Borcu olana hastaneden faydalanma

Türkiyede gelir sınırı her yerde benzer değildir. Çok fazla borcu olan insanlar olduğu gibi borçsuz kimseler de vardır. Her açıdan ba...

Türkiyede gelir sınırı her yerde benzer değildir. Çok fazla borcu olan insanlar olduğu gibi borçsuz kimseler de vardır. Her açıdan bakıldığı zaman çok fazla borcu olan kişilerin da bazı konulardan faydalanmaya hakkı olduğu görülür. Bir kimsenin hayatındaki şüphesiz çok önemli haklardan birisi sağlık hakkı ve hizmetidir. Hastalandığımızda bu hakkın hemen kullanılabilmektedir olması gerekir. Aksi durumda sağlıklı olmak açısından negatif sonuçlar görebiliriz. Çağımızda çok önemli olan konulardan birisi de borcu olana hastaneden faydalanma hakkının olup olmadığıdır.

Hükümet bir çabukluk yapmak suretiyle prim borcu olanların ve onların bakmakla yükümlü oldukları kimselerin de sağlık hizmeti alabilmesine imkan sağlamıştır. Bu sağlanan imkana göre 60 günden az prim borcu olanların sağlık hizmet bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu yoluyla karşılanmaya devam edecektir ve böylelikle bu bireyler sağlık hizmetinden faydalanabilecektir.

Hükümet, açıklamasına göre prim borcu olan esnafların ve bakmakla yükümlü olduklarının sağlık hizmetlerinde yararlanma süresini Bakanlar Kurulu aracılığıyla alınan karar ile yılbaşına kadar uzattı. Sağlık Bakanlığı bu konuda yayınladığı bir genelge ile borcu olanın sağlık hizmetinden yararlanma olayına açıklık getirdi. Bu genelgeye göre; prim borcuna sahip olmasına karşın, tıbbi açıdan başkasına muhtaç kimseler, trafik kazası, acil haller, iş kazası, meslek hastalığı, bulaşıcı hastalıklar, koruyucu sağlık hizmetleri ve analık durumu gibi nedenlerden ötürü sağlık hizmeti almak için başvururlarsa bu hizmet bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu yoluyla karşılanacaktır.

 

Bağ-Kur, daha fazla devlet veya özelde çalışma fırsatı bulamayan kimselerin emekli olmalarını sağlayabilmek ve belli haklardan faydalanmaları için uygulanan bir sistemdir. Hassaten sağlık hizmetlerinde bu uygulama büyük bir yarar sağlar. Ödeme yapıldığı zaman ve emekli olunduğunda Bağ-Kurlular sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanabilmektedirler. Prim ödemek suretiyle emeklilik haklarını kazanabilmektedirler. Bağ-Kur sigortası, kanunla ve belli kanunların vermiş olduğu yetkilerle Sosyal Güvenlik Kuruluşları kapsamı dışında kalan, bir iş verene bağlı olmadan çalışan, kendi adına para kazanan kimselerin sahip olduğu sigortadır.

Bağ-Kur primlerini ödemeyen kimseler ise genelde sağlık hizmetlerini ücretli olarak alır. Kısaca sunulan indirimlerden ve belli bölümünün devlet aracılığıyla karşılandığı sağlık hakkından yararlanma hakkı bulunmaz. Bağ-Kurluların sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için 60 günden fazla ödenmemiş prim borcu bulunmamalıdır. Borç ödenmediği halde sağlık hizmetlerinden ve hastaneden faydalanma olanağı bulunmaz. Bu sebeple prim borçlarının ödenmesi aksatılmamalıdır.

Borcu Olan Kişi Ne Yapmalı?

Yukarı kısımda da belirttiğimiz gibi Bağ-Kurlu olan şahsın eğer 60 günden fazla prim borcu var ise kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler sağlık hizmetlerinden faydalanamaz. Bu yüzde Bağ-Kurlunun öncelikle borcunu bütünüyle ödemesi de tekrar yapılandırılmasını istemesi gerekir. Bağ-Kurlu şahıs, yaşadığı yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna gittikçe sözü edilen olan kanun çerçevesinde prim borcunun taksitlendirilmesini isteyerek bu konuda dilekçe vermelidir. Prim borcu kimsenin isteğine göre 36 aya kadar taksitlendirilebilmektedir.

Şahsın isteği ile prim borcu taksite bağlanmakta ve aylık ne kadar ödeyeceğini gösteren bir ödeme tablosu verilir. Ödeme tablosundaki ilk taksit peşin olarak ödendiğinde; Bağ-Kurlu olan kimse ve eşi, çocukları, bakmakla yükümlü olduğu kimseler o gün itibarı ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Bağ-Kur borcu olup da durumu hazırda yapılandırmış olana bir pratiklik daha sunuluyor. Borçlarını taksitlendirmiş olan şahıs isterse yeni çıkan torba kanunda daha düşük faiz var ise yeni yasadan yararlanabilecek. Buna göre, taksitlendirilen prim borçlarında düşüş olacak ve eski yapılmış olan taksitlendirme geçersiz sayılacak.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Bağ-kur primleri nereden ödenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar