E-devlet uygulamaları

İnternet çağına girilmesi ile beraber bundan böyle kurumlarda uzun zaman zaman alan bürokratik işlemlerden kurtulabilirsiniz. Bu uygu...

İnternet çağına girilmesi ile beraber bundan böyle kurumlarda uzun zaman zaman alan bürokratik işlemlerden kurtulabilirsiniz. Bu uygulamalardan birisi de turkiye.gov.tr adresinde yer bulan E-Devlet uygulamalarıdır. Peki nedir bu E-Devlet? E-Devlet uygulamalarının içeriği nedir? Hangi işlerimiz hangi kurumlarla olan işlemlerimizi E-Devlet uygulamaları hasebiyle yapabileceğiz? İşte bu yazıda bu sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Eğer E-Devlet uygulamalarıdan yararlanmak istiyor iseniz ilk etapta size E-Devlet şifresi gerekecektir. Bu şifreyi almak ise gayet kolaydır. Yapılması gerekli olan size en yakın Ptt bürosuna gittikçe 2 TL işlem ücreti bedelinde şifre sahibi olabilirsiniz. Şifreyi almaya giderken TC kimlik kartınızın beraberinizde olması gerekir. Bu işlemlerden sonra bundan böyle siz de bir E-Devlet şifresine sahipsiniz. Bu şifre ile beraber bundan böyle E-Devlet uygulamalarıda var olan sorgulamaları yapabilir merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz. Şifreniz unuttuysanız yapılması gerekli olan yine size en yakın Ptt bürosuna gitmek olabilecektir. Ama işlem ücreti bu sefer 4 TL olabilecektir.

E-Devlet Uygulamalarına Nasıl Giriş Yapabilirim?

 

E-Devlet uygulamalarına giriş için bu bölümün nihayetinde verdiğimiz internet sitesine tıklayabilirsiniz ve T.C. kimlik üzerinde yazan numaranızı giriniz. Daha sonrasında ise önceleri almış olduğunuz E-Devlet şifre anahtarınızı yazınız ve sisteme giriş yap tuşuna tıklayabilirsiniz. Daha sonrasında ise hangi uygulamada işlem yapmak istiyor iseniz o sekmeyi seçebilirsiniz. Bu sekmelerde devlete bağlı olan bütün daireleri bulmak mümkündür. Vatandaşa yardım eden olmak için kurulan bu sistem bilişim çağında çok yararlı konumda yer alır. Örnek verirsek size gelmiş olan trafik cezalarının hepsini buradan sorgulayabilmektesiniz. Yahut SGK ile ilgili bir sorunuz veya sorgulanması gerekli olan bir hal var ise E-Devlet uygulamaları size hayli çabukluk sağlayacaktır.

E-Devlet Uygulamalarına Girmek İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Hangi Sitelere Giriş Yapabilirim?

E-Devlet uygulamalarının gelişmesi ile beraber 22 değişik devlet sitesine giriş yapabilir ister sorgulama ister iseniz de başvuruda bulunabilirsiniz. Bunlardan birkaçı: Adalet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim Müdürlüğü, T.C. Merkez Bankası… Bu ve buna benzer çok internet uygulamasının kullanılmasına yardımcı olmaktadır. E-Devlet uygulamalarının gayesi vatandaşlarımızın uzun süre kuyruklarda beklemelerini önlemek ve işlemlerin kısa bir zaman içerisinde yapmalarını sağlar.

Mobil E-Devlet Uygulamaları Var Mıdır?

M-Devlet uygulamasıyla mobil cihazlarını kullanmak suretiyle işlemlerinizi yapabilir ve sorgulayabiliriz. Günümüz teknolojisinde telefonlarımızla E-Devlet uygulamalarını görebilme imkanında sahipsiniz. Android Market, App Store ve Windows Phone uygulamalarına kayıtlı olan bu hizmet bundan böyle bilinen olarak kullanılabilen uygulamalar arasında yer alır.

Bunun E-Devlet sistemi size yüksek güvenlik hizmeti de sunmaktadır. Bilgilerinizi mutlaka kimseyle paylaşmayın ve Başbakanlık aracılığıyla da koruma altına alınmaktadır.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan E-devlet kıyı emniyeti amatör telsiz sınav ve belge ücreti sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar