Ek ders görevi verilenlerin sigorta işlemleri

Türkiyede eğitim kurumlarında bulunabilen çok öğretmen bulunur. Bu öğretmenlere aylık alacağı paralarının dışında yaptıkları hizmetle...

Türkiyede eğitim kurumlarında bulunabilen çok öğretmen bulunur. Bu öğretmenlere aylık alacağı paralarının dışında yaptıkları hizmetlere göre ek ödemeler alabilirler. Ek ders verenlerin ücretlerine bu verdikleri dersler kadar ödeme yansıması olur. Ek ders görevi verilenlerin sigorta işlemleri de bu kapsama girmektedir.

Ek ders görevi verilenlere kanun çerçevesinde ücretli öğretmen denilmektedir. Ücretli öğretmen, öğretmen eksikliği hallerinde devreye girer. Ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılmış olan kimselere ücretli öğretmen denir ve bu bireyler ek ders vermekle yükümlüdür. Ek dersler, okullarda, eğitim kurumlarında, üniversitelerde ve kamu ile ilgili eğitimlerin verildiği yerlerde verilebilmektedir.

Ek ders kavramı son dönemlerde önem kazanmıştır. Ek ders görevi olan kimselerin hakkında bilinmesi gerekenler, okutacakları dersler, ne kadar süre ek ders verecekleri Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla belirlenmiştir. Kanun çerçevesinde, ek ders verebilecek kimselerin ne kadar süre ile ek ders verebileceği ve haftalık ek ders süresinin maksimum ne kadar olabileceği şöyle açıklanmıştır:

Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları hafta içinde en fazla 6 saat ek ders verebilmektedir.

Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni olan insanlar 6 saat gerekli ve toplamda 15 saat ek ders verebilmektedir.

Atölye ve laboratuvar öğretmenleri ise 20 saat gerekli olmak üzere bir hafta içinde toplam 24 saate kadar ek ders görevi alabilmektedirler.

 

Eğitmenlere verilen bu ek ders görevleri, o insanların alanları ile alakalı olmalıdır. İnsanlar, alanları dışarısındaki bir ders için ek ders alamamaktadırlar. Şurada önemli olan diğer bir konu da ek ders görevi verilenlerin sigorta işlemlerinin nasıl yapıldığıdır. Sigorta konusu türkiyede önemli bulunan bir yeri kapsadığı için ek ders verilenlerin de sigorta işlemlerinin nasıl olduğu ve hangi kapsamda sigortalı oldukları da belirlenmiştir.

Kanunlara göre, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla usta öğretici olarak çalıştırılmakta olanlar veyahut kamu alanında fiyat karşılığında görev alan insanlar de sigortalılık çerçevesinde sayılmaktadır. Diğer bir konu ise ek ders verenlerin hangi sigortalılık kapsamına girdiğidir.  Mevzuat çerçevesinde, her derecedeki eğitim ve öğretim kurumlarında ve üniversitelerde, okullarda, kurslarda ek ders veren görevliler 5510 sayılı yasanın Emekli Sandığına tabi değillerse, 5510 sayılı yasanın 4'üncü maddesi çerçevesinde sigortalı sayılmaktadırlar.

Ek Ders Verenlerin Prim Hesaplamaları

Ek ders görevi verilenlerin sigorta işlemlerinin çerçevesinde yer bulan diğer bir konu da bu şahısların gün ve prime esas kazançlarının hesaplanmasıdır. 5510 sayılı yasaya göre, ek ders görevi verilenlerin bu kazançları prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak şartı ile brüt ek ders ücretinin toplamının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi ile bulunur.

Ücretli öğretmenlerin yani ek ders görevi verilen kimselerin primleri girmiş oldukları ek derslerden özgür olarak 30 gün olarak yatırılmalıdır. Şurada saat hesaplaması yapılma durumu yanlış olarak sayılmaktadır. Zaman zaman prim günlerinin yatırılmasında hatalar olabilir. Ek ders göre verilen insanlar sigorta işlemlerinin doğruluğunu incelemek için geçmiş dönemlerine ait Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarını elde edebilmektedirler. Ek ders görevi verilen insanların geçmiş zamanlardaki çalışmalarında eksik yatırılmış prim günleri var ise, bunların düzeltilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına başvurabilmektedirler. Eğer ek ders veren insanların bu başvuruları negatif sonuçlanırsa, bu ücretli öğretmenler dava yoluna da gittikçe haklarını arayabilirler.

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bağ-kur af yasası adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar