Dava takibi

Türkiye’de belirlenen kanunlara göre, ülke sınırları içinde yaşayan her kişinin, haklarını arayabilmesi ve yapılmış olan haksızlığın,...

Türkiye’de belirlenen kanunlara göre, ülke sınırları içinde yaşayan her kişinin, haklarını arayabilmesi ve yapılmış olan haksızlığın, mağduriyetin giderilmesini sağlamak amacı ile karşı tarafa dava açabilme hakkına sahip olur. Hukuk devleti çerçevesinde belirlenen yasalara göre, ülke sınırları içinde yer alan bütün bireyler, bir başkasına yahut bir kuruma dava açabilir. Her birey mağduriyeti haline göre adli, ticari, icra davası veya boşanma davası açabilme hakkına sahiptir. Dava açmak isteyen bireyler, açtığı davaların en doğru ve güncel bilgilerini eskiden yalnızca adliyeye gittikçe veyahut davalara katılmak suretiyle öğrenebilirdi. Dava takibi işleminiz eskiden zaman alan işlemlerden biri olmasına karşın şu an her alanda internet üstünden sorgulama yaparak ısa bir zamanda merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Türkiyede türlü sebeplerle dava açma halinde kalan bireyler çoğunluktadır. Davası olan insanların mahkeme veyahut dava dosyalarıyla ilgili ger türlü bilgiye eski senelerde ulaşmak çok kolay değildi. Şu an son günlerde dava takibini sağlamak çok çok kolaydır. Her bilginin internet ortamında yer alması vesilesiyle mahkeme sorgulama, mahkeme saati, mahkeme yeri veyahut mahkeme dava dosyası gibi işlemlerinizi çok kısa bir zaman içinde erişiminizi sağlayabilirsiniz. Dava takibi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Dava takibi ile ilgili işlemlerinize ve her çeşit bilgiye çevrimiçi olarak erişebilmektesiniz. Bu halde bütün bireyler kurumlara gitmek yerine, internet aracılığı ile kısa bir zaman içinde mahkeme bilgilerine ve aynı anda dava takibine ulaşma imkanı sağlandı. Açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan UYAP’ın yanında, hem de E-Devlet üstünden de erişebilmektesiniz. Bu sistem hasebiyle mahkemenizle ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilmektesiniz. Açtığınız davanın hangi safhada olduğunu merak ediyorsanız bunu yapmak için yeni sorgulama sistemi oluşturuldu. Mahkeme dosya sorgulama, dava takibi yahut mahkemenizle ilgili öğrenek istediğiniz her şeyi çok kısa bir zaman içinde internet ile öğrenebilirsiniz.

 

Dava Takibi

Ülke sınırları içinde yaşan herkes Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre belirlenen bir çeşit haklara sahiptir. Ülke sınırları içinde yaşayan her bireye verilen haklardan biri de dava açmaktır. Dava açmak her kişinin yaşadığı mağduriyetin veyahut haksızlığın yasalar yoluyla giderilmesi için başvurulan yasal bir yoldur. Ülke içinde yaşayan her kişinin açtığı davayı veya kendisine açılan davayı takip etmek, mahkemenin ne zaman olduğu yahut nerede olduğunu öğrenebilmeleri için dava takibi işlemini kullanabilirler. Mahkeme veya davayla ilgili merak ettiklerinizi internet aracılığı ile çok kısa bir zaman içinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Kişilerin mahkemesinin olup, olmadığını öğrenmek için internet üstünden çevrimiçi olarak sunulan bir hizmet bulunur. Bu hizmet vesilesiyle kişilerin çok kısa bir zaman içinde bilgi sahibi olabilmeleri için Açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan UYAP’ın yanında, hem de E-Devlet hizmeti sunulmuştur. Dava takibi ile ilgili merak ettiklerinizi internet ile bilgi sahibi olabilmeniz için bu sayfaya erişiminizin sağlanması gerekir. Mahkeme dosyasını ve aynı anda mahkemeyle ilgili diğer değişik sorgulama işlemlerinizde E-Devlet sistemine T.C Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. E-Devlet sistemine istenen bilgilerin doğru ve eksik olmadan bir biçimde sisteme girilmesinden sonra dava takibi bağlantısına tıklayabilirsiniz. Bu sistem vesilesiyle istediğiniz her mahkeme, dava bilgilerine yahut hala sürmekte olan mahkemelerinizi takip etmek ister iseniz dosya takibi işlemini yapabilme imkanına sahipsiniz. İnternet üstünden dosya takibi yapabileceğiniz gibi hem de resmi evrakları de alabilirsiniz. Adliyeye gitmeden resmi evrakları alabilme imkanı hasebiyle hem fiyat vermekten kurtulursunuz aynı zamanda çok kısa bir zamanda istediğiniz belgelere erişim sağlayabilirsiniz.

İnternet üstünden çok kısa bir zaman sahip olabileceğiniz resmi evraklar arasında en fazla tercih edilen belge sabıka kaydı olur. Bütün kuruluşlara başvurduğunuz zaman sizden istenen evraklar arasında sabıka kaydı da bulunmaktadır. E-Devlet üstünden çevrimiçi olarak yapabileceğiniz dava takibi işlemi için her şeyden önce E-Devlet sistemine giriş yapıyor olmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için T.C. Kimlik no nuzu ve hem de E-Devlet şifre anahtarınızı sisteme doğru, eksik bırakmadan bir biçimde aktarmanız gerekir. Eğer E-Devlet parolanızı bilmiyor iseniz, size en yakın PTT şubesine gittikçe kısa bir zaman içinde elde edebilirsiniz. Bu işlem ücreti 2 TL olur. E-Devlet parolanızı öğrendikten sonra dava takibi için sisteme giriş yapabilme imkanına sahipsiniz. Açılan yeni sayfada menüden Adalet Bakanlığı’nı, daha sonrasında da dava takibi bağlantısını seçebilirsiniz. Dava takibi ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi otomatik olarak ekranınızda yer alacaktır. Ekranınızda ayrıntılı bir biçimde yer bulan dava takibi ile ilgili mahkeme tarihinin ne zaman olduğu, duruşma tarihi ve yeri gibi bir çeşit bilgileri çok kısa bir zamanda elde edebilirsiniz. Eğer dava takibini UYAP üstünden yapmak ister iseniz yine UYAP sistemine giriş yapıyor olmanız gerekmektedir. UYAP üstünden dava takibi işleminizi yapmak ister iseniz, üç değişik giriş seçeneğinden birini seçebilirsiniz. Sisteme giriş yapınca dava takibi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Dava Takibi İçin TIKLAYINIZ!

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yabancı kimlik no doğrulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar