Denizbank bireysel emeklilik

Denizbank, türkiyede uzun senelerden beri hizmet veren bankalardan birisidir. Başlarda Türk denizcilik sektörü için kurulan banka dah...

Denizbank, türkiyede uzun senelerden beri hizmet veren bankalardan birisidir. Başlarda Türk denizcilik sektörü için kurulan banka daha sonrasında normal bankacılığa da geçiş yapmıştır. Denizbank, yalnızca kredi ve diğer alanlarda değil bundan böyle Kişisel emeklilik alanında da hizmet vermektedir. Biz de bu konumuzda çağımızda önemli olmaya başlayan Denizbank Kişisel Emeklilik konusunu işleyeceğiz.

Denizbank Kişisel emeklilik ile ilgili konulara geçmeden önce Kişisel emekliliğin ne olduğuna ve kimlerin bu emeklilik kapsamına girdiğine bakalım.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Kişisel emeklilik sistemi, insanların iş hayatında sürdürdükleri düzeni emeklilik hayatlarında da devam ettirmelerini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem hasebiyle bireyler çalışma zamanlarında sürekli biçimde tasarruf yapabilirler. Kişisel emeklilik sistemi yasalar aracılığıyla düzenlenmiştir ve hem işverenler için vergi avantajı sağlamaktadır aynı zamanda katılımcılar için ise devlet katkısı sağlar.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Kişisel emeklilik sisteminin bazı avantajları bulunur. Bu avantajlara bakıldığı zaman bu sisteme kaydolmak daha mantıklı olur. Bu avantajları şu biçimde sıralayabiliriz:

Kişisel emeklilik vesilesiyle çalışan kişiler, gelirleri üstünden tasarruf yapabilirler.

Kişisel emeklilik sisteminde, birikimleriniz profesyonel insanlar aracılığıyla değerlendirilir ve yönetim de bu hali desteklemektedir.

 

Kişisel emeklilik sistemi, katılımcılarına fon yönetimleriyle gelişen ve gittikçe büyüyen birikimler ile katılımcılarına emekli oldukları dönem için düzenli biçimde gelir alma imkanı sunmaktadır.

Kişisel emeklilik sistemi aynı anda Sosyal Güvenlik Sisteminin de tamamlayıcısı olarak bilinir.

Kişisel emeklilik sistemi şeffaf ve kanunlarla düzenlenmiştir.

Kişisel emeklilik sisteminde katılan insanlar, fonlarını kendi istekleri istikametinde seçebilirler.

Ek olarak Kişisel emeklilik sistemindeki en ehemmiyetli avantajlardan birisi de devletin sağladığı katkı payıdır.

Kişisel emeklilik sistemi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Özgür Denetim Kurumları ve Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla denetlenmektedir. Ek olarak bu sistemde, Takasbank ve Emeklilik Gözetim Merkezi de gözetim denetim işlerini yapmaktadır.

Kişisel emeklilik sisteminde bilinmesi gerekli olan diğer konu da, fonların emeklilik şirketindeki hesapta değil; Takasbank'taki hesaplarda saklandığıdır. Bu da sistemin güvenli olmasını sağlar.

Kişisel Emeklilik sisteminde bundan böyle otomatik katılım söz konusudur. Otomatik katılım, çalışan kimselerin Kişisel emeklilik sistemine başvuru yapmadan katılmalarını sağlar. Otomatik sistemden yararlanabilen insanlar 45 yaşın altındaki özel sektör veyahut kamu alanında çalışmakta olan ve yeni çalışmaya başlayan kişilerdir. Otomatik katılım sistemi 1 Ocak 2017'de hayata geçirilmiştir. İşveren ile Kişisel emekliliğe katılan şirketlerde, emeklilik şirketini işveren seçmektedir.

Şimdi de Denizbank Kişisel emeklilik sistemini ve nasıl başvurulduğunu inceleyelim.

Denizbank Bireysel Emeklilik Başvurusu

Kişisel emeklilik sistemi çerçevesinde bundan böyle çalışan kişiler, Denizbank Kişisel emeklilik sistemine de başvurabilmektedir. Denizbank Kişisel emeklilik kuralları da diğer sistemlere benzerlik göstermektedir. Otomatik katılımı bu banka ile yapabilme imkanına sahipsiniz. Devlet aracılığıyla ödenen katkı payı Denizbank Kişisel emeklilik sistemine katılanlarda da geçerlidir. Otomatik katılımdaki devlet katkısı takriben 1,000 Türk Lirası tutarındadır.

Denizbank Kişisel Emeklilik sisteminden çıkış da yapılabilir. Çalışan bireyler, istedikleri halde bu plana dahil oldukları dönemdeki 2 ay içinde cayma haklarını kullanabilirler. Cayma hakkının kullanılmasından sonra, gerekli olan ödemeler 10 iş günü içinde yapılabilir.

Şimdi de bu sisteme nasıl başvurulduğunu inceleyelim. Denizbank Kişisel emeklilik başvuruları internet aracılığı ile yapılabilir. Bunu yapmak için her şeyden önce makale sonunda verilen linke tıklatmalısınız. Bağlantıya tıklattığınızda karşınıza aşağı bölümdeki gibi bir sayfa gelecektir.

Bu sayfada Denizbank Kişisel emeklilik başvurusu için sizden bazı bilgiler istenmektedir. Denizbank Kişisel emeklilik başvurusu yapabilmek için her şeyden önce adınızı, soyadınızı, telefon numarasını, yaşadığınız yeri eklemelisiniz. Daha sonrasında güvenlik kodunu da girerek sisteme giriş yapabilme imkanına sahipsiniz.

Denizbank Bireysel Emeklilik Sistemine Başvurmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Engelli hakları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar