E-devlet mobil imza nasıl kullanılır?

E-Devlet sistemi devlet kamu işlemlerinizi uzun kuyruklar beklemeden kolay bir biçimde internet üstünden yapacağınız güvenli bir sist...

E-Devlet sistemi devlet kamu işlemlerinizi uzun kuyruklar beklemeden kolay bir biçimde internet üstünden yapacağınız güvenli bir sistemdir. E-Devlet sistemi çok kişiye hitap edecek çokca işlemleri ile vatandaşlarına hizmet vermektedir. E-Devlet güvenli sistemini kullanabilmeniz için kimlik doğrulama sisteminden asgari birini kullanmanız gerekir. E-Devlet sisteminde kimlik doğrulama sistemleri içinde E-Devlet şifresi, E-Devlet mobil imza, E-Devlet elektronik imza ve E-Devlet T.C. kimlik kartı yer alır.

E-Devlet Mobil İmza Nedir?

E-Devlet mobil imza E-Devlet güvenli sistemini kullanabilmeniz için kimlik doğrulama sistemi içinde yer alan bir uygulamadır. E-Devlet mobil imza uygulaması, GSM işletmecileri aracılığıyla kullanıcılarının hizmetine sunulur.

E-Devlet mobil imza, kişinin kendi cep telefonu numarasını kullanarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal kanuna ilişkin olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir şekilde elektronik imza işlemi yapılmasını sağlayan bir uygulamadır.

E-Devlet mobil imza sistemini kullanabilmek için cep telefonu numaranızın Turkcell ya da Avea operatörlerine bağlı olması gerekir. E-Devlet mobil imza uygulamasını kullanırken E-Devlet güvenli sistem kullanıcıdan bir fiyat istememektedir. Ama kullanıcın bağlı olduğu operatör bir nebze fiyat talep etmektedir. Mobil imza uygulaması hakkında daha çok bilgi almak istiyor iseniz Turkcell ya da Avea operatörlerine gidebilirsiniz.

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

 

E-Devlet mobil imzayı almak için bağlı olduğunuz Turkcell ve Avea operatörlerine gitmelisiniz. E-Devlet mobil imza için üyelik üç etaptan oluşur. Bu aşamalar; ön başvuru, başvuru ve aktivasyondur. GSM işletmecileri ile iletişime geçtiğinizde başvuru için bu üç aşamayı geçerek E-Devlet mobil imza alma işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

E-Devlet sisteminde yapacağınız işlem yahut işlemler için mobil imza seçeneğini kullanmak için hepsinden önce işleminizi seçiniz. İşleminize tıklama işleminizden sonra açılacak sayfada "Kimliğimi Şimdi Doğrula düğmesine tıklayabilirsiniz. Açılacak olan web sayfasında "Mobil İmza" seçeneğine tıklamalısınız. E-Devlet şifresinin yanında yer alır. Açılacak olan web sayfasında T.C. kimliğin numarasını, mobil imzanızın tanımlı olduğu 10 haneli cep telefonu numarasını ve bağlı olduğunuz operatörü giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olunca "Sisteme Giriş Yap tuşuna tıklamak suretiyle bütün işlemleriniz için E-Devlet mobil imza uygulamasını kullanabilmektesiniz.

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan E-devlet sınav bilgileri sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar