E-ales başvuruları ve sınav giriş yerleri

Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının internet ort...

Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının internet ortamı üzerinden gerçekleştirilebilen bir versiyonu olmak ile beraber başka bir farkı bulunmamaktadır. Hepsinden önce bu sene yapılmaya başlanacak olan E-ALES ile ilgili olarak adayların kafasında bu konu ile ilgili çokca soru bulunur. Sınav süreleri ve sınav zorlukları yönünden ALES ve e – ALES arasında bir fark olmayacaktır. Tabii ki elektronik bir ekrana uzun zaman bakamayan kimseler veyahut bilgisayar kullanma konusunda teknik beceri düzeyi düşük olan insanlar yönünden E – ALES dezavantajlı bir sınav olabilir.

E – ALES, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani bilinen adı ile ÖSYM aracılığıyla elektronik ortam üstünden düzenlenecek olan bir sınav olmak ile beraber adayların matematik ve mantık sınavlarına ait olan soruları çözebilmek için kağıt ve kalem kullanmasına izin verilmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra geometri sınavı gibi şekil içeren soruların da adaylar aracılığıyla nasıl çözülebileceği merak unsuru. Bu neden ile de adayların gerçek sınav gelmeden önce Deneme Sınavlarına girmesi bu konuda büyük önem arz ediyor. Yeni sistem olarak başlangıcı bu sene atılacak olan E – ALES sınavı herkes yönünden soru işaretleri ile dolu bir sınav olacağa benziyor.

Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bu sene gerçekleşecek olan E – ALES toplamda iki adet olabilecektir. Sınav toplamda 180 dakika sürecek ve saat 14:00’te başlayacak. Sınavda sorulacak olan soruların dağılım ise şöyle;

Sayısal 1 için 40 soru

Sayısal 2 için 40 soru

Sözel 1 için 40 soru

Sözel 2 için 40 soru

E – ALES başvuru tarihleri ise ÖSYM resmî sitesinden yapılacak olup sınav ücreti ile ilgili ödemeler ve sınava dair kontenjan sayısı da yine ÖSYM duyuru kısmı üstünden yapılacaktır. Senede iki kez yapılmış olması bekleniyor olan E – ALES sınav ücretinin ise 200 TL’den fazla olması bekleniyor. Buna ek olarak E – ALES deneme sınavı ücreti ise 20 TL olarak belirlenmiş halde.

E – ALES’e girecek olan adayların dikkatini açması gerekli olan önemli sayılabilecek bir nokta bulunur. Adayların yepyeni bir sistem üstünden sınava girmeleri gerektiği için bu konu hakkında bilgi edinmeleri ve sınav sistemine alışmaları yönünden benzer E – YDS’de de olduğu gibi deneme sınavına girmelerinde büyük bir yarar vardır. Deneme sınavı tarihleri de yine benzer şekilde ÖSYM resmî sitesinden açıklanacak olan tarihlerde yapılacak olup bu sınava yapılacak olan başvurular için aşağı kısımda yer bulan linki kullanabilirsiniz.

2017 Yılı E – ALES Sınav Tarihleri

E – ALES 2017/1 sınavı 12.02.2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup bu sınav ile ilgili yapılacak olan başvurular 20.01.2017 ile 02.02.2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu sınavın sonucu ise sınav tarihi ile benzer gün içinde açıklanacaktır.

e – ALES 2017/2 sınavı 29.07.2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup bu sınav ile ilgili yapılacak olan başvuru işlemleri 06.07.2017 ile 20.07.2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu sınava ait sonuçların da sınavın olduğu gün açıklanması bekleniyor.

E – ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik ortam üstünden yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na başvurmak isteyen adaylar başvurularını internet ortamı üstünden gerçekleştirme imkanına sahipler. Bunu yapmak için ÖSYM resmî sitesini kullanabilirsiniz. E – ALES başvurusunu yapabilmek için aşağı kısımda yer bulan bağlantıya tıklatmanız gerekmektedir. Bağlantıya tıklayan insanların yapması gerekli olan şey “Başvuru” kısmı üstünden “e – ALES – Randevu” seçeneğini seçmek ve sonrasında T.C. Kimlik numarasını veya yabancı uyruklu ise Yabancı Uyruklu Numarasını yazarak kullanım şartlarını kabul ettim seçeneğini işaretlemek ve “Devam” tuşuna basmaktır. Bir sonraki ekranda ise karşınız E – ALES ile ilgili kontenjan seçenekleri gelecektir. Bu seçeneklerden birini seçerek “Devam” tuşuna basabilir ve Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Başvuru ödeme kısmına geçiş yapabilme imkanına sahipsiniz. Başvuru ücreti yatırıldıktan sonra adayların başvuruları kabul edilecektir. Ücreti yatırmak ile ilgili bir sorun yaşayan insanların bilmesi gerekli olan şey kontenjanın bitmiş olabileceğidir.

Yine aşağı kısımda yer bulan link üstünden Başvuru kısmı tarafına “E-ALES – Deneme Sınavı Başvuru” seçeneğini seçtikten sonra benzer işlemleri takip ederek ve deneme sınavı ile ilgili olan ücreti de ödemek suretiyle Deneme Sınavına katılmaya hak kazanabilirsiniz. Deneme sınavları ÖSYM aracılığıyla belirlenen bir tarih ve saatte yapılacaktır. Bu sınavı kaçırmamak için ÖSYM duyuru sayfasını takip etmenizi öneririz.

E-ALES Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

E-ALES sınav Giriş Yerleri Nasıl Öğrenilir?

E-ALES için sınava giriş yerleri de internet üstünden öğrenilebilmektedir. ALES giriş yerini öğrenmek için öncelikle aşağı kısımdaki bağlantıya tıklatınız. Sonrasında T.C. kimlik no nuzu ve şifre anahtarınızı girerek sınav giriş bilgilerinize kolay bir şekilde ulaşabilmektesiniz.

E-ALES Sınav Giriş Yerlerini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Elektronik yabancı dil sınav sonuçları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar