zamanı. (Hafta içi, hafta sonu veyahut tatil zamanında verilen derslerde ücretler değişiklik gösterebilir.)

Ek dersin verildiği kurum. (Ek dersler örgün ve bilinen eğitim kurumlarında, özel sınıf ve cezaevlerinde, destekleme ve yetiştirme kurslarında verilebilir.)

 

Yukarda belirttiğimiz sebeplere göre öğretmenlerin aldıkları ek ders ücretlerinde değişiklikler olabilir. Örnek verirsek, yalnızca lisans eğitimi veren bir öğretmen, doktora veya master eğitimi olan bir öğretmene göre daha az ek ders ücreti almaktadır. Ek dersin verildiği zamana göre de ücreti değişebilir. Hafta içi verilen ek derslere göre, hafta sonu yahut tatil zamanlarında verilen ek derslerin ücretleri daha yüksektir. Ek derslerin ücretlerinin hesaplanmasını etkileyen diğer bir etken de ek dersin verilmekte olduğu kurumdur. Belirlenene göre, destekleme ve yetiştirme kurslarında verilen ek derslere ödenen ücretler diğer kurumlarda verilen ek derslere göre daha yüksektir. Ek derslerin ücretlerinin hesaplanması bu etkenlere göre yapılabilir. Ek ders miktarı ne kadar sorusu da bu çerçevede cevaplanabilir.

Ek Ders Miktarları

Şimdi gelelim ek ders miktarı ne kadar sorusunun cevabına. Bilindiği gibi her öğretmenin belli oranda ek ders alma hakkı bulunur. Bunun dışına çıkılamaz ama bu miktarların altında ek ders verilebilir.

Ek ders miktarı ne kadar sorusu ek derslerle alakalı yönetmelikte belirlenmiştir. Ek dersle ilgili kanun maddesinde belirtilene göre, örgün ve bilinen eğitim kurumlarında görev yapan ve aylık karşılığında vermekle yükümlü oldukları dersleri tamamlayan bazı insanlar ek ders almaya hak kazanmaktadır. Bu kimselerin ek ders miktarı ne kadar, şimdi bunu inceleyelim.

Müdür, müdür başyardımcısı ve diğer müdür yardımcıları hafta içinde 6 saate kadar ek ders alabilmektedir.

Genel bilgi ve meslek dersinin öğretmenleri 6 saati gerekli olarak 15 saate kadar ek ders verilebilir.

Atölye ve laboratuvarda öğretmenlik yapanlara 20 saati gerekli ders olmak üzere 24 saate kadar ek ders verilebilir.

Üst kısımdaki belirttiğimiz kimseleri, gerekli görevlerini tamamlayınca istekleri yönünde bu kadar saat ek ders alabilmektedir.

Ek ders miktarı ne kadar sorusu okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinde de önemlidir. Bu öğretmenlerin gerekli oldukları ders saatlerinin dışında okuttukları her ders saati gerekli ek ders görevi sayılmaktadır.

Bir okulda öğretmen sayısı yetersiz olduğu halde da öğretmenlere ek ders verilebilmektedir. Bunu yapmak için öğretmen yükseköğrenimli olmalıdır. Bu karar çerçevesinde ilk, orta öğretim ve bilinen eğitim kurumlarında bir haftasonu hariç diğer günlerde 8 saate kadar ek ders verilebilir. Resmi görevi olmayanlara, emeklilere, okul öncesi, ilk ve orta öğretim ile özel eğitim kurumlarında ise hafta içinde 30 saate kadar ek ders verilmektedir. Ek ders miktarı ne kadar sorusunun cevabı da böyle yanıt bulmaktadır.

Ek ders miktarı ne kadar sorusunun cevabı uzman ve usta öğretici olanlarda da farklılık gösterir. Resmi görevi olanlara hafta içinde on saate kadar, resmi göre olmayanlara ise hafta içinde kırk saate kadar ek ders görevi verilebilir.

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Hayvancılık için hibe desteği alınabilir mi? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar