Eczacılıkta uzmanlık sınavı

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS) 21 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Eczacılık Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine göre, kl...

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS) 21 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Eczacılık Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine göre, klinik eczacılık ve fitofarmasi dallarında uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayları seçmek için düzenlenir. EUS mesleki sınavı senede bir defa gerçekleştirilir. EUS başvuru şartları şunlardır;

Eczacı olmak yahut bu alanda eğitime devam ediyor olmak

Meslek ve sanatını uygulama noktasında, uzman olmak istenen dalda çalışılmasına engel oluşturabilecek ruhi ve bedeni bir hastalığı olmamak

Türk Soylu Yabancılar için Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veyahut İşyerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 Sayılı Kanun çerçevesinde bulunmak

Burstan ötürü mecburi hizmetin bulunması halinde bu mecburi hizmetlerin sınav günü itibarı ile üç ay içinde bitirilecek olması

Yukarı bölümde sayılan EUS başvuru şartları dışında atanmak için kanun, tüzük veyahut yönetmelik aracılığıyla ön görülebilen başka şartlar var ise bu koşulların da sağlanıyor olması gerekir. Başvuru şartlarını taşımayan adaylar sınava başvuru yapamaz. Başvuru yapılmış olsa bile hak iddiasında bulunulamaz.

EUS BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

 

EUS başvuru işlemi, adaylar aracılığıyla ÖSYM aday işlemleri sistemi aracılığıyla gerçekleştirilir. Sisteme T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile giriş yapıldıktan sonra ekranın sol bölümünde yer bulan menü kullanılarak başvuru işlemi tamamlanabilir. Sistem üstünde başvuru işlemi yapıldıktan başvurunun tamamlanabilmesi için EUS ücreti de yatırılmalıdır. Aday işlemleri sisteminden başvuru yapan fakat sınav ücretini ödemeyen adayların sınav başvuruları geçersiz olarak sayılır.

EUS başvuru işleminin aday işlemleri sisteminden yapılabilmesi için sistemde adayın geçerli fotoğrafının ve eğitim bilgisinin bulunması gerekir. Son 50 ay içerisinde sistem yüklenmiş olan fotoğraflar geçerli olarak sayılır. Geçerli fotoğrafı olmayan adaylar, başvuru merkezleri aracılığıyla başvurularını gerçekleştirme imkanına sahipler. Başvuru merkezlerinden yapılacak olan işlem için 5 Türk Lirası fiyat alımı yapılmaktadır. ÖSYM’nin web sayfasından başvuru merkezlerinin adreslerine ulaşılabilir.

ÖSYM aracılığıyla belirlenen başvuru tarihleri içerisinde EUS başvurusu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde başvuru yapabilirler. Geç başvuru günü, normal başvuru sürecinden takriben 2 hafta sonra olur. Geç başvuru için adaylara yalnızca bir gün başvuru hakkı tanınır. Bu bir gün içinde adayların hem aday işlemleri sistemini kullanmak suretiyle başvuru yapmaları aynı zamanda ÖSYM’nin ”Ödemeler” alanından başvuru yapmaları gerekir. Geç başvuru gününde diğer başvuru sürecinden değişik olarak daha çok fiyat alınır ve ödeme sadece ”Ödeme” alanı üstünden kredi kartı/banka kartı ile yapılmaktadır. Bundan hariç adaylar sınava Ankara’da girebilirler. Geç başvuru gününde sınav merkezi seçimi yapılamaz.

EUS BAŞVURU İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

EUS SINAV ÜCRETİ

EUS için sınav ücreti 150 TL’dir. Sınav ücreti için son ödeme günü, başvuru tarihinin sona erdiği günden bir gün sonradır. Mesela ayın 20’sinde başvuru vakti sona eriyorsa sınav ücretinin en geç ayın 21’inde ödenmesi gerekmektedir.

Sınav ücreti, ÖSYM EUS başvuru kılavuzunda yer bulan banka seçenekleri ile ve ÖSYM’nin ”Ödemeler” alanı kullanılarak ödenebilir. Sınav ücreti son ödeme gününde bankalardan mesai saati bitimine kadar, Ödemeler alanından da saat 23.59’a kadar ödenebilir.

EUS sınav ücreti ödenebilecek banka seçenekleri;

– Akbank internet bankacılığı, bütün ATM’leri ve şubeleri (KKTC’den başvuru yapacak adaylar dışında)

-Albaraka Türk Katılım Bankası internet bankacılığı, bütün ATM’leri ve şubeleri (KKTC’den başvuru yapacak adaylar dışında)

-Finansbank internet bankacılığı, bütün ATM’leri ve şubeleri (KKTC’den başvuru yapacak adaylar dışında)

– Kuveyt Türk Katılım Bankası internet bankacılığı ve bütün şubeleri (KKTC’den başvuru yapacak adaylar dışında)

– Halkbank internet bankacılığı ve şubeleri

-Türk Ekonomi Bankası internet bankacılığı ve bütün şubeleri

-Ziraat Bankası mobil bankacılık ve internet bankacılığı

EUS Yerleştirme İşlemi

Adayların EUS sonuçlarına göre yerleştirme işleminin yapılabilmesi için dil yeterliliği ve mesleği yapabilmek için yetkili olma koşulları aranır. EUS puanları ÖSYM aracılığıyla açıklandıktan sonra, aday işlemleri sisteminden işlemler gerçekleştirilir. Yerleştirme işlemleri, tercih kılavuzuna göre yapılmaktadır. Tercih işlemini gerçekleştiren adaylar, tercih vakti içerisinde yapılmış olan tercihlerde farklılık yapabilirler. Tercih vakti sona erdikten sonra tercihlerde bir farklılık yapılamaz.

Adayların tercih için 30 tercih hakkı bulunmaktadır. Tercih yapılabilmesi için EUS puanının asgari 45 puan olması gerekir. Puanı 45’ten düşük olan adaylar, yerleştirme işlemine dahil edilmezler. Sınav puanında eşitlik olması halinde seçim yapılmış olan uzmanlık dalını tercih listesinde daha üst sıraya koyanlara öncelik verilir. Eğer bu halde da eşitlik bozulmazsa doğum tarihi daha yeni olan adaylar için öncelik tanınır.

Sınav başvurusu sürecinde mezuniyet tarihi bulunmayan adayların, mezun oldukları üniversiteye başvurup YÖKSİS üstündeki eğitim bilgilerinin tercih kısmında güncel olmasını sağlaması gerekir.

EUS Ek Yerleştirme

EUS sonuçları ilan edildikten sonra yerleştirme nihayetinde adayların tercihte bulunmuyor olması, yerleştirilmiş olmasına karşın adayın atanma için durumunun münasip olmaması yahut yerleştirme işlemi yapılmış olan adayların başvuru vakti içerisinde başvuru yapmamasından ötürü boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılmaktadır. Ek yerleştirme için gereken olan başvuru şartları;

a) EUS ilgili dönem sınavına girmek

b) EUS ilgili zamanı nihayetinde programlara yerleştirilmemiş olmak

c) Yerleştirme için esas alınacak olan Ağırlıklı Mesleki Bilgi Sınavı puanı 45 ve üstünde olmak

Ek yerleştirme işlemleri için adaylar, 15 TL tercih ücreti öder. Tercihler sisteme kayıt edildikten sonra ÖSYM/Ödemeler alanı kullanılarak tercih ücreti yatırılmalıdır.

EUS SINAV VE YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

ÖSYM aracılığıyla sonuçlar ilan edildikten sonra adaylar, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sonuc.osym.gov.tr internet sitesi aracılığıyla veyahut ÖSYM mobil uygulaması üstünden sonuç bilgilerine ulaşabilirler. Sınav ve yerleştirme sonuçları için sonuç belgesi basılmaz. Adayların sonuç evrakları posta yolu ile adayların adreslerine gönderilmez. ÖSYM internet sitesinde yapılmış olan duyurular tebliğ niteliğindedir.

EUS SINAV VE YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tus tercih işlemleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar