E devlet ders seçimi

İlkokul, ortaokul ve orta öğretim (lise) bilindiği gibi en direkt Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır. Sınav sonuçları, devamsızlık bil...

İlkokul, ortaokul ve orta öğretim (lise) bilindiği gibi en direkt Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır. Sınav sonuçları, devamsızlık bilgisi, not bilgisi, sene sonu notları, diploma puan gibi birçok bilgi Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla oluşturulan Veli Bilgilendirme Sistemi içinde yer almaktadır. Veli Bilgilendirme Sisteminden Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan bütün okullardan alelade birinde okumakta olan öğrenci yararlanabilir. Takriben 2014 senesinden beri uygulanan Ders Seçim işlemi yine Veli Bilgilendirme Sistemi aracılığıyla yapılabilir. Ders seçim işlemleri, seçmeli ders seçme imkanı sunulan öğrenciler için hazırlanmış olup web aracılığıyla çevrimiçi yapılan işlemdir. Aşağı kısımdaki konumuzda E Devlet Ders Seçimi işlemlerinin nasıl yapıldığını anlamış olacaksınız.

E Devlet Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle E Devlet hakkında kısa bir bilgilendirme de bulunacak olursak;

E Devlet, Devlet Dairelerinin şubelerinden gerçekleştirdiği neredeyse her işlemi internet üstünden gerçekleştirmenizi sağlayan ve devlet aracılığıyla sunulmuş bir sitedir. E Devlet sistemi aracılığıyla işlem yapmak için ilk başta PTT şubelerine gittikçe 2 TL karşılığında E Devlet şifresi almanız gerekir. Aldığınız bu şifreyi E Devlet internet sitesine girerek T. C. Kimliğin numarasını ve almış olduğunuz şifreyi yazarak siteye giriş ve kaydınızı yaptırmış olursunuz. Siteye girmeniz sonrasında sizden istenen ilk işlem şifre anahtarınızı değiştirmek olabilecektir. Şifre anahtarınızı rakam ve harf olmak şartıyla istediğiniz halde oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz yeni şifre bundan böyle sizin E Devlet sitesine girerken kullanabileceğiniz şifre olabilecektir. Şifre ve giriş işlemlerini oluşturduktan sonra E Devlet sistemi üzerinden yapılmış olan bütün işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ders Seçim İşlemini Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmak suretiyle da gerçekleştirirsiniz. Veli Bilgilendirme Sistemine girmek için makalemizin son kısmında yer bulan bağlantıya tıklatmanız gerekmektedir. Tıklamış olduğunuz linkte karşınıza;

e devlet ders seçimi e-sorgulama.com

gibi bir sayfa çıkacaktır. Sağdaki bölümde istenen bilgileri yazarak ve bu sayfadan sonra da bilgilerinizin teyiti için belirtilmiş bilgileri doldurtan sonra Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmış olursunuz. Veli Bilgilendirme Sistemine giriş bitirdikten sonra da aşağı bölümde E Devlet yoluyla yapılmış olan girişte olduğu gibi adımları takip ederek ders seçim işleminizi yapmış olursunuz.

E Devlet Ders Seçimi'ni nasıl yapabileceğimize bir bakalım:

Makale sonunda vereceğimiz bağlantıya tıklattığınızda;

e devlet ders seçimi e-sorgulama.com

Karşınıza yukarda ki görselde olduğu gibi bir sayfa çıkacaktır. Kırmızı işaretli yerdeki 'Kimliğimi Şimdi Doğrula' tarafına tıkladığınız vakit yukarı kısımda da bahsettiğimiz gibi T.C. Kimliğin numarasını ve şifre anahtarınızı girerek Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla oluşturulan Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yapmış olursunuz.

Seçmeli Ders Seçiminin Yapılışı

Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra açılan sitenin sol kısmında Seçmeli Ders Seçim İşlemleri yazısı yer alacaktır. Bu bağlantıya tıkladığınız zaman karşınıza;

e devlet ders seçimi e-sorgulama.com

(Yukarı kısımda gösterilen dersler sınıf düzeyinize göre değişkenlik gösterilecektir. Üst bölümdeki görsel yalnızca bir örnektir.)

gibi bir sayfa açılacaktır. Ekrandaki işlemi nasıl yapabileceğinizi bir göz atalım;

İlk başta ekranın sol tarafında yer bulan birinci kolon, seçim yapılmış olan dersin hangi sırada olacağını belirlemenizi sağlamaktadır, ikinci kolon seçim yapacağınız dersin adı, üçüncü kolon belirtilmiş dersin kaç kez alınabileceği, son kolon ise belirtilmiş dersin hafta içinde toplam kaç saat işleneceğini gösterir. Kendinize münasip olarak belirlediğiniz dersleri öncelik sırasına göre belirleyiniz. En fazla almak istediğiniz dersi birinci sıraya koyarak azalan isteğe göre tercih sıranızı belirleyebilirsiniz. Sıralamanızı bitirdikten sonra kaydet düğmesine basarak da işleminizi sonlandırmış olursunuz.

E Devlet yoluyla yapılacak Ders Tercihi işlemleri için öğrencinin E Devlet'e giriş yapması gerektiği gibi eğer öğrenci henüz E Devlet şifresi edinmedi ise öğrencinin velisi yine vereceğimiz linke girerek de E Devlet Ders Seçimi işlemini gerçekleştirebilir.

E Devlet Ders Seçimi İşlemi için BURAYA TIKLAYINIZ!

Veli Bilgilendirme Sistemine Girmek İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Memura mazeret izni nedeniyle ceza verilebilir mi? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar