Becayişi onaylanmayan memur ne yapmalıdır?

Türkiyede kamu alanında çok devlet memuru görev sahibi olarak çalışmaktadır. Kamuya atanmak için her yıl devamlı olarak yapılmış olan...

Türkiyede kamu alanında çok devlet memuru görev sahibi olarak çalışmaktadır. Kamuya atanmak için her yıl devamlı olarak yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından başarılı olma şartı bulunur. Sınav sonuçlarından sonra tercih dönemlerini yakından takip etmek gerekir. Tercih sonuçlarından sonra atanan memurlar görevlerine başlarlar. Bilindiği üzere devlet memurlarına becayiş hakkı tanınmaktadır. Becayiş hakkı hasebiyle çokca memur istedikleri yerlerdeki memurlarla yer değiştirmektedir ve bunun sayesinde de iş verimi ve çalışma koşulları yükselmektedir. Becayişin kabul edilme gibi reddedilme ihtimali de bulunur. Bu konumuzda becayişi onaylanmayan memurun ne yapması gerektiğine değineceğiz.

Becayiş Nedir?

Becayişi onaylanmayan memurun ne yapacağına geçmeden önce becayiş kavramının kanunda ve sözlüklerde nasıl geçtiğine bakmakta yarar var. Becayiş sözlük anlamı olarak yer değiştirme manasına gelir. Memurluk mesleğine uygulandığı zaman ise, benzer kurumun başka yerlerde bulunabilen benzer sınıftaki memur olarak çalışanların aralarında karşılıklı yer değiştirmesi olarak açıklanmaktadır. Becayişin yasal tanımı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda açıklanmıştır. Bu yasadaki maddeye göre insanların benzer kurumda çalışma zorunluluğu vardır. Benzer kurumun başka yerlerdeki birimlerinde çalışabilirler.

Becayiş sistemi, 657 sayılı yasaya tabi olan memur statüsündeki kamu çalışanlarını kapsar. Sözleşmeli personeller de şartlar yerine getirildiği halde becayişten faydalanabilir lakin işçi statüsündeki çalışan kişiler becayişten faydalanamamaktadır.

 

Becayişin belli bir zamanı yoktur. Yılın her devrinde yapılma imkanı bulunur. Lakin bu dönemler Sağlık Bakanlığında farklıdır. Sağlık Bakanlığında sözleşmeli olarak çalışan personelin becayişe sözleşmesinin bitimine bir ay kala başvurması gerekir.

Becayiş Şartları

Becayişe başvurmak için ve becayiş hakkına sahip olmak için bazı belli şartlar bulunur. Bu koşullar uygulanmadığı halde becayiş onaylanmaması durumu söz konusudur. Bu koşullar 657'ye tabii olan memurlar için ve 4/B sözleşmeli olan memurlar için değişiklik gösterir.

657 Kadrolular İçin Becayiş Şartları

Becayiş iki memur arasında yapılabilir.

Becayiş yapmak isteyen memurlar benzer kurumda çalışmalıdır.

Becayiş talebinde bulunabilen iki memurun sınıfı ve unvanları benzer olmalıdır.

Becayişin gerçekleşmesi için kimselerin kurumları aracılığıyla onaylanması gerekir.

Becayişte, kura ile ilk defa atanan memurlar kura sonuçlarının açıklanmasından sonraki 5 günün içinde yer değişikliği talep etmelidirler.

4/B Sözleşmeliler İçin Becayiş Şartları

Memurlar benzer unvan sınıfında olmalıdırlar.

Becayişin atama amiri aracılığıyla onaylanması gerekir.

Kura ile ilk defa atananlarda süre 657 kadrolu olanlar için farklıdır. Kura ile atananlar, kura sonuçlarının açıklanmasından sonra 1 hafta içinde yer değişikliği istemelidirler.

Sözleşme imzalayanların becayişe başvurabilmeleri için fiilen 1 sene çalışmış olmaları gerekir veya sözleşme bitimine 1 ay kala başvurabilme hakları bulunur.

Becayiş Talebinin Olumsuz Sonuçlanması Durumu

Becayiş talebi çoğu kez pozitif karşılanır çünkü negatif bir geri dönüş için bir neden genel olarak olmamaktadır. Devlet, memurun yararına iş yapmakla görevlidir. Esasen becayiş, memur olarak çalışanların daha verimli çalışmaları için bir ortam hazırlar. Becayiş nihayetinde memurun çalışma koşulları iyileşir.

Pozitif dönüş olduğu gibi becayişe negatif dönüş yapılmış olduğu da görülür. Bahsi geçen olan becayiş talebinin geçerli olabilmesi için atamaya yetkili olan amirin kesin onayı gerekir. Atamaya yetkisi olan amirlerin becayişi kabul etmeleri gibi reddetme hakları da bulunur. Becayişi onaylanmayan memur bu tür bir durumla karşı karşıya kalırsa dava açmalıdır. Kazanma ihtimali hayli yüksek olduğundan becayişi onaylanmayan memur kimselere böyle hallerde bu yol sunulmaktadır.

 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan E-devlet src belgesi sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar