E-devlet mahkeme

İnternet devrinde yaşamanın sağladığı yararlar arasında gündelik hayatımıza kattıkları inanılmaz derecede etkili rol oynar. Bu vesile...

İnternet devrinde yaşamanın sağladığı yararlar arasında gündelik hayatımıza kattıkları inanılmaz derecede etkili rol oynar. Bu vesileyle gün içinde gerçekleştirebilmiş olduğumuz işlemlerin büyük bir kısmı internet üstünden gerçekleştirilme imkanına sahipsiniz. Misal olarak internet bankacılığı hasebiyle banka işlemlerinizi, araştırma siteleri hakkında bir takım şeyler hakkında araştırma yapma, fatura ödeme işlemleri, sosyal medya hesapları, haber siteleri, alışveriş siteleri aracılığıyla market ve giyim araştırmaları yapma, bilgi sistemleri vesilesiyle bir kısım sitelere erişim yapabilme, müzik dinleme ve benzer bir çok işlemler internet üstünden 50. Bu işlemleri yapabilmek için tek sahip olmanız gerekli olan şey internettir. Bilgisayar, cep telefonu ya da tablet gibi akıllı cihazlar aracılığıyla internet bağlantısı olan her yerde bu ve bunun gibi binlerce işlemi gerçekleştirirsiniz.

İnternet ile yapılabilen işlemlerden biri de son senelerde git gide artan kullanımı ile resmi kurum sorgulama işlemleridir. Bu işlemler normalde resmi kuruma kişisel olarak gidilerek yapılıyordu. Fakat E-Devlet kapısının kurulması ile bundan böyle bu işlemler tek bir çatı altında ve internet aracılığı ile 50. Bu halde bir çok sorgulama işlemi bireysel bilgiler barındırmaktadır. Bu bilgileri yabancı kimselerin ulaşmasını engellemek için ise bir şifre belirlenmesi gerekir. Bu şifre son yıllarda E-Devlet şifresi olarak bilinir.

 

E-Devlet şifresinin temin işlemi PTT şubelerinden 50. Size en yakın PTT şubesine gittikçe, görevli kimseden E-Devlet parolanızı talep ediniz. E-Devlet şifresi bireysel bir şifre olduğundan dolayı şifre anahtarınızı alır iken kimlik bilgileriniz istenebilir. Bu şifrenin temin bedeli ise yalnızca 2 TL’dir. E-Devlet parolanızı temin ettikten sonra lütfen yabancı bir kimse ile paylaşmayınız.

E-Devlet kapısı üstünden yapılmış olan sorgulamalardan biri de E-Devlet mahkeme işlemidir. Bu işlemin E-Devlet kapısı üstünden nasıl yapıldığına bundan böyle bir takım ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında verilecektir.

E-Devlet Mahkeme

E-Devlet mahkeme, yargıtay dava sorgulama işleminin E-Devlet kapısı üstünden yapılmış olması ile gerçekleştirilir. Bu işlemi 2 farklı biçimde gerçekleştirirsiniz. Bunlardan ilki Adalet Bakanlığına gidilerek, kimlik bilgileri ile yapılmış olan sorgulama işlemini kapsar. Vakit alan bir işlem olduğundan ötürü git gide daha az tercih edilen bir sorgulama yöntemidir.

Fakat E-Devlet kapısının aktif olarak kullanılması ile beraber E-Devlet mahkeme sorgulama işlemini E-Devlet kapısı üstünden internet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. Bu işlem için hepsinden önce E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekir. Sorgulama işlemleri için sol kısımda bulunabilen e-Hizmetler düğmesine basınız.

e-devlet mahkeme e-sorgulama.com

Açılacak sayfa üstünde E-Devlet kapısı üstünden gerçekleştirilmiş olan bir çok sorgulama işlemi, bağlı bulundukları resmi kurumun harf sırasına göre alt başlıklar altında verilmiştir. E-Devlet mahkeme işlemi Adalet Bakanlığı üstünden gerçekleştirilmiş olan bir işlemdir. Adalet Bakanlığı aracılığıyla E-Devlet kapısı üstünden E-Devlet mahkeme sorgulamasını yapabilmek için, bu sayfada bulunabilen listenin hemen başında yer bulan Adalet Bakanlığı başlığının altında bulunabilen UYAP Hizmetlerinin içerisinde yer alan Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama tuşuna tıklatınız.

e-devlet mahkeme e-sorgulama.com

Karşınıza çıkan sayfadan Kimliğimi Şimdi Doğrula tuşuna basarak devam etmeniz halinde kimlik bilgilerinizin doğrulanacağı bir sayfaya yönleneceksiniz.

e-devlet mahkeme e-sorgulama.com

Bu sayfa üstünde sizlerden bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgiler arasında TC Kimlik No ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifreniz yer alır. Her 2 bilgiyi de doğru biçimde girip Sisteme Giriş Yap düğmesine basarak, sorgulama işleminizi başarı ile yapabilirsiniz. Böylece E-Devlet kapısı üstünden E-Devlet mahkeme işleminizi internet aracılığıyla çabucak, kolay ve pratik biçimde tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Mahkeme İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan E-devlet öğrenci belgesi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar