Ek ders ücretleri ne kadar?

Türkiyede öğretmen olarak bir çok fert çalışmaktadır. Öğretmenler okulda verdikleri normal derslere ilaveten da ders verebilmektedir....

Türkiyede öğretmen olarak bir çok fert çalışmaktadır. Öğretmenler okulda verdikleri normal derslere ilaveten da ders verebilmektedir. Bu durumda, girdikleri ek ders kadar ödeme alırlar. Bu ek ders ücretleri türlü oranlara göre belirlenir. Ek ders ücretlerinin oranları, derslerinin haftasonu hariç diğer günlerde veyahut hafta sonuç bölümünde verilmesine, ilaveten öğretmenin eğitim şekline göre değişebilir. Biz de bu makalemizde ek ders ücretleri ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

Öğretmen adayları, belli eğitimlerden sonra ve sınavlardan sonra tercihler nihayetinde öğretmen olarak atanmaktadırlar. Öğretmenlik yaptıkları süreler içerisinde normal verdikleri derslere ilaveten ek dersler de vermektedirler. Verdikleri bu ek dersler karşılığında belli bir ödeme alırlar. Şimdi ek ders ücretleri ne kadar konusunu inceleyelim.

Öğretmenlere ödenmekte olan ek ders ücretleri ile ilgi bilgiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda belirlenmiştir. Buradaki hükümler ışığında, ek ders ücretleri aylık katsayı alarak hesaplanmaktadır. Öğretmenlere ödenmekte olan ek ders ücretlerinin miktarları, ek ders veren öğretmenin eğitim şekline, dersteki görevine, eğitimin yer ve zamanına göre değişebiliyor.

Ek ders ücretlerinin hesaplanmasında yukarda belirttiğimiz gibi değişiklikler olur. Misal vermek gerekli durumda, haftasonu hariç diğer günlerde ve gündüz yapılmış olan ek derslerde 140 gösterge rakamı aylık katsayısı ele alınırken, 18.00'dan sonra yapılmış olan ek derslerde bu katsayı 150'ye çıkar. Yarıyıl tatilinde ve tatil günlerinde yapılmış olan ek derslerde de bu katsayı 150 olarak belirlenmiştir.

 

Yukarı bölümde belirttiğimiz gibi öğretmenin eğitim durumuna da göre ek ders ücretlerinde değişiklik olur. Master eğitimini tamamlamış olan bir öğretmen %5, doktorasını yapmış olan öğretmen % 15 artırımlı olarak ek ders ödemesi almaktadır.

Özel eğitime muhtaç olan öğrencilere verilen ek dersler de ödeme miktarları değişiklik gösterebilir. Bu öğretmenlere % 25 artırımlı olarak ek ders ödemesi yapılabilir. Cezaevlerinde görev yapmakta ve ek ders vermekte olan öğretmenlerde de bu oran % 25'tir. Bunlara ilaveten destekleme ve yetiştirme kurslarında eğitim vermekte olan öğretmenlere ise % 100 artırımlı olarak ek ders ücreti ödemesi yapılabilir. Şimdi de bu oranlarda birlikte ek ders ücretleri ne kadar sorusunun hesaplanmasına bakalım.

Ek Ders Ücretleri Miktarı

Şimdi de yukarda belirttiğimiz oranlarla birlikte ek ders ücretleri ne kadardır sorusuna cevap verelim.

Ek ders ücretleri ne kadar sorusu çerçevesinde ek ders ücretlerinin hesaplanması da önemlidir. Buna göre, ders saatinin başına belirlenmiş olan gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpımı sonucu ek ders ücretleri hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalara ve oranlara göre 2017 senesinde öğretmenlere ödenecek olan ek ders ücretlerinin hesaplanması aşağı bölümdeki tabloda gösterilmektedir.

ek ders ücretleri ne kadar e-sorgulama.com

Yukarı bölümdeki tabloya göre ek ders ücretleri ne kadardır sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi, öğretmenlerin eğitim durumlarına ve nerede ek ders verdiklerine göre ek ders ücretleri farklılık göstermektedir. Buna göre örgün ve bilinen eğitim kurumlarında gece, hafta sonu yahut tatillerde ek ders veren öğretmenlerden eğitim durumu doktora olan öğretmen 13,96 Türk Lirası ile azami ders ücretini almaktadır. Özel sınıf ve cezaevinde ek ders vermekte olan öğretmenlerden eğitim durumu lisans olan öğretmen 14,16 TL, master yapmış olan öğretmen 14,87 TL, doktora yapmış olan öğretmen ise 16,28 TL ek ders ücreti almaktadır.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında hafta içi ek ders veren öğretmenlerde eğitimi durumu lisans olanlar 22,66 TL, doktora olan öğretmenler ise 26,06 Türk Lirası ek ders ücreti almaktadır. Gece, hafta sonu yahut tatillerde ek ders vermekte olan öğretmenlerin ek ders ücretleri ise diğerlerine göre daha yüksektir. Yani hem eğitimi doktora olan aynı anda destekleme ve yetiştirme kurslarında gece, hafta sonu ve tatillerde ek ders veren öğretmenler, azami orandaki ek ders ücreti almaktadır.

Ek ders ücretleri ne kadar sorusu bu tablo ile yanıtlanabilmektedir. Bu tabloya bakarak verdiğiniz ek dersin ne zaman olduğuna ve eğitim durumunuza göre ek ders ücretinizi kolay bir biçimde hesaplayabilirsiniz.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan E-devlet askerlik durum belgesi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar