E-devlet rapor parası sorgulama

Bir nedenden ötürü rapor alan kimseler çalışamadıkları süre karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parsı adı altında bi...

Bir nedenden ötürü rapor alan kimseler çalışamadıkları süre karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parsı adı altında bir fiyat almaktadırlar. Rapor parasının alınabilmesi için şahsın sağlık kurumunda iş göremezlik belgesi alması gerekir. Bu biçimde rapor parası almak için gereken işlemleri başlatmış olursunuz. Rapor parasını almaya hak kazanan kişilerin E-Devlet rapor parası sorgulama işlemini yapmaları gerekir. E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi ile paranızın yatıp yatmadığını web aracılığıyla istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama İşlemi

 

E-Devlet üstünden rapor parası hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlatmadan önce belirtmemiz gerekli olan birkaç detay var. Devlet rapor parası işlemlerini ziraat bankasından yaptığı için ziraat bankası rapor parası sorgulama işlemleri ile de e-devlet rapor parası sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız. Lakin ziraat bankası bürolarından sorgulama yapıyor olmanız yerine e-Devlet sistemi çok çok pratiktir. Çünkü e-Devlet ile hayli hızlı halde tc ile rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştireceksiniz. Ama öncesinde E-devlet sistemine girebilmeniz lazımdır. Bunu yapmak için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz gerekir. E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi için ilk başta bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa bir Ptt ofisine kimliğiniz ile beraber gittikçe başvuruda bulunmanız gerekir. PTT' ye yaptığınız bu müracaat işlemi nihayetinde 2 TL işlem ücreti ödemek suretiyle E-Devlet parolanızı temin edebilirsiniz. Şifre anahtarınızı almanız sonrasında makalenin son kısmında verdiğimiz bağlantıya tıklatınız. Açılacak sayfada öncelikle Kimliğimi Şimdi Doğrula tuşuna tıklayabilirsiniz. Daha sonrasında T.C kimliğin numarasını ve almış olduğunuz E-Devlet parolanızı giriniz. Nihayetinde da sisteme giriş yap düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra E-Devlet rapor parası sorgulama işlemini yapabilme imkanına sahipsiniz. Bu konumuzda anlatılan yollar ile rapor parası yattı mı diye düşünmenize gerek kalmadan direkt sorgulamayı dakikalar içinde yapmak suretiyle sorunuza cevap bulacaksınız.Hepimizin bildiği gibi rapor parası sorgulamak için ilk başta rapor girişinde bulunmanız gerekir. Peki, bu SGK rapor girişi nasıl yapılmaktadır?

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

SGK rapor girişi yapmak için hepsinden önce aşağı bölümdeki bağlantıya tıklamanız gerekir. Daha sonra önünüze gelen ekranda Kullanıcı Kodu, İşyeri Şifresi, Güvenlik Kodu bilgilerini girmeniz sonrasında SGK rapor girişi işleminizi yapabilirsiniz. Peki, SGK rapor girişi işlemini tamamladı ve siz de e-devlet rapor parası sorgulama işlemi nihayetinde rapor paranızın miktarını öğrendiriniz. Peki, bu rapor parası nasıl alınır şimdi size bunu anlamış olacaksınız.

SGK Rapor Girişi İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

Belirttiğimiz üzere SGK rapor parası Ziraat Bankası ve PTT şubeleri ile ödenmektedir. Bundan dolayı raporlu olduğunuz süre bitmesine yakın SGK'nın gereken incelemeleri tamamlamasından sonra rapor paranızı sorguladığınızda alacaklı olduğunuz bir rapor parası çıkması durumunda PTT veyahut Ziraat Bankasına yapacağınız başvurularla rapor paranızı alabilirsiniz. Ama rapor paranızı alabilmeniz için bazı koşullar gerekir. Bu koşulları yerine getirmeden rapor parası alamazsınız.

·İş göremezlik olarak bilinen ödeneği almak için, raporunuzu aldığınız tarihten önceki 1 yıl içinde minimum 90 gün olmak suretiyle SGK primi yatırmış olmanız gerekir.

·1-2 gün gibi kısa süreler için alınmış raporlara SGK rapor parası ödememektedir. Rapor paranız raporlu olduğunuz gün sayısı arttıkça artar.

·Rapor parası alabilmeniz için raporunuzda bir teşhis olmak zorundadır. Eğer doktorlar aracılığıyla konulmuş bir teşhis yoksa rapor parası alamazsınız.

·Rapor paranızı rapor bitiminden asgari 1 ay geçince alabilirsiniz.

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Firma sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar